W ramach projektu dla klas medycznych Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Gostyninie – BEZPIECZNA PRZESTRZEŃ w dniu 20 marca 2025r. uczniowie klas 4C i 4D mieli zaszczyt uczestniczyć w wizycie edukacyjnej w Wojewódzkim Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie, której celem było pogłębienie wiedzy na temat zdrowia psychicznego oraz zapoznanie się z codzienną pracą personelu medycznego i zaplecza diagnostyczno-farmaceutycznego placówki.
Spotkanie rozpoczęło się serdecznym powitaniem przez panią Katarzynę Osowicz-Szewczyk, dyrektor szpitala, która przybliżyła uczniom misję placówki. Następnie uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu prowadzonego przez pana Artura Ubysza, ordynatora Oddziału Rehabilitacji Psychiatrycznej oraz panią Beatę Czajkowską-Sikorską, pielęgniarkę oddziałową Oddziału Rehabilitacji Psychiatrycznej. Wykład obejmował tematy wyzwań, z którymi musi się mierzyć personel i metod wspierania pacjentów w procesie zdrowienia. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się również, jak wygląda codzienna praca pielęgniarek oraz jak istotna jest ich rola w opiece nad pacjentami w budowaniu atmosfery bezpieczeństwa i zaufania.
W ramach poznania funkcjonowania szpitalnej apteki uczniowie odwiedzili również to miejsce pod opieką pani Alicji Przybylskiej - kierownika apteki, która opowiedziała o zadaniach farmaceutów w lecznictwie zamkniętym oraz o specyfice gospodarki lekami w jednostkach szpitalnych.
Nie mniej interesujące było spotkanie z panią Moniką Żychlińską-Kozicką, specjalistą diagnostyki laboratoryjnej, która zaprezentowała zaplecze diagnostyczne szpitala oraz omówiła rolę badań laboratoryjnych w procesie diagnozy i leczenia. Uczniowie mogli zapoznać się z pracą techników medycznych, dzięki uprzejmości pani Grażyny Gelec, kierownika zespołu techników. Spotkanie to pozwoliło młodzieży lepiej zrozumieć, jak wiele osób pracuje na rzecz kompleksowej opieki nad pacjentem. Szczególną uwagę zwrócono również na zagadnienia związane z bezpieczeństwem i organizacją pracy w szpitalu. O tych aspektach opowiedziała pani Katarzyna Wiland, starszy specjalista ds. BHP i obsługi sekretariatu, podkreślając znaczenie procedur, które zapewniają sprawne i bezpieczne funkcjonowanie placówki.
Na zakończenie wizyty uczniowie spotkali się z panią Agnieszką Brzezińską, przełożoną pielęgniarek, która podzieliła się refleksjami na temat roli zespołu pielęgniarskiego w całościowej opiece nad pacjentem oraz etycznych i emocjonalnych aspektów pracy w szpitalu psychiatrycznym. Wizyta była niezwykle wartościowym doświadczeniem, które wzbudziło wśród uczniów refleksję nad zdrowiem psychicznym i szacunkiem dla pracy personelu medycznego.
Serdecznie dziękujemy całemu zespołowi szpitala za ciepłe przyjęcie, zaangażowanie i chęć dzielenia się wiedzą.
Koordynator projektu
nauczyciel chemii Anna Wolska
Projekt "BEZPIECZNA PRZESTRZEŃ"
7
Konkurs Recytatorski Brytyjskej Poezji i Prozy
18 marca 2025r. Pani Magdalena Kaczmarek wraz z Zespołem Języków Obcych zorganizowała Konkurs Recytatorski Brytyjskej Poezji i Prozy. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 4-8 ze szkół podstawowych w mieście i powiecie.
1 miejsce zajął Tobiasz Zając ze Szkoły Podstawowej w Sokołowie,
2 miejsce Dawid Włodarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyninie,
3 miejsce Maria Bonisławska ze Szkoły Podstawowej w Łącku.
Przyznano także 3 wyróżnienia. Otrzymali je Leonard Kozłowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyninie, Mateusz Kamoda ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyninie oraz Stanisław Bonisławski ze Szkoły Podstawowej w Łącku. Serdecznie dziękujemy za udział gratulujemy zwycięzcom.
„MILIONERZY” W LICEUM
21 MARCA 2025 roku obchodziliśmy w Naszej Szkole DZIEŃ FRANKOFONII w celu uczczenia kultury francuskojęzycznej.
W tym roku szkolnym Nasze Liceum celebrowało to święto w oryginalny sposób. Urządziliśmy teleturniej „Milionerzy”, a pytania dotyczyły Francji, kultury, historii, geografii, architektury, obyczajów i tradycji francuskiej. Teleturniej poprzedziły eliminacje, do których przystąpiło 50 osób. Dziesięć z nich zakwalifikowało się do ścisłego finału.Dwóm parom udało się zdobyć główną wygraną czyli bon do empiku w wysokości 100zł. Byli to:
1.Antoni Szmydt i Maria Niedzielska z klasy 3d
2. Kinga Tyrajska z 2c1 i Zuzanna Lachowicz z 2c2Wydarzenie uświetniła swym wokalnym występem Marysia Romanowska śpiewając piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Wrócę, tam, gdzie byłem” w przekładzie francuskim.
Bardzo dziękuję wszystkim występującym i tym, którym nie udało się wystąpić z powodu ograniczeń czasowych, prowadzącemu ten teleturniej Filipowi Pomiernemu, całej ekipie technicznej i pani Barbarze Wiktorskiej za przeszkolenie uczennic z korzystania z nowych aplikacji w celu przeprowadzenia całego teleturnieju wdzięczna nauczycielka języka francuskiego
Aneta Różyckawięcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1159733685946983&set=pcb.1159736899279995
3
Targi Ślubne w Gostynińskim Zamku.
Uczennice LO: Wiktoria Kaczorowska, Kinga Tyrajska, Lena Szczygielska i Zuzanna Szczygielska z wdziękiem, w wielkim stylu prezentowały stroje, fryzury i biżuterię 23.03.25 podczas Targów Ślubnych w Gostynińskim Zamku.
Licealistki oczarowały publiczność przechadzając się po czerwonym dywanie w oryginalnych sukniach ślubnych projektantki Magdaleny Carter. Fryzury stylizowała Joanna Kaczorowska z Atelier 88 hairstyle studio.
Efekt okazał się imponujący- inwencja, kultura, inteligencja w jednym. Miło było popatrzeć!
Wycieczka do Londynu
Po przemierzeniu ponad 1500 kilometrów i po spędzeniu 22 godzin w autokarze grupa 58 uczniów pod opieką p. Moniki Kujawy, Anny Krawczyńskiej, Magdaleny Kaczmarek oraz Lidii Muchy 11 marca dotarła do Londynu. W ciągu kilku dni uczniowie zobaczyli miejsca znane z podręczników do nauki języka angielskiego takie jak: London Bridge, Westminster Abbey, Big Bena, Buckingham Palace, Trafalgar Square, St James’s Park, Leicester Square, południk „0” w Greenwich.
Zwiedziliśmy także Tower of London ze skarbnicą klejnotów koronnych, Muzeum Figur Woskowych, w którym mogliśmy stanąć twarzą w twarz z rodziną królewską, London Dungeon, gdzie podczas interaktywnych pokazów przypomnieliśmy sobie wydarzenia historyczne oraz zachwycające Muzeum Historii Naturalnej. Przemierzyliśmy korytarze Zamku Windsor i zachwyciliśmy się atmosferą na uniwersytecie w Oxfordzie.
Wycieczka chociaż męcząca uświadomiła nam, że Londyn jest tak bogaty w atrakcje, że na pewno wrócimy tam jeszcze pewnego dnia.
więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo?fbid=1157482006172151&set=pcb.1157483742838644
6
Uroczysta gala Ogólnopolskiego Programu Rekrutacyjnego Politechniki Łódzkiej
Dnia 18 marca odbyła się uroczysta gala Ogólnopolskiego Programu Rekrutacyjnego Politechniki Łódzkiej „MORE z PŁ”, którego to laureatami zostali dwaj uczniowie naszej szkoły: Maciej Nosalski i Jakub Nowacki.
W pierwszej edycji programu, liczącej 1100 uczestników będących uczniami szkół ponadpodstawowych, młodzież miała okazję pogłębić swoją wiedzę z matematyki wyższej poprzez intensywny kurs kończący się egzaminem, do którego przystąpiły 562 osoby. 322 laureatów, którzy zdali egzamin, otrzymali indeks Politechniki Łódzkiej, co stanowi cenne wyróżnienie i potwierdzenie wysokiego poziomu przygotowania. Jedynie 4 osoby uzyskały wynik 100%, w tym Maciej Nosalski. Gratulujemy!
Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem – jego uczestnicy chwalili przede wszystkim przejrzystość materiału oraz praktyczne podejście do zagadnień, co potwierdza również opinia dr hab. Katarzyny Szymańskiej-Dębowskiej, prof. PŁ oraz dyrektor Instytutu Matematyki, która oceniła inicjatywę jako wspaniałą i niezwykle pomocną.
Gratulujemy naszym laureatom!
Jedno Słowo Zmienia Wszystko
Pod takim hasłem grupa uczniów z kl. IA realizuje interdyscyplinarny projekt doskonalący komunikację międzyludzką. Z założenia łączy on umiejętności z różnych przedmiotów, jak chociażby z zakresu języka polskiego: redagowanie tekstów, technika argumentacji, negocjacje, z przedsiębiorczości – planowanie działań, organizacja akcji charytatywnych, z informatyki – przygotowywanie prezentacji, promocja w social mediach, ale też innych dziedzin, jak: psychologia, socjologia, czy polityka społeczna.
Licealiści: Mikołaj Bekasiński, Filip Szczepański, Wiktoria Torno, Alicja Wojtczak, Marysia Zadrozińska, Zosia Stańczak i Ania Brząkała, biorący w ramach projektu udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii", poprzez swoje działania chcą zwrócić uwagę na problemy, z którymi młodzi borykają się w codziennym życiu, tu i teraz. Kłopoty z komunikacją międzyludzką, zarówno rówieśnicze, ale i międzypokoleniowe wśród najbliższych stanowią czuły punkt, będący źródłem psychicznych rozterek, ale w wielu wypadkach też i cierpień.
Celem projektu jest zachęcenie młodzieży oraz rodziców do rozmowy, by stworzyć relację opartą na zaufaniu i otwartym komunikowaniu swoich potrzeb oraz oczekiwań.
Ponieważ fundacja UNAWEZA realizuje projekt edukacyjny "Młode Głowy", którego działania są zbieżne z naszymi założeniami postanowiliśmy przeprowadzić akcję charytatywną na rzecz ich programu – mówi Mikołaj Bekasiński.
Zorganizowaliśmy kilka kiermaszy słodkości w szkołach, z których dochód pomoże zwiększyć skalę oddziaływań programu "Młode Głowy" – dodaje Filip Szczepański.- Dzięki temu więcej osób będzie miało świadomość podjętego przez nas problemu oraz nabędzie umiejętność satysfakcjonującej komunikacji międzypokoleniowej.
Bliższe informacje o realizacji projektu znajdziecie na:
Instagramie - jedno.slowo.zmienia.wszyst
Facebooku - Jedno słowo zmienia wszystko
w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady ZWOLNIENI Z TEORII.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
7 marca w Szkole Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Solcu odbyły się miejsko - gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".
Nasze Liceum reprezentowała Klaudia Zawadzka i Igor Lewandowski.
Miło nam poinformować, że Igor zajął pierwsze, a Klaudia czwarte miejsce.
Gratulacje 😊
KAWIARNIA ARTYSTYCZNA - EVIVA L’ARTE
Kawiarnia Artystyczna, zorganizowana w naszym Liceum w piątek 28 lutego, to projekt inaugurujący cykliczne spotkania ze sztuką, promujący dokonania uzdolnionych uczniów. Jego celem jest stworzenie naszym licealistom przestrzeni do zaprezentowania swoich pasji i różnorodnych talentów: muzycznych, poetyckich, malarskich czy fotograficznych. W założeniu wydarzenie miało być nie tylko formą pokazania szkolnych artystów, lecz także wielu innych ich predyspozycji
i umiejętności, przede wszystkim pracy projektowej. Tak też się stało. „Kawiarnia Artystyczna” okazała się miejscem budowania relacji, kształtowania umiejętności współpracy czy poszukiwania inspiracji, czerpania z potencjału i pasji szkolnych kolegów. Zgodnie z przyjętym w Liceum modelem ucznia uroczystość pozwoliła wydobyć i pokazać mocne strony biorących w niej udział szkolnych artystów i właśnie na nich budować to, co wartościowe i wyjątkowe. Trzeba podkreślić, że piątkowe spotkanie to efekt połączenia talentu, predyspozycji i ciężkiej pracy. Uczniowie pokazali miłość do sztuki, ale także umiejętności w zakresie organizacji, komunikacji i pracy w dużym, różnorodnym zespole.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością wspaniali goście. Obok przedstawicieli Starostwa Powiatowego, radnych oraz przedstawicieli Rady Rodziców gośćmi byli także reprezentanci szkół podstawowych wraz z opiekunami, co nadało spotkaniu niepowtarzalny klimat. Jeśli dodamy, że nauczyciele i goście byli nie tylko widzami, ale weszli w świat „Kawiarni Artystycznej” występując na scenie razem z artystami, wówczas otrzymujemy niezapomniane doświadczenie i pole do tworzenia nowych artystycznych przestrzeni. Wzruszające, pełne melancholii i czasu na refleksję spotkanie ze sztuką zostało w finale połączone z humorystycznym akcentem w postaci artystycznych zagadek - „Limeryków Kościuszkowskich”, napisanych przez uczniów o nauczycielach. Społeczność Liceum udowodniła, że bez sztuki nie masz życia w pełnym wymiarze. Eviva l’arte!więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1145441437376208&set=pcb.1145445817375770
15
Wyjazd do Faro w ramach projektu Erasmus
W dniach 18-25 stycznia grupa 12 uczennic pod opieką p. Arletty Komorowskiej i p. Magdaleny Kaczmarek wzięła udział w wyjeźdźcie do Faro w Portugalii, w ramach projektu Erasmus. Był to czas pełen niezapomnianych wrażeń, który pozwolił nie tylko poszerzyć swoje horyzonty, ale także zdobyć cenne doświadczenia.
Podczas pobytu mieliśmy okazję udoskonalić swoje umiejętności językowe, komunikując się w języku angielskim w codziennych sytuacjach. Oprócz tego mieliśmy okazję lepiej poznać kulturę Portugalii, jej tradycję i codzienne życie mieszkańców. Nie zabrakło także zwiedzania wyjątkowych miejsc. Odwiedziliśmy urokliwe Silvas, malownicze Lagos oraz stolicę kraju - Lizbonę. Oprócz tego mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych portugalskich deserów, poznając lokalne smaki.
Choć początkowo pogoda nie była najlepsza, doskonalone wykorzystaliśmy ten czas. Na szczęście późniejsze dni przyniosły piękne słońce, które w pełni pozwoliło cieszyć się urokami Portugalii. Po tygodniu pełnym wrażeń wróciliśmy do domu zadowolone, wypoczęte i bogatsze o nowe doświadczenia, które na długo pozostaną w naszej pamięci.
6
III Licealny Turniej Szachowy
Jak co roku, odbył się w naszej szkole III Licealny Turniej Szachowy. Udział wzięło około 30 uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych.
Po dziewięciu rundach rywalizacji, podium zdobyli: Jakub Nowacki z kl. 4A (8/9 pkt.), Szymon Toruniewski z kl. 3A (7,5/9 pkt.) oraz Bartosz Mrzewa z kl. 4D (6,5/9 pkt.), a nagrody w kategoriach dodatkowych otrzymali również Mateusz Magiera z kl. 2A, Bartosz Wypych z kl. 3A oraz Adam Lewandowski z kl. 4A.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w Turnieju oraz klubowi szachowemu KSz Hetman Płock za użyczenie bierek, szachownic oraz zegarów.
Gratulujemy zwycięzcom.
Ogranizator, Alan Czupryniak.10
I Powiatowy Dzień Organizacji Pozarządowych
W imieniu Starostwa Powiatowego w Gostyninie zapraszamy na I Powiatowy Dzień Organizacji Pozarządowych z terenu powiatu gostynińskiego, który ma na celu zaprezentowanie mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym Powiat Gostyniński potencjału funkcjonujących w naszym powiecie organizacji, instytucji, a także firm zaangażowanych społecznie, ich różnorodności oraz przede wszystkim bogatej oferty, skierowanej do osób w każdej grupie wiekowej.
Inicjatywa ta ma charakter imprezy plenerowej, podczas której wystawcy będą mieli możliwość przedstawienia swojej działalności, dokonań i osiągnięć oraz oferty skierowanej do lokalnej społeczności.
Szczegóły informacji zamieszczone są w linku poniżej:
Uroczysty Bal Studniówkowy
W dniu 01.02.2025r. w Centrum Rekreacyjno-Szkoleniowym Żawakol odbył się uroczysty bal studniówkowy uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie.
więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo?fbid=1122013669718985&set=pcb.1122022446384774
12
Konkurs „Mój Las”
W Nadleśnictwie Gostynin w dniu 23.01.2025 odbyło się uroczyste rozdanie nagród w konkursie „Mój Las”. Zadaniem uczniów było napisanie pracy: Jak wyobrażasz sobie wpływ społeczności lokalnych na zarządzanie lasami i prowadzenie gospodarki leśnej.
W kategorii szkół ponadpodstawowych uczniowie naszego LO zdobyli trzy pierwsze miejsca:
1 miejsce - Zuzanna Sarzała 2C1,
2 miejsce Oliwier Pirowski 2B oraz Lena Szczygielska 2C1
Laureatów przygotowała do konkursu pani Iwona Naczmańska
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wycieczka klasy 1A do Warszawy
W przedferyjny piątek siedmioosobowa grupa uczniów z klasy IA pod opieką pani Anny Latoszek, o godz. 6:30 (🙄) wyruszyła pociągiem do Warszawy na spotkanie z Panią Katarzyną Parzuchowską-Tercz - koordynatorką Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie.
Spotkanie była częścią realizacji przez uczniów projektu „Jedno Słowo Zmienia Wszystko” w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”.
Projekt ma na celu uwrażliwienie na problemy w komunikacji interpersonalnej, z którymi borykają się młodzi ludzie. Spotkanie było niezwykle ciekawe i zakończyło się obietnicą dalszej współpracy.
Po spotkaniu zaś był jeszcze czas, by trochę pospacerować po naszej pięknej stolicy😊2
„Przyroda gostynińska w obiektywie”.
Dnia 13 grudnia 2024r. Starosta Gostyniński Andrzej Krzewicki oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Katarzyna Brzozowska wręczyli nagrody laureatom XIII edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Przyroda gostynińska w obiektywie”.
Do konkursu przystąpiło 37 uczniów, którzy wykonali 86 zdjęć.
Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły -Maria Maślankowska z klasy 3A. Maria zajęła 3 miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
23 stycznia GRALIŚMY Z WOŚP
23 stycznia GRALIŚMY Z WOŚP i udało nam się zebrać 1700 zł ❤️
Dziękuję za pomoc, zaangażowanie, radość i każda najmniejsza złotówkę 😊 Dobro rodzi dobro ❤️
Miłosz Gawinowski, Piotr Farys, Kacper Dzięgielewski, Nikola Sierocka, Weronika Asakowska, Oliwia Myszkowska, Wiktoria Orzechowska, Michalina Majchrzak, Filip Szczypawka, Natalia Joachim.
Dziękuję za pomoc ❤️7
W rytmie Poloneza przez gostyniński rynek.
Uczniowie klas maturalnych Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki Gostynin zatańczyli Poloneza na Rynku w Gostyninie.
Do wspólnego tańca młodzież zaprosiła Pana Andrzeja Krzewickiego Starostę Gostynińskiego oraz Panią Agnieszkę Korajczyk – Szyperską -Burmistrz Miasta Gostynina.
Polonez to polski taniec narodowy, który w 2023 r. trafił na Listę reprezentatywną dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Początki poloneza sięgają polskiego folkloru, gdzie jako taniec pieszy pochodzenia ludowego rozwijał się w ciągu wieków, stając się istotnym elementem zarówno dworskich uroczystości, jak i ludowych zabaw.Obecnie, polonez jest nieodłącznym elementem balów studniówkowych, podkreślając uroczysty charakter wydarzenia.
2
Ogólnopolski konkurs wiedzy o Francji i Frankofonii
Jak co roku Katolicki Uniwersytet Lubelski przygotował ogólnopolski konkurs wiedzy o Francji i Frankofonii. Tym razem myślą przewodnią konkursu była piosenka francuska, jej historia, główni wokaliści na przełomie epok, główni przedstawiciele i gwiazdy śpiewający w języku Moliera.
Szkolny etap odbył się 16 stycznia. Wzięła w nim udział grupa językowa rozszerzająca język francuski. Test liczył 50 pytań. Obejmował cały zakres rozwoju piosenki francuskiej, Poszerzał horyzonty kulturowe i zachęcił ich do słuchania i propagowania piosenki francuskiej w naszej szkole. Niektórzy dzięki udziałowi w tym konkursie zaczęli słuchać i poznawać wielu wykonawców francuskiej piosenki.
Nauka języka poprzez piosenkę jest jednym z najprzyjemniejszych etapów nauki w formie ludycznej. Pierwsze tłumaczenia tekstów mogą bawić i cieszyć albo zadziwiać. Kolejnym etapem jest nauka na pamięć, recytacja albo śpiew. Nauka języka francuskiego jest melodyjna ze względu na dużą liczbę samogłosek , może dlatego nauka języka może wchodzić śpiewająco.
Wyniki poznamy już wkrótce.
Aneta Różycka
II etap Olimpiady Filozoficznej
Nasi uczniowie uczestniczyli w II etapie Olimpiady Filozoficznej w Warszawie. Wiktoria Kaczorowska z kl. IIC2 oraz Alan Czupryniak i Zuzanna Szczygielska z kl. IVA pisali esej filozoficzny oraz test wiedzy obejmujący pełny zakres wiedzy filozoficznej. Wyniki poznamy po feriach.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.
Archiwum Aktualności