Ogólnopolskie obchody Roku Aleksandra Fredry były świetną okazją do zainicjowania w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki projektu ZBLIŻENIA. W poniedziałek 20 listopada miał miejsce finał obchodów, przygotowany pod kierunkiem polonistek: Aldony Kopcińskiej, Arlety Komorowskiej i Moniki Balcerzak. Odbyło się pierwsze z cyklu spotkań, który z założenia ma stać się ważnym aspektem rozwoju licealnej społeczności. Ideą projektu jest pogłębianie wiedzy uczniów z zakresu istotnych współcześnie zagadnień, otwarcie się na nowe trendy w sztuce i nauce oraz poszukiwanie inspiracji, wynikających z dialogu pomiędzy środowiskiem uczniowskim a światem artystyczno-naukowym.
Obchody Roku Fredry rozpoczęliśmy wizytą całej społeczności szkolnej w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Uczestnictwo w spektaklu „Damy i Huzary” w reżyserii Krzysztofa Szustera zaowocowało recenzjami, które komisyjnie oceniono, wyłaniając autorów najlepszych prac. Nagrody otrzymali:
I miejsce : Jakub Gutkowski – kl.I C2
II miejsce: Igor Adamczyk – kl. IV B
III miejsce: Maria Maślankowska – kl. II A
Wyróżnienia:
Kinga Augustyniak – kL. IV B
Filip Szczypawka – kl. II A
Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu! Dziękujemy jednocześnie fundatorom nagród Radzie Rodziców Liceum Ogólnokształcącego, Teatrowi Dramatycznemu w Płocku oraz Starostwu Powiatowemu w Gostyninie.
Konkurs pod patronatem Teatru zacieśnił współpracę pomiędzy placówkami, miał bowiem za zadanie nie tylko spopularyzować twórczość Fredry i usprawnić warsztat pisarski uczniów, ale też - dzięki atrakcyjnym nagrodom - zachęcić ich do korzystania z oferty kulturalnej.
Ważnym elementem spotkania był wykład prof. Wiesława Rzońcy, wybitnego Norwidologa z Katedry Romantyzmu Uniwersytetu Warszawskiego, który z wielką pasją, przystępnym językiem ukazał komediopisarza Fredrę jako wyjątkowego ironistę, prekursora groteski w literaturze XX wieku, niesłusznie spychanego w cień wielkich narodowych wieszczów, którego utwory sceniczne posiadają nadal aktualne i uniwersalne przesłanie.
Nasze obchody zaszczycili goście, których obecność uczyniła spotkanie jeszcze bardziej wyjątkowym. Byli to:
- Pan Janusz Majchrzak - Dyrektor Delegatury Kuratorium w Płocku, absolwent naszego Liceum
- Pan Arkadiusz Boruszewski - Starosta Powiatu Gostynińskiego
- Pani Maria Wróblewska - Wicestarosta Powiatu Gostynińskiego
- Pan Leszek Skierski - Kierownik działu promocji i marketingu Teatru Dramatycznego w Płocku wraz z panią Anną Kicińską.
Kolejne spotkanie z cyklu ZBLIŻENIA planujemy poświęcić możliwościom wykorzystania sztucznej inteligencji w działalności instytucji kultury oraz w życiu codziennym. Odbędzie się ono w początkach 2024 roku. Już teraz serdecznie na nie zapraszamy naszych uczniów.