27 marca obchodziliśmy w naszym liceum Dzień Frankofonii. Międzynarodowa Organizacja Frankofonii określa wspólnotę ludzi i państw posługujących się językiem francuskim.
Obecnie jest to organizacja krajów francuskojęzycznych, skupiająca się na promocji języka i kultury francuskiej. Wspólnie z uczniami uczącymi się języka francuskiego pani Aneta Różycka przygotowała program poświęcony Francji, dzięki któremu posmakowaliśmy paryskiego życia przenosząc na Plac Pigalle w Paryżu, blisko Moulin Rouge do jednej z kafejek. Młodzież przygotowała również pokazy taneczne i wokalne, prezentacje o Frankofonii i Francji. W trakcie występów publiczność degustowała francuskie sery i rogaliki.
Program miał kompozycję klamrową - rozpoczął go i zakończył kankan, wykonany przez uczennice z klasy trzeciej pod kierunkiem pani Magdaleny Rybackiej. Stroje, dzięki życzliwości pana dyrektora Marka Mokrowieckiego, wypożyczono nieodpłatnie z Teatru Dramatycznego w Płocku.
Uroczystość uświetniły pokazy Mażoretek, prowadzonych przez panią choreograf Kamilę Rzepiela-Drgas i koordynatorkę zespołu panią Joannę Syskę. Mażoretki rozwijają swą działalność pod patronatem MCK Gostynin. Wyjątkowe stroje w barwach flagi francuskiej, buławy i trudne układy choreograficzne wzbudziły podziw publiczności, dlatego cieszymy się, że nasze licealistki należą do tej ekipy.
Uczniowie klas pierwszych przygotowali imponujące dekoracje - flagi krajów frankofońskich i symbole Francji. Wiktoria Wypuch, uczennica klasy IIID przedstawiła obrazy malowane na płótnie: „Moulin Rouge” i „Napoleon”. Wykonano również sześć piosenek w języku francuskim. Szeroki wachlarz talentu muzycznego, różnorodność stylów i gatunków muzyki zaprezentowali uczniowie z klas pierwszych i drugich.
Gościem specjalnym była Lena Misztal, utalentowana 10-letnia uczennica SP1, przygotowywana pod okiem pani choreograf Joanny Teśli, prowadzącej w Gostyninie zespół taneczny „Industrial”, która zaprezentowała układ taneczny do francuskiej piosenki „Indylla”.
Podczas uroczystości rozdano uczniom klasy II D dyplomy za udział w szkolnym etapie wiedzy o Francji i Frankofonii organizowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wszyscy uczniowie zakwalifikowali się do kolejnego etapu tego konkursu. Niebawem organizatorzy Frankofonii wyjeżdżają do Paryża, gdzie będą mieli żywą okazję skonfrontowania się z kulturą i językiem francuskim.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy uczniom, za ambicję, sumienność i cierpliwość na próbach, za trud i poświęcenie, jakie organizatorzy włożyli w przygotowanie tego wydarzenia. Cudownie jest wiedzieć, że są wśród nas uczniowie, którzy rozwijają swoje zainteresowania i potrafią się nimi dzielić z innymi.
Aneta Różycka
W imieniu dyrekcji serdecznie dziękuję uczniom zaangażowanym w organizację Frankofonii: prowadzącym, tańczącym, śpiewających, przygotowującym i wieszającym dekoracje, piekącym rogaliki, nagłaśniającym i filmującym.
Pani Anecie Różyckiej przekazuję wyrazy uznania za opracowanie oryginalnego scenariusza i wysoki poziom realizacji przedsięwzięcia. Jesteście wspaniali! Merci mille fois!