W dniach 21-27.10.2024r. grupa 12 uczniów naszego liceum uczestniczyła w projekcie Erasmus+.
W ramach programu uczniowie mieli okazję poznać system edukacji w Portugalii 🇵🇹. Przez trzy dni uczęszczali do szkoły średniej w mieście Faro. Uczniowie mogli sprawdzić się w nowych przedmiotach szkolnych, np. taniec, teatr czy ceramika💃🏻🎭🏺.
Oprócz intensywnej nauki zawarli także wiele nowych znajomości z portugalskimi rówieśnikami. Dodatkowo liczne wycieczki urozmaiciły uczniom czas pozaszkolny. Program Erasmus+ umożliwił im zwiedzenie nie tylko samego Faro, ale rownież miejscowej plaży, zamku w miejscowości Silves oraz malowniczego Lagos 🏝️🗺️. Uczniowie naszej szkoły mieli szansę poznać lokalne tradycje, obyczaje i portugalską kuchnię.
Wyjazd dostarczył uczniom wielu nowych wrażeń oraz niezapomnianych wspomnień 😊
więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1056946939558992&set=pcb.1056945572892462
W dniach od 15 do 19 kwietnia br. naszą szkołę odwiedziła delegacja z zaprzyjaźnionej szkoły średniej im. Tomas Cabreira z Faro w Portugalii, którą nasi licealiści odwiedzili już kilkakrotnie. Trzech nauczycieli i jedenastu uczniów uczestniczyło w lekcjach razem ze swoimi polskimi rówieśnikami, poznając geografię, historię i tradycje Polski. Podczas zajęć uczniowie portugalscy uczyli się fizyki i chemii poprzez eksperymenty oraz geogebry projektując figury geometryczne na komputerze. Młodzież polska i portugalska uczyła się współpracy wykonując różne zadania, wymagające różnych umiejętności i kreatywności. Ważnym punktem w programie wizyty była też wspólna lekcja wychowania fizycznego, podczas której graliśmy w siatkówkę i uczyliśmy się różnych tańców.
Dzięki uprzejmości Pana Wojciecha Kiełbasy, dyrektora GCE, grupa portugalska poznała też tradycyjną kuchnię polską. Młodzież własnoręcznie przygotowywała wraz z uczniami z GCE wyśmienite pierogi. Ponadto, dużym zainteresowaniem naszych gości cieszyły się też zajęcia w wirtualnej strzelnicy oraz ćwiczenia na symulatorach samochodowych, gdzie wszyscy bez wyjątku mogli sprawdzić swoją sprawność i koncentrację. Obok pierogów nasi goście mieli też możliwość zakosztowania pizzy, przygotowanej według sekretnego przepisu tegorocznego abiturienta GCE Artura Janiszewskiego.
Oprócz nauki w murach szkolnych Portugalczycy zdobywali też wiedzę w terenie podczas lekcji w Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych w Łącku, w ZOO, w Planetarium, Żywym Muzeum Piernika, w Młynie Wiedzy oraz na wielu wycieczkach krajoznawczo-kulturowych w Płocku, Toruniu, Warszawie i Krakowie.
Mamy nadzieję, że nasi portugalscy koledzy wrócą do swoich rodzin pełni wrażeń i dobrych wspomnień z Polski. Współpraca naszego LO ze szkołą z Faro jest źródłem obustronnych korzyści - pozwala młodzieży doskonalić język, poznawać obce obyczaje, przełamuje rutynę codzienności niosąc radości z możliwości odświętnych kontaktów, umożliwiających wymianę doświadczeń i zbliżenia się z rówieśnikami z dalekiej lecz coraz bliższej nam Portugalii.
więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=936869004900120&set=pcb.936867558233598
W dniach 22-26 stycznia 2024 r. grupa 14 uczniów wraz z 2 opiekunami uczestniczyła w zajęciach w szkole Escola Secudaria Tomas Cabreira w Faro w Portugalii, których celem było poznanie metod nauczania i uczenia się przedmiotów ścisłych.
Podczas wizyty uczniowie przekonali się, że nauka matematyki, czy fizyki może przebiegać w integracji z przedmiotami artystycznymi, ponieważ zasady matematyczne, chemiczne i fizyczne są obecne w każdej dziedzinie naszego życia. Ponadto, uczestnicy doświadczyli, że nauka to nie tylko ślęczenie nad podręcznikami, ale przyjemne i kreatywne czynności takie jak taniec, tworzenie ceramiki, granie na instrumentach muzycznych, żeglowanie czy pływanie kajakiem. Cały otaczający nas świat oparty jest na prawach, których uczymy się w szkole.
Podczas wycieczki młodzież z naszej szkoły zwiedziła zamek Silves w regionie Albufeira, turystyczne miasto Lagos położone nad Oceanem Atlantyckim, bajkowe formacje skalne w Pointa da Piedade, miasto Faro z jego mariną i mierzeją oraz piękną plażą nad Oceanem Atlantyckim. Ostatniego dnia pobytu młodzież zwiedziła leżącą nieopodal Portugalii przepiękną Sevillę, stolicę Andaluzji, hiszpańską metropolię pełną urokliwych zabytków.
Podczas pobytu nasza młodzież miała okazję poznać portugalski system edukacji, język i styl życia, zdrową portugalską kuchnię dzięki jedzeniu posiłków w szkolnej stołówce ze swoimi zagranicznymi rówieśnikami. Mogła też poznać nowych ludzi oraz cieszyć się ciepłą, słoneczną pogodą i egzotyczną roślinnością, jak palmy czy pełne owoców drzewa pomarańczowe.
więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo?fbid=884756443444710&set=pcb.884755473444807
VIVA PORTUGAL!
W ramach pozyskanych środków unijnych dla szkoły (Akredytacja Erasmus+ w kwocie prawie 62 tysiące euro) w dniach 31.01 – 4.02.2023 grupa 25 uczniów z naszego liceum pod opieką nauczycieli odwiedziła szkołę Agrupamento de Escolas Tomas Cabreira w Faro.
Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy (chemiczną i matematyczną) i brali udział w zajęciach w szkole goszczącej. Wspólnie z portugalskimi kolegami uczyli się matematyki, fizyki, chemii, informatyki, portugalskiego oraz grali w gry sportowe na lekcjach WF-u. We wtorek po lekcjach pojechali nad ocean na plażę Praia de Faro. W piątek odbyła wycieczka do Benagil, gdzie podziwiali piękne formacje skalne podczas spaceru po klifach. Następnie odwiedzili turystyczną miejscowość Albufeira.
Pogoda dopisywała przez cały tydzień (15-18 stopni Celsjusza), a potem… powrót do zaśnieżonej i mroźnej Polski. Wcześniej grupa nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i ścisłych szkoliła się w Faro pod okiem Davida Santosa, specjalisty do spraw ICT przy portugalskim Ministerstwie Edukacji.
Nauczyciele poznali narzędzia do pracy z uczniami, które poprawiają aktywność intelektualną uczniów na zajęciach oraz zwiększają motywację, a także zwiększają kreatywność i przystosowują do wyzwań stojących przed naszymi uczniami w przyszłości w świecie cyfrowym. W najbliższym czasie przewidziane jest także szkolenie całej kadry pedagogicznej z poznanych narzędzi ICT.
Koordynatorem projektu jest Pani Katarzyna Ambroziak, nauczyciel języka angielskiego.
więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=680510697202620&set=pcb.680512397202450
Erasmus + 2020-2022
Projekt Erasmus + 'There is no Plan(et) B' miał na celu zwiększenie świadomości uczniów dotyczącej kwestii ochrony środowiska, zmian klimatycznych, oraz sposobów przeciwdziałania tym zjawiskom z wykorzystaniem procesu zwanego 'upcycling'.
W programie wzięli udział uczniowie ze szkół w Polsce, Niemczech i Włoszech. Wynikiem wspólnej pracy było powstanie zeszyt ćwiczeń w formie książeczki dla uczniów w wieku 11 – 13 lat oraz quizu Kahoot, prezentacji multimedialnych oraz warsztatów 'upcyclingu' (wykorzystanie odpadów do tworzenia ozdób lub rzeczy użytkowych).
Poniżej prezentujemy książkę ćwiczeń, wspólny produkt końcowy wszystkich uczniów zaangażowanych w projekt, w czterech wersjach: angielskiej, niemieckiej, polskiej i włoskiej.
03_Final_Polish_Version_Activity_Book_2020-2022.pdf
02_Final_English_Version_Activity_Book_2020-2022.pdf
04_Final_Italian_Version_2020-2022.pdf
01_Final_German_Version_Activity_Book_2020-2022.pdf
Od 25 do 31 października gościmy uczniów i nauczycieli z Niemiec w ramach projektu Erasmus+.
26-27 października pracowaliśmy w szkole nad projektem 'There is no plan(et) B'. Po dwóch dniach pracy pojechaliśmy na integracyjną wycieczkę do Trójmiasta.
Uczniowie mają okazję ćwiczyć język angielski oraz wymieniać się doświadczeniami.
W dniach 25-31 października 2021 r. będziemy gościć uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły w Niemczech w ramach projektu Erasmus+ ‘Is tere a plan(et) B?’.
Podczas wizyty będziemy pracować nad tym projektem. 27 października Miejskie Centrum Kultury przeprowadzi dla uczniów biorących udział w projekcie warsztaty o tematyce ‘upcycling’ – główne hasło naszego projektu. W programie mamy również wycieczkę do Sopotu i Gdańska.
Regulamin i Kryteria wyjazdu Erasmus 2020r. docx
List do rodziców Erasmus 2020. docx
KOLEJNE SPOTKANIE MIĘDZYNARODOWEJ GRUPY ERASMUS+ (29 kwietnia 2021)
Podczas spotkania nasi uczniowie przedstawili przygotowaną przez siebie w języku angielskim prezentację dotyczącą problemów zanieczyszczenia powietrza i wylesiania: ‘Air pollution and deforestation’.
Uczniowie z Włoch zaprezentowali problem zaśmiecania oceanów i całego świata: ‘Garbage and oceans worldwide’, natomiast uczniowie z Niemiec przedstawili prezentację na temat sposobów zapobiegania zanieczyszczeniu środowiska: ‘How to avoid environmental pollution worldwide’.
Uczniowie efektywnie dzielili się wiedzą na temat zanieczyszczenia środowiska w języku angielskim. Jednocześnie zostały zapoczątkowane prace nad logo naszego wspólnego projektu - „Is there a plan(et) B?”.
Drugie spotkanie online Erasmus+
26 marca o godz. 17:00 odbyło się drugie spotkanie uczestników projektu Erasmus+ ‘Is there a (plan)et B?’. Tym razem uczniowie z Włoch, Niemiec i Polski przedstawili własne filmiki o swojej szkole i mieście.
Następnie uczniowie z każdego kraju omawiali przygotowane przez siebie prezentacje dotyczące zmian klimatycznych w swoich krajach. Ogromne gratulacje należą się dla uczniów naszej szkoły: Oskara Rowińskiego z klasy 1A za krótki filmik wprowadzający do projektu i prezentujący nasze miasto (link do filmiku: https://youtu.be/HuZ91wf-l7U ) oraz Wiktorii Żabki kl. 2B4 i Oliwii Serwach kl.1D za prezentację na temat ‘Climate Change in Poland’ (‘Zmiany klimatyczne w Polsce’).
Podczas spotkania uczniowie mieli okazję wypowiadać się w języku angielskim na forum międzynarodowej grupy uczniów i nauczycieli. Kolejne spotkanie planowane jest po Świętach Wielkanocnych.
Nasza szkoła otrzymała grant w wysokości 18 240 Euro na realizację projektu Erasmus + pod tytułem: „Is there a plan(et) B?” we współpracy z dwiema szkołami europejskimi:
1. Bettine-von-Arnim Gesamtschule z Langenfeld, Niemcy (szkoła koordynująca)
2. Istituto DI Istruzione Secondaria Superiore ‘Luigi Bazoli – Marco Polo’, Włochy.
Projekt ma na celu uświadomienie młodym ludziom, jak ważna jest ich codzienna działalność i jak duży mają wpływ na jakość życia, rozwój przyszłych pokoleń, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i naszego śladu węglowego w nim. Projekt będzie realizowany w okresie od 01.09.2020 r. do 31.08.2022 r. Osobami odpowiedzialnymi za projekt Erasmus+ w szkole polskiej są panie Anna Krawczyńska i Anna Kowalów.
W ramach projektu odbędą się 3 spotkania:
- 1. spotkanie w Polsce (marzec 2021r.)
- 2. spotkanie we Włoszech (październik/listopad 2021r.)
- 3. spotkanie w Niemczech (marzec 2022r.)
Uczniowie biorący udział w projekcie będą uczestniczyć w zagranicznych wyjazdach do szkół partnerskich, oraz w wycieczkach/spotkaniach integracyjnych organizowanych w Polsce. Wyjazdy są całkowicie opłacone z pieniędzy z grantu z Unii Europejskiej, więc ich uczestnicy nie ponoszą za nie kosztów.
Uczniów chętnych do wzięcia udziału zapraszamy do przeczytania regulaminu udziału w projekcie Erasmus+ oraz informacji o kryteriach kwalifikacji uczniów. Po konsultacji z rodzicami prosimy o zgłaszanie swojego uczestnictwa do pani Anny Krawczyńskiej lub pani Anny Kowalów.