23 stycznia GRALIŚMY Z WOŚP i udało nam się zebrać 1700 zł ❤️
Dziękuję za pomoc, zaangażowanie, radość i każda najmniejsza złotówkę 😊 Dobro rodzi dobro ❤️
Miłosz Gawinowski, Piotr Farys, Kacper Dzięgielewski, Nikola Sierocka, Weronika Asakowska, Oliwia Myszkowska, Wiktoria Orzechowska, Michalina Majchrzak, Filip Szczypawka, Natalia Joachim.
Dziękuję za pomoc ❤️
23 stycznia GRALIŚMY Z WOŚP
7
W rytmie Poloneza przez gostyniński rynek.
Uczniowie klas maturalnych Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki Gostynin zatańczyli Poloneza na Rynku w Gostyninie.
Do wspólnego tańca młodzież zaprosiła Pana Andrzeja Krzewickiego Starostę Gostynińskiego oraz Panią Agnieszkę Korajczyk – Szyperską -Burmistrz Miasta Gostynina.
Polonez to polski taniec narodowy, który w 2023 r. trafił na Listę reprezentatywną dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Początki poloneza sięgają polskiego folkloru, gdzie jako taniec pieszy pochodzenia ludowego rozwijał się w ciągu wieków, stając się istotnym elementem zarówno dworskich uroczystości, jak i ludowych zabaw.Obecnie, polonez jest nieodłącznym elementem balów studniówkowych, podkreślając uroczysty charakter wydarzenia.
2
Ogólnopolski konkurs wiedzy o Francji i Frankofonii
Jak co roku Katolicki Uniwersytet Lubelski przygotował ogólnopolski konkurs wiedzy o Francji i Frankofonii. Tym razem myślą przewodnią konkursu była piosenka francuska, jej historia, główni wokaliści na przełomie epok, główni przedstawiciele i gwiazdy śpiewający w języku Moliera.
Szkolny etap odbył się 16 stycznia. Wzięła w nim udział grupa językowa rozszerzająca język francuski. Test liczył 50 pytań. Obejmował cały zakres rozwoju piosenki francuskiej, Poszerzał horyzonty kulturowe i zachęcił ich do słuchania i propagowania piosenki francuskiej w naszej szkole. Niektórzy dzięki udziałowi w tym konkursie zaczęli słuchać i poznawać wielu wykonawców francuskiej piosenki.
Nauka języka poprzez piosenkę jest jednym z najprzyjemniejszych etapów nauki w formie ludycznej. Pierwsze tłumaczenia tekstów mogą bawić i cieszyć albo zadziwiać. Kolejnym etapem jest nauka na pamięć, recytacja albo śpiew. Nauka języka francuskiego jest melodyjna ze względu na dużą liczbę samogłosek , może dlatego nauka języka może wchodzić śpiewająco.
Wyniki poznamy już wkrótce.
Aneta Różycka
II etap Olimpiady Filozoficznej
Nasi uczniowie uczestniczyli w II etapie Olimpiady Filozoficznej w Warszawie. Wiktoria Kaczorowska z kl. IIC2 oraz Alan Czupryniak i Zuzanna Szczygielska z kl. IVA pisali esej filozoficzny oraz test wiedzy obejmujący pełny zakres wiedzy filozoficznej. Wyniki poznamy po feriach.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.
Szanowni Państwo,
Zarząd Powiatu Gostynińskiego serdecznie zaprasza uczniów Państwa szkoły do udziału w konkursie na opracowanie scenariusza edukacyjnej gry terenowej.
Celem konkursu jest promowanie naszego regionu, rozwijanie kreatywności uczniów oraz zachęcanie ich do odkrywania i zgłębiania wiedzy o historii, kulturze i ciekawych miejscach Powiatu Gostynińskiego.
DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ?
* Zwycięskie scenariusze zostaną opublikowane w przewodniku o Powiecie Gostynińskim.
* Dla laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody w dwóch kategoriach wiekowych:
* uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych,
* uczniowie szkół ponadpodstawowych.
* Udział w konkursie to doskonała okazja, by uczniowie rozwijali swoje talenty artystyczne, umiejętności pracy zespołowej i wiedzę o regionie.
SZCZEGÓŁY:
* Termin nadsyłania prac: 5 marca 2025 r.
* Adres wysyłki: Starostwo Powiatowe w Gostyninie, ul. Dmowskiego 13, 09-500 Gostynin
(z dopiskiem: KONKURS - GRA TERENOWA)* Ogłoszenie wyników: 31 marca 2025 r. na stronie internetowej Organizatora.
W załączniku znajdą Państwo:
* REGULAMIN_KONKURSU_NA_SCENARIUSZ_EDUKACYJNEJ_GRY_TERENOWEJ.pdf
* Karta_zgloszeniowa_do_konkursu.pdf
* Plakat informacyjny. eduresized_graedu.jpg
Będziemy wdzięczni za przekazanie informacji o konkursie uczniom oraz zachęcenie ich do udziału. Liczymy na Państwa zaangażowanie w promocję tej inicjatywy i wsparcie młodych talentów w naszej społeczności.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu: Wydział Promocji, Inwestycji i Zamówień publicznych, tel. 24 235 33 20
Wydział Inwestycji, Promocji i Zamówień Publicznych
Starostwo Powiatowe w Gostyninie
ul. Dmowskiego 13
09-500 Gostynin
tel. 0 24 235 33 20
„Aleksanki” - „W Tobie jest światło”
W świątecznej oprawie już po raz trzeci przyznano w naszej szkole „Aleksanki” - nagrody dla liderów edukacji, ufundowane przez pana Igora Pogorzelskiego, prawnuka dawnego dyrektora Aleksego Szumskiego. W tym roku społeczność liceum zadecydowała, że „Aleksanki” otrzymują: nauczycielka języka angielskiego - pani Monika Kujawa, nauczycielka biologii - pani Lidia Mucha oraz uczniowie: Maria Romanowska, Iga Krawczyk oraz Jakub Szczepaniak.
Darczyńca Igor Pogorzelski w swoim wystąpieniu przypomniał historię rodziny Szumskich, pochowanych na cmentarzu św. Jakuba w Gostyninie. Dyrektor Aleksy Szumski, matematyk, przybył do naszego miasta po długoletniej pracy w Zespole Szkół Pedagogicznych w Ciechanowie. Wraz z żoną polonistką z oddaniem pracował na rzecz liceum. Zmarł przedwcześnie przy tablicy podczas prowadzenia zajęć. Za jego kadencji oddano w użytkowanie przylegającą do budynku szkoły salę gimnastyczną. W domu rodzinnym Szumskich słowo Gostynin przewijało się w codziennych rozmowach, toteż pan Igor Pogorzelski czuje się tu zakorzeniony. Pomysł uczczenia przodka poprzez ufundowanie nagród jego imienia liderom edukacji świadczy o jego hojności i wielkoduszności.
Uroczystość została uświetniona programem artystycznym przygotowanym przez panią Barbarę Wiktorską, która z młodzieżą zaprezentowała spektakl „W Tobie jest światło”. Była to współczesna wersja Jasełek, w której młodzi bohaterowie, mierzący się z chwiejnościami charakteru, trudnościami rodzinnymi i zwątpieniem próbują poprzez odkrycie sensu Bożego Narodzenia odnaleźć wiarę w wartość życia. Oprawę muzyczną przedstawienia przygotował z utalentowanymi muzycznie licealistami pan Tomasz Sarniak, zaś Filip Szczypawka opracował aranżację znanego świątecznego utworu „Caroll of the bells”.
1
Nasi uczniowie w konkursie STEM PW
Projekt edukacyjny STEM jest organizowany przez Politechnikę Warszawską wraz z partnerami edukacyjnymi, którymi są Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Głównym koordynatorem z ramienia Politechniki Warszawskiej jest Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych.
Program jest adresowany do młodzieży szkół średnich oraz nauczycieli. Przedsięwzięcie to ma na celu podniesienie jakości kształcenia i promocję edukacji w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).27 grudnia 2024 r. ogłoszono wyniki I etapu. W konkursie wzięło udział 447 uczniów z całej Polski. Do II etapu awansowało 91 uczniów. Wśród nich znalazło się troje naszych uczniów: z klasy 3A - Maria Maślankowska oraz z klasy 4A - Maciej Nosalski i Jakub Nowacki (15 wynik kwalifikacji). Drugi etap odbył się 11 stycznia 2025 r. na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej ul. Nowowiejska 15/19.
Wyniki drugiego etapu poznamy 20 lutego 2025 r.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w trzecim etapie.
Podziękowania wolontariuszkom
19 grudnia Pani Burmistrz Miasta Agnieszka Korajczyk - Szyperska wraz z Mikołajem odwiedziła nasze Liceum, aby podziękować wolontariuszkom Ani Dobrowolskiej, Patrycji Kowalkowskiej, Oliwii Jastrzębskiej i Paniom Agnieszce Piotrowskiej i Monice Szczypawce za dzialania wolontarystyczne, które podejmują dla kobiet przybyłych z Ukrainy, ucząc Panie języka polskiego. Pani Burmistrz podkreśliła znaczenie tak ważnych inicjatyw a także umiejętność młodzieży łączenia obowiązków szkolnych z działaniami dla innych. Wolontariusze zostali obdarowani świątecznymi upominkami.
Zdjęcia udostępniamy dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Gostynin.
Archiwum Aktualności