Ostatni piątek w szkole obfitował w wydarzenia. Rozdanie stypendiów Fundacji Św. Mikołaja, warsztaty psychologiczne dla klas pierwszych, Noc Bibliotek i uczestnictwo klas maturalnych w spotkaniu z przedstawicielami Akademii Inicjatyw.
To właśnie oni mieli za zadanie pomóc naszym uczniom w podjęciu najtrudniejszej życiowej decyzji. To oni podpowiedzieli, co zrobić ze swoją przyszłością po maturze. Jak odpowiedzieć sobie na pytanie co chcemy studiować, gdzie, stacjonarnie czy zaocznie, czy chcemy mieszkać w akademiku czy wynająć mieszkanie, czy warto zasięgać i słuchać opinii starszych kolegów, którzy już znają uczelnie naszych marzeń.
Pytań było wiele, dylematów jeszcze więcej. Maturzyści pewni są jednego, że nie będą się poddawać. Zapamiętali cenne wskazówki, zanotowali uczelnie, które im zostały przedstawione i warunki rozwoju oraz możliwości zdobycia pracy w danym mieście po studiach.
Kolejna lekcja z doradztwa zawodowego za nimi. Miejmy nadzieję, że tego typu spotkania ułatwią wybór naszym maturzystom.
Aneta Różycka
Matura i co dalej?
Prezentacja o laureatach Nagrody Nobla
Prezentacja o laureatach Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki 2024 w naszej szkole.
W miniony czwartek uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję wziąć udział w prezentacji na temat tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Podczas spotkania omówione zostały przełomowe odkrycia, które zrewolucjonizowały nasze rozumienie wszechświata oraz przyczyniły się do postępu w dziedzinie nauki.
Prezentacja przybliżyła uczniom zarówno szczegóły osiągnięć naukowych, jak i biografie wybitnych fizyków wyróżnionych w 2024 roku. To była doskonała okazja do pogłębienia wiedzy na temat najnowszych osiągnięć w fizyce oraz zainspirowania młodych umysłów do dalszego zgłębiania tajemnic świata.
Dziękujemy za udział i mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zmotywuje naszych uczniów do odkrywania nowych pasji naukowych!
"Dojrzałe odczuwanie - jak zdrowo regulować emocje".
17 i 18 października uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez psychoterapeutkę Panią Renatę Brzezinską-Strzelecką "Dojrzałe odczuwanie - jak zdrowo regulować emocje".
Emocje nie tylko warunkują zachowania, ale mają też pośredni lub bezpośredni wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby posiadać wiedzę, jak znacząco wpływają na harmonijną aktywność układu nerwowego i krążenia, co sprzyja pracy serca i mózgu.
Stypendia Fundacji Św. Mikołaja
W dniu 18 października 14 uczniów naszej szkoły zostało stypendystami Fundacji Św. Mikołaja.
Stypendia są dedykowane uzdolnionym i zaangażowanym społecznie mlodym ludziom. Mogą być przeznaczone na rozwój pasji, zainteresowań i edukację.
Serdecznie gratulujemy młodym stypendystom!!!
Dzień Edukacji Narodowej – czyli o szkole pasji, odwagi i talentów.
W piątek, 11 października, społeczność Liceum uczestniczyła w dwóch ważnych wydarzeniach. Pierwszym z nich było uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Uczniowie, rozpoczynający edukację w murach Liceum im. Tadeusza Kościuszki, złożyli przysięgę, w świetle której wartości stanowiące o sile i pięknie szkoły, będą przez nich pielęgnowane i szanowane.
Drugim, równie ważnym wydarzeniem tego dnia była uroczystość związana z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.Uczniowie Liceum pod opieką pani Aldony Kopcińskiej przygotowali reportaż na temat dawnych i współczesnych form świętowania. Było trochę humoru, dużo wiedzy na temat historii Święta Edukacji Narodowej i wreszcie najwięcej wzruszeń i refleksji. Uroczystość wypełniona muzyką, ciekawymi dialogami, recytacją poezji, czytaniem prozy B. Schulza i A. Libery, wprowadziła w nostalgiczny nastrój.
Samorząd Uczniowski, pod opieką pani Beaty Leszczyńskiej, włączając się w piątkowe świętowanie, przygotował wyjątkowo barwne życzenia dla pracowników szkoły, ale też dla uczniów. Z dowcipem, bardzo personalnie i niebanalnie pokazał, jak ważne jest docenianie każdego, kto tworzy edukację.więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1048693900384296&set=pcb.1048693347051018
6
NOC BIBLIOTEK 2024📖
Tegoroczna Noc Bibliotek w naszym LO to kolejne spotkanie międzypokoleniowe. W piątkowy wieczór, 18 października, odbył się w szkole pokaz filmu familijnego „Mój brat ściga dinozaury” o przyjaźni, rodzinie i braterskiej miłości. Film ten jest adaptacją książki włoskiego autora, o tym samym tytule.
Przed filmem odbyły się warsztaty dla dzieci, wprowadzające do tematyki filmu, dotykającego niepełnosprawności, przeprowadzony przez panią Annę Latoszek.
Wyrazy uznania dla naszych Licealistów za opiekuńczość i wsparcie dla młodszego rodzeństwa. Dziękujemy również za obecność Rodzicom.
Biblioteka szkolna zaprasza na kolejną edycję w przyszłym roku.
Podziękowania
Dziękujemy naszemu wyjątkowemu Absolwentowi, który rokrocznie daje nam dowody swojej wdzięczności obdarzając nas smakołykami
Dzień Brytyjski
27 września klasa 3D ( językowa) wraz z nauczycielką języka angielskiego Panią Anną Kowalów zorganizowała Dzień Brytyjski.
Jako, że język angielski jest najczęściej wybieranym przez uczniów językiem obcym, postanowiliśmy przybliżyć naszym uczniom wiedzę o Wielkiej Brytanii, jej kulturze oraz historii. Zorganizowana została prezentacja na temat Wielkiej Brytanii, w czasie przerw można było posłuchać brytyjskich przebojów od Beatelsów po współczesnych wykonawców.
Licealiści mogli poczęstować się ciastami, wysłuchać piosenek w wykonaniu Marysi Romanowskiej z klasy 3c oraz zaprezentować się w ciekawych nakryciach głowy. O nagłośnienie zadbał Filip Szczypawka, a plakaty wykonali uczniowie liceum. Chłopcy z 2A mozolnie malowali litery i zajęli się przymocowaniem całej dekoracji, co nie było łatwe - ich pomoc była nieoceniona !!!
Był to miły akcent na zakończenie pierwszego miesiąca nauki w naszej szkole.
Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Ewy Szmydt, która bezpłatnie wydrukowała plakaty stanowiące element dekoracji.4
Spotkanie z Antonim Liberą
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie zorganizowało 4.10.2024 r. we współpracy z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku spotkanie z cyklu „ZBLIŻENIA – spotkania z twórcami w instytucjach kultury” z Antonim Liberą, wybitnym współczesnym humanistą, tłumaczem z kilku języków nowożytnych oraz z klasycznej łaciny, reżyserem i popularyzatorem twórczości Samuela Becketta, pisarzem, eseistą, autorem głośnej powieści „Madame”.
Osobą towarzyszącą była dr Małgorzata Juda-Mieloch, autorka monografii poświęconej artyście „W cieniu marnego czasu”, która prowadziła rozmowę z twórcą, dzięki której uczniowie poznali drogę twórczą A. Libery oraz konteksty interpretacyjne powieści „Madame”, należącej do kanonu literatury współczesnej.
Celem cyklicznych spotkań jest przybliżenie środowiska uczniów do świata artystycznego i naukowego, oswojenie z przestrzenią mazowieckich instytucji kulturalnych, poznanie twórców o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.
Projekt ma skłaniać młodzież do poszukiwań naukowych i artystycznych, inspirować do rozwoju, podejmowania prób własnej twórczości i dokonywania trafnych wyborów życiowych. Bezpośredni kontakt z ciekawymi osobowościami ma ogromną moc oddziaływania - uwrażliwia, buduje właściwą hierarchę wartości, zachęca do samorealizacji, jednoczy wspólnotę szkoły ze środowiskiem artystycznym, dlatego ma charakter cyklu, realizowanego przez całą społeczność szkoły.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej
Dnia 3.10.2024 na boisku Orlik przy ulicy Sportowej w Gostyninie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej sześcioosobowej dla szkół ponadpodstawowych.
Reprezentacja dziewcząt i chłopców zajęła drugie miejsce, a opiekunami byli Pani Magdalena Rybacka i Pan Tomasz Kowalczyk.
Czerpiemy z bogactwa Warmii i Mazur
W dniach 23-26 września 2024 r. uczniowie klasy 3A i 4A wraz z opiekunami: panią Lidią Mucha, panem Adrianem Kurkowskim i panem Dariuszem Dulskim odbyli wycieczkę na Warmię i Mazury. Wizyta na Warmii rozpoczęła się od zwiedzenia Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie, gdzie uczniowie przez teleskop obserwowali m.in. plamy na Słońcu, z bliska przyjrzeli się różnym instrumentom wykorzystywanym w astronomii, a z tarasu widokowego podziwiali panoramę urokliwego miasta.
Następnie wraz z przewodnikiem grupa udała się na spacer po Starówce i poznała najważniejsze zabytki architektury gotyckiej miasta. Nasi licealiści mieli okazję posiedzieć na ławeczce z Mikołajem Kopernikiem, który właśnie w Olsztynie obmyślał swoje teorie astronomiczne i ekonomiczne.
Z Olsztyna młodzież udała się do Mrągowa, gdzie w Muzeum Sprzętu Wojskowego oglądała pojazdy wojskowe z armii państw byłego Układu Warszawskiego, takie jak: czołgi, transportery opancerzone, samochody terenowe. Przewodnik przybliżył uczniom historię prezentowanego sprzętu, jego walory bojowe i zastosowanie taktyczne.
Drugi dzień wycieczki obfitował w atrakcje – najpierw zwiedzanie Sanktuarium w Świętej Lipce, gdzie młodzi wysłuchali koncertu odegranego na ruchomych organach, później wizyta w Gierłoży, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzili byłą kwaterę wojenną Adolfa Hitlera - Wilczy Szaniec. Kompleks bunkrów, schronisk i baraków zrobił na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Z Gierłoży uczniowie udali się w magiczne miejsce do Grodu Galindów w Iznocie, gdzie Wódz Yzeggus II opowiedział historię plemienia Galindów.Trzeciego dnia – mówi jeden z wycieczkowiczów - czekała wszystkich nie lada frajda. Płynęliśmy najpiękniejszym nie tylko w Polsce, ale i w Europie, szlakiem kajakowym po rzece Krutyni, na trasie Ukta - Nowy Most, o długości około 7 km. Pogoda dopisała i było fantastycznie! Po południu pojechaliśmy do Mikołajek, gdzie odbyliśmy rejs statkiem po największym polskim jeziorze Śniardwy. W trakcie rejsu podziwialiśmy miejscową florę i faunę oraz panoramę Mikołajek.
W drodze powrotnej do domu obejrzeliśmy stałą wystawę w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, przedstawiającą biografię poety, historię jego pobytów na Mazurach, teatralne dokonania poety, muzykę w wierszach i do jego wierszy. Następnie uczestniczyliśmy w żywej lekcji języka polskiego, podczas której na niewielkiej scenie odgrywaliśmy krótkie scenki różnych grotesek, napisanych przez Gałczyńskiego, świetnie się przy tym bawiąc. Na koniec zwiedziliśmy kilka pomieszczeń gotyckiego Zamku Krzyżackiego w Nidzicy oraz poznaliśmy historię tego miejsca słuchając przewodnika.
Przez 4 dni wszyscy miło i ciekawie spędzili czas, poznając wiele nowych miejsc, ucząc się przy tym w niekonwencjonalny sposób.więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo?fbid=1036490248271328&set=pcb.1036489288271424
5
Archiwum Aktualności