• Gostynińscy licealiści w Paryżu

            W ubiegłym tygodniu od 14 do 19 kwietnia nasza młodzież miała okazję odwiedzić jedną z najznakomitszych stolic europejskich - pięćdziesięcioosobowa ekipa szturmem podbiła Paryż.
            W deszczu, w słońcu, z wiatrem i pod wiatr - żadna z przeszkód nie stanowiła dla nas problemu w osiągnięciu celu. Już pierwszego dnia zwiedziliśmy Ogrody Luksemburskie, remontowaną Katedrę Notre-Dame, kościół św. Seweryna, Ratusz Miejski, Panteon, a z dachu Galerii Lafayette podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta.
            Drugiego dnia czekało na nas wzgórze MONTMARTRE z Bazyliką Sacré Coeur i Wersal - letnia rezydencja Ludwika XIV. Dzień przywitaliśmy oglądając rano charakterystyczną dla Paryża strukturę Eiffel, a zakończyliśmy pokazem migocącej wieży i sesją zdjęciową w punkcie widokowym.
            Trzeci dzień słońce przywitało nas podczas rejsu statkiem po Sekwanie. Potem piramidą w Luwrze dostaliśmy się do środka ogromnego muzeum, żeby zobaczyć słynną Monę Lisę Leonarda da Vinci. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Orsay, gdzie na najważniejszym piątym piętrze podziwialiśmy obrazy impresjonistów. Uwieńczeniem tego dnia był spacer po Champs-Elysées, aż po Łuk Triumfalny z nieustannie płonącym zniczem.
            Ostatni dzień stanowił nie lada wyzwanie, gdyż czterdziestu śmiałków pojechało metrem i kolejką podmiejską RER do Disneylandu, Krainy Myszka Miki, miasteczka pełnego bajkowych bohaterów i kolorowych miejsc, karuzel, hoteli i kawiarni. Cudowna parada zakończyła naszą wizytę w tym magicznym miejscu.
            Pozostali uczniowie wybrali Muzeum Perfum Fragonard i Muzeum Figur Woskowych, spacer po Placu Vendome, po Polach Elizejskich i zakupy w paryskiej galerii.
            Inicjatorką i kierownikiem wycieczki była pani Aneta Różycka, opiekunami : pani Anna Kowalów i pan Jarosław Wiwała.
            Mamy nadzieję, że nasza młodzież rozumie powiedzenie, że świat jest globalną wioską, którą każdy może zobaczyć. Uczniowie mieli możliwość poznać namiastkę Paryża. Tydzień to stanowczo za mało, aby zaspokoić apetyty wszystkich na poznanie tego cudownego miasta. Teraz to od nich samych zależy, czy będą intensywniej uczyć się języka francuskiego, aby ponownie wrócić do stolicy Francji, by poczuć jej światowy klimat.

            Aneta Różycka

             

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo?fbid=933463468574007&set=pcb.933462171907470

          • Ku pamięci…

            Od kilku już lat 19 kwietnia nasza szkoła przyłącza się do akcji „ŻONKILE”, upamiętniającej rocznicę powstania w warszawskim getcie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu.

            W tym roku uczniowie klasy IB z wychowawczynią panią Anną Latoszek przygotowali żonkilowe przypinki dla uczniów i nauczycieli, posadzili żółte kwiaty, które ozdobią teren szkoły i nagrali krótki filmik. Nauczyciele i wychowawcy na lekcjach oglądali z uczniami specjalnie przygotowany na tę okazję przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, kilkunastominutowy film o jednym z przywódców powstania, późniejszym lekarzu kardiologu – Marku Edelmanie, pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, na podstawie reportażu Hanny Krall.
            Pamiętamy🌼🌼🌼

            wiecej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo/?fbid=930171592236528&set=pcb.930172132236474

          • Wycieczka do Torunia

            8 kwietnia klasy językowe ID, IID i IIID wraz z opiekunami panią Anną Kowalów i Moniką Kujawą wybrały się na wycieczkę do Torunia. Wycieczka miała na celu świętowanie Światowego Dnia Języka Angielskiego, który przypada na 23 kwietnia.

            Uczniowie w magiczny sposób przenieśli się do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej poznali rytuały związane z wypiekiem piernika.  Następnie zwiedzając zabytkowe miasto z przewodnikiem, poznali historię, wydarzenia, tajemnice, ludzi z historii 800 lat Torunia. A to wszystko w języku angielskim!!! Taka wyjątkowa lekcja języka angielskiego odbywająca się poza murami Szkoły była świetną okazją do komunikacji w języku obcym, rozszerzania słownictwa oraz budowania świadomości, że językiem angielskim warto posługiwać się na co dzień.

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo?fbid=927761252477562&set=pcb.927762165810804

          • W trosce o zdrowie!!!

            W  dniu 9 kwietnia 2024r. uczennice  klas pierwszych brały udział w  programie  edukacyjnym poświęconym profilaktyce zakażeń HPV i raka szyjki macicy. Wiedza o zagrożeniu rakiem szyjki macicy i wirusie go wywołującym -  wirusie brodawczaka ludzkiego (HPV), nie jest szeroko rozpowszechniona wśród polskiego społeczeństwa, w tym wśród młodzieży. 

            Nowotwór szyjki macicy jest w naszym kraju, drugim co do częstości występowania u kobiet nowotworem  złośliwym, a Polska krajem o jednym z najwyższych wskaźników umieralności na tę chorobę w Europie. Celem realizowanego programu jest podnoszenie świadomości zagrożenia rakiem szyjki macicy i innych chorób wywoływanych wirusem HPV u młodych ludzi. Podniesienie poziomu wiedzy, oraz budowanie wśród uczniów szacunku do własnego ciała oraz postawy odpowiedzialności za siebie i innych.
            W trakcie zajęć dziewczęta  poznały czynniki zwiększające ryzyko zachorowania, sposoby profilaktyki wtórnej -badania cytologiczne i pierwotnej -szczepienia profilaktyczne.
             

          • Rozdanie nagród w konkursach językowych

            10 kwietnia w Auli Centrum Edukacji Grupa ORLEN  w Płocku odbył się uroczysty finał Konkursów EXPERT i JUNIOR z języka angielskiego i niemieckiego organizowanych wspólnie przez Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza oraz Akademię Mazowiecką w Płocku.

            Z języka angielskiego była to już XVII edycja, z niemieckiego XIV.  Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich i podstawowych powiatu płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego, a jego celem jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień językowych wśród uczniów oraz motywowanie ich do samodzielnej pracy.

            W finale nie mogło zabraknąć uczniów naszego liceum. Z języka angielskiego zakwalifikowali się; Jakub Nowacki i Igor Skrzeczkowski z klasy 3A. Z języka niemieckiego: Agata Krzywoszonek z klasy 4A i Mateusz Sakowski z 2D. Szczególne gratulacje należą się Agacie Krzywoszonek, która zajęła 2 miejsce w konkursie oraz Jakubowi Nowackiemu- 3 miejsce. Finaliści otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
            W przygotowaniach do konkursu pomagali nauczyciele: Anna Kowalów, Gabriela Warzycka i Tomasz Krawczyński

             

          • LO - SZKOŁĄ SUKCESU UCZNIA

            W piątek 5 kwietnia gościliśmy w naszej szkole uczniów klas ósmych szkół podstawowych wraz z rodzicami. Zarówno dla nauczycieli, jak i naszych licealistów był to dzień szczególnej mobilizacji, ponieważ wszystkim bardzo zależało, by zaprezentować się jak najlepiej.  
            Na spotkaniu przebiegającym w uroczystej scenerii, w ciepłej, życzliwej atmosferze pani dyrektor Urszula Ambroziak-Bereszczyńska przedstawiła ofertę klas pierwszych na rok szkolny 2024/25 oraz zapoznała uczniów z przyjętą przez Radę Pedagogiczną misją Liceum, mającą odzwierciedlenie nie tylko w wysokich wynikach nauczania, ale również w działaniach realizowanych przez uczniów, dających im szansę pełnego wykorzystania własnego potencjału i mocnych stron  w celu osiągania sukcesów. Zostały także rozstrzygnięte wcześniej przeprowadzone konkursy dla ósmoklasistów - z języka angielskiego i matematyczno-informatycznego oraz Dyktanda Kościuszkowskiego.
            W programie artystycznym mieliśmy okazję zobaczyć na scenie naszych utalentowanych muzycznie uczniów. Agata Janicka i Marysia Romanowska w akompaniamencie Filipa Szczypawki wykonały utwór „Shallow” z filmu „Narodziny Gwiazdy”.  Amelkę Modrzejewską  usłyszeliśmy w piosence „S.O.S.” Indilli, Alana Świerczyńskiego w „Hey Wy” Korteza, zaś Zosię Ciszewską w piosence „Error”  Natalii Nykiel.   Gościnnie Amelce Modrzejewskiej w utworze Sannah „Nic dwa razy” akompaniował nasz absolwent Artur Szkudlarek. Na zakończenie części artystycznej wystąpiła klasa 2 B wraz z wychowawcą panem Mariuszem Bigielmajerem - nauczycielem historii.
            Po spotkaniu w sali gimnastycznej licealiści oprowadzali swoich gości po szkole. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć pracownie, sale lekcyjne oraz zapoznać się z osiągnięciami uczniów.  Wiele atrakcji sprawiło, że dzień ten był pełen entuzjazmu i pozytywnych emocji. Spotkania z obecnymi uczniami i nauczycielami pozwoliły przyszłym kandydatom na lepsze zrozumienie atmosfery szkoły. Rodzice mieli także możliwość rozmowy z dyrekcją oraz pedagogami w celu uzyskania dodatkowych informacji.
            Dzień Otwarty był nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale również doskonałą okazją do budowania relacji oraz wspólnego spędzania czasu. Całe wydarzenie stanowiło owoc współpracy całej społeczności szkolnej i doskonały przykład otwartości i zaangażowania naszej placówki w rozwój swoich uczniów. Było to udane spotkanie dla wszystkich zainteresowanych życiem szkoły. Dziękujemy gościom za tak liczne przybycie i interesujące rozmowy.
            Drodzy Ósmoklasiści! Liczymy, że dołączycie do nas już we wrześniu.LO - SZKOŁĄ SUKCESU UCZNIAW piątek 5 kwietnia gościliśmy w naszej szkole uczniów klas ósmych szkół podstawowych wraz z rodzicami. Zarówno dla nauczycieli, jak i naszych licealistów był to dzień szczególnej mobilizacji, ponieważ wszystkim bardzo zależało, by zaprezentować się jak najlepiej.  Na spotkaniu przebiegającym w uroczystej scenerii, w ciepłej, życzliwej atmosferze pani dyrektor Urszula Ambroziak-Bereszczyńska przedstawiła ofertę klas pierwszych na rok szkolny 2024/25 oraz zapoznała uczniów z przyjętą przez Radę Pedagogiczną misją Liceum, mającą odzwierciedlenie nie tylko w wysokich wynikach nauczania, ale również w działaniach realizowanych przez uczniów, dających im szansę pełnego wykorzystania własnego potencjału i mocnych stron  w celu osiągania sukcesów.

            Zostały także rozstrzygnięte wcześniej przeprowadzone konkursy dla ósmoklasistów - z języka angielskiego i matematyczno-informatycznego oraz Dyktanda Kościuszkowskiego. W programie artystycznym mieliśmy okazję zobaczyć na scenie naszych utalentowanych muzycznie uczniów. Agata Janicka i Marysia Romanowska w akompaniamencie Filipa Szczypawki wykonały utwór „Shallow” z filmu „Narodziny Gwiazdy”.  Amelkę Modrzejewską  usłyszeliśmy w piosence „S.O.S.” Indilli, Alana Świerczyńskiego w „Hey Wy” Korteza, zaś Zosię Ciszewską w piosence „Error”  Natalii Nykiel.  

            Gościnnie Amelce Modrzejewskiej w utworze Sannah „Nic dwa razy” akompaniował nasz absolwent Artur Szkudlarek. Na zakończenie części artystycznej wystąpiła klasa 2 B wraz z wychowawcą panem Mariuszem Bigielmajerem - nauczycielem historii. Po spotkaniu w sali gimnastycznej licealiści oprowadzali swoich gości po szkole. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć pracownie, sale lekcyjne oraz zapoznać się z osiągnięciami uczniów.

            Wiele atrakcji sprawiło, że dzień ten był pełen entuzjazmu i pozytywnych emocji. Spotkania z obecnymi uczniami i nauczycielami pozwoliły przyszłym kandydatom na lepsze zrozumienie atmosfery szkoły. Rodzice mieli także możliwość rozmowy z dyrekcją oraz pedagogami w celu uzyskania dodatkowych informacji.

            Dzień Otwarty był nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale również doskonałą okazją do budowania relacji oraz wspólnego spędzania czasu. Całe wydarzenie stanowiło owoc współpracy całej społeczności szkolnej i doskonały przykład otwartości i zaangażowania naszej placówki w rozwój swoich uczniów. Było to udane spotkanie dla wszystkich zainteresowanych życiem szkoły.

            Dziękujemy gościom za tak liczne przybycie i interesujące rozmowy.

            Drodzy Ósmoklasiści! Liczymy, że dołączycie do nas już we wrześniu.

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo?fbid=924285566158464&set=pcb.924284059491948

          • Frankoński styl

            27 marca obchodziliśmy w naszym liceum Dzień Frankofonii. Międzynarodowa Organizacja Frankofonii określa wspólnotę ludzi i państw posługujących się językiem francuskim.

            Obecnie jest to organizacja krajów francuskojęzycznych, skupiająca się na promocji języka i kultury francuskiej. Wspólnie z uczniami uczącymi się języka francuskiego pani Aneta Różycka przygotowała program poświęcony Francji, dzięki któremu posmakowaliśmy paryskiego życia przenosząc na Plac Pigalle w Paryżu, blisko Moulin Rouge do jednej z kafejek. Młodzież przygotowała również pokazy taneczne i wokalne, prezentacje o Frankofonii i Francji. W trakcie występów publiczność degustowała francuskie sery i rogaliki.
            Program miał kompozycję klamrową  - rozpoczął go i zakończył kankan, wykonany przez uczennice z klasy trzeciej pod kierunkiem pani Magdaleny Rybackiej. Stroje, dzięki życzliwości pana dyrektora Marka Mokrowieckiego, wypożyczono nieodpłatnie z Teatru Dramatycznego w Płocku.
            Uroczystość uświetniły pokazy Mażoretek, prowadzonych przez panią choreograf Kamilę Rzepiela-Drgas i koordynatorkę zespołu panią Joannę Syskę. Mażoretki rozwijają swą działalność pod patronatem MCK Gostynin. Wyjątkowe stroje w barwach flagi francuskiej, buławy i trudne układy choreograficzne wzbudziły podziw publiczności, dlatego cieszymy się, że nasze licealistki należą do tej ekipy.
            Uczniowie klas pierwszych przygotowali imponujące dekoracje - flagi krajów frankofońskich i symbole Francji. Wiktoria Wypuch, uczennica klasy IIID przedstawiła obrazy malowane na płótnie: „Moulin Rouge”  i „Napoleon”. Wykonano również sześć piosenek w języku francuskim. Szeroki wachlarz talentu muzycznego, różnorodność stylów i gatunków muzyki zaprezentowali uczniowie z klas pierwszych i drugich.
            Gościem specjalnym była Lena Misztal, utalentowana 10-letnia uczennica SP1, przygotowywana pod okiem pani choreograf Joanny Teśli, prowadzącej w Gostyninie zespół taneczny „Industrial”, która zaprezentowała układ taneczny do francuskiej piosenki „Indylla”.
            Podczas uroczystości rozdano uczniom klasy II D dyplomy za udział w szkolnym etapie wiedzy o Francji i Frankofonii organizowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wszyscy uczniowie zakwalifikowali się do kolejnego etapu tego konkursu. Niebawem organizatorzy Frankofonii wyjeżdżają do Paryża, gdzie będą mieli żywą okazję skonfrontowania się z kulturą i językiem francuskim.
            Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy uczniom, za ambicję, sumienność i cierpliwość na próbach, za trud i poświęcenie, jakie organizatorzy włożyli w przygotowanie tego wydarzenia. Cudownie jest wiedzieć, że są wśród nas uczniowie, którzy rozwijają swoje zainteresowania i potrafią się  nimi dzielić z innymi.
            Aneta Różycka


            W imieniu dyrekcji serdecznie dziękuję uczniom zaangażowanym w organizację Frankofonii: prowadzącym, tańczącym, śpiewających, przygotowującym i wieszającym dekoracje, piekącym rogaliki, nagłaśniającym i filmującym.

            Pani Anecie Różyckiej przekazuję wyrazy uznania za opracowanie oryginalnego scenariusza i wysoki poziom realizacji przedsięwzięcia. Jesteście wspaniali! Merci mille fois!

      • Kontakty

        • Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie
        • sekretariat@logostynin.edu.pl ; kosciuszkolo@wp.pl
        • 24 235 22 10
        • ul. 3. Maja 15 09-500 Gostynin Poland
      • Logowanie