W dniach 23-26 września 2024 r. uczniowie klasy 3A i 4A wraz z opiekunami: panią Lidią Mucha, panem Adrianem Kurkowskim i panem Dariuszem Dulskim odbyli wycieczkę na Warmię i Mazury. Wizyta na Warmii rozpoczęła się od zwiedzenia Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie, gdzie uczniowie przez teleskop obserwowali m.in. plamy na Słońcu, z bliska przyjrzeli się różnym instrumentom wykorzystywanym w astronomii, a z tarasu widokowego podziwiali panoramę urokliwego miasta.
Następnie wraz z przewodnikiem grupa udała się na spacer po Starówce i poznała najważniejsze zabytki architektury gotyckiej miasta. Nasi licealiści mieli okazję posiedzieć na ławeczce z Mikołajem Kopernikiem, który właśnie w Olsztynie obmyślał swoje teorie astronomiczne i ekonomiczne.
Z Olsztyna młodzież udała się do Mrągowa, gdzie w Muzeum Sprzętu Wojskowego oglądała pojazdy wojskowe z armii państw byłego Układu Warszawskiego, takie jak: czołgi, transportery opancerzone, samochody terenowe. Przewodnik przybliżył uczniom historię prezentowanego sprzętu, jego walory bojowe i zastosowanie taktyczne.
Drugi dzień wycieczki obfitował w atrakcje – najpierw zwiedzanie Sanktuarium w Świętej Lipce, gdzie młodzi wysłuchali koncertu odegranego na ruchomych organach, później wizyta w Gierłoży, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzili byłą kwaterę wojenną Adolfa Hitlera - Wilczy Szaniec. Kompleks bunkrów, schronisk i baraków zrobił na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Z Gierłoży uczniowie udali się w magiczne miejsce do Grodu Galindów w Iznocie, gdzie Wódz Yzeggus II opowiedział historię plemienia Galindów.
Trzeciego dnia – mówi jeden z wycieczkowiczów - czekała wszystkich nie lada frajda. Płynęliśmy najpiękniejszym nie tylko w Polsce, ale i w Europie, szlakiem kajakowym po rzece Krutyni, na trasie Ukta - Nowy Most, o długości około 7 km. Pogoda dopisała i było fantastycznie! Po południu pojechaliśmy do Mikołajek, gdzie odbyliśmy rejs statkiem po największym polskim jeziorze Śniardwy. W trakcie rejsu podziwialiśmy miejscową florę i faunę oraz panoramę Mikołajek.
W drodze powrotnej do domu obejrzeliśmy stałą wystawę w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, przedstawiającą biografię poety, historię jego pobytów na Mazurach, teatralne dokonania poety, muzykę w wierszach i do jego wierszy. Następnie uczestniczyliśmy w żywej lekcji języka polskiego, podczas której na niewielkiej scenie odgrywaliśmy krótkie scenki różnych grotesek, napisanych przez Gałczyńskiego, świetnie się przy tym bawiąc. Na koniec zwiedziliśmy kilka pomieszczeń gotyckiego Zamku Krzyżackiego w Nidzicy oraz poznaliśmy historię tego miejsca słuchając przewodnika.
Przez 4 dni wszyscy miło i ciekawie spędzili czas, poznając wiele nowych miejsc, ucząc się przy tym w niekonwencjonalny sposób.
więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo?fbid=1036490248271328&set=pcb.1036489288271424