• Zbawienny wpływ KOMÓRKOMANII

            27 listopada 2023 r. w naszym Liceum odbyła się akcja pod tajemniczą nazwą „KOMÓRKOMANIA”, zorganizowana we współpracy z Fundacją DKMS. Wbrew pozorom nie ma to nic wspólnego z jakąś modą na nowy model telefonu, ale modą na uratowanie komuś życia za pomocą własnych komórek macierzystych.
            Celem akcji przeprowadzonej w naszej szkole była możliwość rejestracji świadomych potencjalnych Dawców szpiku kostnego w ogólnoświatowej bazie współtworzonej przez fundację DKMS. Dzięki tej akcji mamy realny wpływ na poprawę sytuacji pacjentów zmagających się z nowotworami krwi na całym świecie. Udało się nam zarejestrować kilkunastu dawców.
            Akcja nie odbyłaby się dzięki naszym wolontariuszom,  którzy wzięli udział
            w przygotowaniu stanowisk i przeprowadzili chętne osoby przez całą procedurę rejestracji.

            Mieliśmy też okazję gościć pana Pawła Dorobka – rzeczywistego Dawcę, który oddał swoje komórki macierzyste trzyletniemu Kubusiowi ze Szczecina. Dzieląc się swoimi emocjami, wrażeniami i odczuciami po zabiegu przyznał, że mimo pewnych obaw towarzyszy mu duma, radość i szczęście, ze oddając swoje komórki macierzyste dał szansę na normalne życie dzisiaj już dziewięcioletniemu Kubusiowi.

            W szkole też odszukaliśmy swoich „bliźniaków genetycznych” - oczywiście
            w formie zabawy, ale dzięki temu mamy świadomość, że tuż za rogiem albo na końcu świata każdy z nas ma takiego bliźniaka i warto rejestrować się jako potencjalny dawca szpiku, bo w ten sposób możemy uratować naszemu bliźniakowi genetycznemu życie lub on nam.

            Akcja KOMÓRKOMANIA to dla nas wspaniała przygoda, która wielu uczniom pomogła zapoznać się z inicjatywą wolontariatu. To również świetna sposobność, kształtująca wśród młodzieży pożądane postawy oraz zachowania, dająca świadomość, że przyczynili się do uratowania komuś życia.

            Organizatorzy KOMÓRKOMANII dziękują naszym Wolontariuszom za zaangażowanie, jak również wszystkim, którzy podjęli świadomą decyzję o rejestracji.

            Monika Szczypawka, Lidia Mucha, Iwona Naczmańska, Aneta Różycka, Barbara Wiktorska

          • Srebrna Nagroda dla naszego klarnecisty

            W dniu 16 listopada uczeń klasy IIa Szymon Toruniewski, uczestniczył w V Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych FINALIS w Białymstoku. W swojej grupie został laureatem srebrnej nagrody
            Naukę w liceum Szymon łączy z nauką w III klasie II stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku w klasie klarnetu pana Jacka Grochockiego.
            Dalszych sukcesów życzy społeczność LO wraz z wychowawcą panem Robertem Lewandowskim.

          • Nasze siatkarskie reprezentacje ze złotem i srebrem


                    23 listopada odbyły się coroczne Siatkarskie Mistrzostwa Powiatu chłopców i dziewcząt. W pierwszym meczu swoje umiejętności zaprezentowały dziewczęta prowadzone przez Panią Magdalenę Rybacką. Do rozstrzygnięcia tego pojedynku potrzeba było aż 5 setów. Ostatecznie nasze waleczne dziewczyny musiały uznać wyższość swoich rówieśniczek z Zespołu Szkół i uległy 3:2. Brawa za ambitną postawę należą się Julii Leszczyńskiej, Agacie Krzywoszonek, Sandrze Borkowskiej, Natalii Sarzale, Amelii Berlińskiej, Nadii Kowalskiej, Zuzi Żakiecie, Mai Dan, Oliwii Kopeć, Klaudii Zawadzie 👏.
                    Drugi mecz to już męski pojedynek. Panowie z LO, prowadzeni przez Pana Kamila Jaworskiego, pewni swoich umiejętności, mieli wyraźną przewagę w każdym z setów i gładko wygrali 3:0💪. Brawa dla Kuby Szczepaniaka, Błażeja Jakubika, Alberta Smyczyńskiego, Rafała Czury, Adama Brząkały, Filipa Góździa i Michała Śmiałkowskiego.

          • „Chłopi” w nowej odsłonie

            Kolejna instytucja kultury zapełniła się po brzegi uczniami naszej szkoły. W środę, 22 listopada, klasy IB, IC1, IC2, IVA, IVB i IVD z wychowawcami i opiekunami obejrzały w płockim kinie Helios najnowszą animowaną adaptację powieści „Chłopi” Władysława Reymonta w reżyserii Hugh Welchmana i Doroty Kobieli.

            Projekcja filmu odbyła się w ramach cyklu „Kino na temat”. Przed obejrzeniem filmu uczniowie zostali zapoznani z procesem jego tworzenia i problematyką poruszaną w filmie w odniesieniu do współczesnego świata. Postawy bohaterów wywołały ożywione dyskusje wśród uczniów. Jak się okazało, była to niezwykle interesująca lekcja języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. 

          • ZBLIŻENIA z Fredrą

            Ogólnopolskie obchody Roku Aleksandra Fredry były świetną okazją do zainicjowania w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki projektu ZBLIŻENIA. W poniedziałek 20 listopada miał miejsce finał obchodów, przygotowany pod kierunkiem polonistek: Aldony Kopcińskiej, Arlety Komorowskiej i Moniki Balcerzak. Odbyło się pierwsze z cyklu spotkań, który z założenia ma stać się ważnym aspektem rozwoju licealnej społeczności. Ideą projektu jest pogłębianie wiedzy uczniów z zakresu istotnych współcześnie zagadnień, otwarcie się na nowe trendy w sztuce i nauce oraz poszukiwanie inspiracji, wynikających z dialogu pomiędzy środowiskiem uczniowskim a światem artystyczno-naukowym.  

            Obchody Roku Fredry rozpoczęliśmy wizytą całej społeczności szkolnej w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Uczestnictwo w spektaklu „Damy i Huzary” w reżyserii Krzysztofa Szustera zaowocowało recenzjami, które komisyjnie oceniono, wyłaniając autorów najlepszych prac. Nagrody otrzymali:

            I miejsce : Jakub Gutkowski – kl.I C2

            II miejsce: Igor Adamczyk – kl. IV B

            III miejsce: Maria Maślankowska – kl. II A

            Wyróżnienia:

            Kinga Augustyniak – kL. IV B

            Filip Szczypawka – kl. II A

            Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu! Dziękujemy jednocześnie fundatorom nagród Radzie Rodziców Liceum Ogólnokształcącego, Teatrowi Dramatycznemu w Płocku oraz Starostwu Powiatowemu w Gostyninie.

            Konkurs  pod patronatem Teatru zacieśnił współpracę pomiędzy placówkami, miał bowiem za zadanie nie tylko spopularyzować twórczość Fredry i usprawnić warsztat pisarski uczniów, ale też - dzięki atrakcyjnym nagrodom - zachęcić ich do korzystania z oferty kulturalnej.

            Ważnym elementem spotkania był wykład prof. Wiesława Rzońcy, wybitnego Norwidologa z Katedry Romantyzmu Uniwersytetu Warszawskiego, który z wielką pasją, przystępnym językiem ukazał komediopisarza Fredrę jako wyjątkowego ironistę, prekursora groteski w literaturze XX wieku, niesłusznie spychanego w cień wielkich narodowych wieszczów, którego utwory sceniczne posiadają nadal aktualne i uniwersalne przesłanie.

            Nasze obchody zaszczycili goście, których obecność uczyniła spotkanie jeszcze bardziej wyjątkowym. Byli to:

            - Pan Janusz Majchrzak - Dyrektor Delegatury Kuratorium w Płocku, absolwent naszego Liceum

            - Pan Arkadiusz Boruszewski - Starosta Powiatu Gostynińskiego

            - Pani Maria Wróblewska - Wicestarosta Powiatu Gostynińskiego

            - Pan Leszek  Skierski - Kierownik działu promocji i marketingu Teatru Dramatycznego w Płocku wraz z panią Anną Kicińską.

             

            Kolejne spotkanie z cyklu ZBLIŻENIA planujemy poświęcić możliwościom wykorzystania sztucznej inteligencji w działalności instytucji kultury oraz w życiu codziennym. Odbędzie się ono w początkach 2024 roku. Już teraz serdecznie na nie zapraszamy naszych uczniów.

          • Liga Debat Fundacji Orlen

            W dniu 17 listopada zainaugurowana została druga edycja Ligi Debat Fundacji Orlen. Podobnie jak w poprzednim roku, również teraz w Lidze bierze udział nasza szkoła. W tym roku reprezentują nas: Wiktoria Orzechowska, Ula Serwicka, Florian Jabłoński oraz Krystian Kurkowski pod kierunkiem Pana Tomasza Jędrzejewskiego.
            W debacie sparingowej zmierzyliśmy się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu. Odnieśliśmy pewne zwycięstwo.
            Już w grudniu odbędzie się pierwsza runda. Znaleźliśmy się w grupie z Liceum Ogólnokształcym im. Władysława Jagiełły w Płocku, Zespółem Szkół Technicznych "Siedemdziesiątka" w Płocku oraz Liceum Ogólnokształcącym im. biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu.
            Naszym tutorem jest Pani Kamila Morawiec, której serdecznie dziękujemy za przygotowanie do pierwszej debaty.
            Liga Debat Fundacji ORLEN to projekt edukacyjny, który zainaugurowany został w 2022 r. Przygotowany został z myślą o uczniach szkół średnich z Płocka oraz okolicznych powiatów. W ramach Ligi Debat Fundacji ORLEN młodzież uczy się sztuki wypowiedzi publicznej, argumentacji i prowadzenia sporu w duchu szacunku dla rozmówcy. W projekcie wykorzystywana jest metoda debaty oksfordzkiej. Partnerem merytorycznym projektu jest Fundacja Projekty Edukacyjne.

          • XII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady OLIMP SCHOOL

            W połowie listopada odbyła się XII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady, zorganizowanej przez OLIMP SCHOOL w Łodzi.  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w trzech kategoriach:
            - 14 listopada 2023 r. z biologii Mam Was dość!!! Ziemia - 5 uczniów
            - 15 listopada 2023 r. z języka polskiego  z Mitologii greckiej i rzymskiej - 1 uczeń
            - 16 listopada 2023 r. z matematyki - Apoloniusz - 13 uczniów
            Uczestnikom Olimpiady dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów!
            Lidia Mucha
            Monika Balcerzak
            Robert Lewandowski

          • Szkolenie z pierwszej pomocy

            Nawet w galowych strojach trzeba czasem podjąć się udzielania pierwszej pomocy. Klasa IB wraz z wychowawczynią szkoliła się w tym zakresie 14 listopada. Była resuscytacja w wydaniu praktycznym, szkolenie z bezpieczeństwa na drodze i wiele innych ćwiczeń z pierwszej pomocy. 

            To było niezwykle cenne doświadczenie. Nawet w galowych strojach trzeba czasem podjąć się udzielania pierwszej pomocy. Klasa IB wraz z wychowawczynią szkoliła się w tym zakresie 14 listopada. 

            Była resuscytacja w wydaniu praktycznym, szkolenie z bezpieczeństwa na drodze i wiele innych ćwiczeń z pierwszej pomocy. To było niezwykle cenne doświadczenie.

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo?fbid=841234877796867&set=pcb.841235544463467

          • Akademickie Spotkanie

            W dniu 15 listopada uczniowie klas maturalnych brali udział w  „Akademickim  Spotkaniu”. 

            Wydarzenie adresowane było  do młodzieży maturalnej i przedmaturalnej. Młodzież usłyszała czym należy się kierować przy wyborze wyższej uczelni. Prowadzący scharakteryzowali główne aglomeracje akademickie, zwracając uwagę na ważne czynniki wpływające na wybory. 

            Młodzież dowiedziała się jakie kierunki kształcenia były wybierane w minionym roku, przyjrzała się sylwetkom wybranych uczelni.

          • KOMÓRKOMANIA

            Od 10 listopada 2023 r. rozpoczęliśmy w naszym Liceum działania projektowe KOMÓRKOMANIA. Inicjatorem akcji jest Fundacja DKMS.
            Pani Lidia Mucha  i Iwona Naczmańska przeprowadziły w klasach II, III i IV lekcję informacyjno-edukacyjną,  w trakcie której zapoznały uczniów z najważniejszymi informacjami dotyczącymi dawstwa komórek macierzystych szpiku, metodami i procesami ich przetwarzania oraz przedstawiły fakty, rozwiały mity i wątpliwości.
            Akcją ma na celu pomóc chorym na nowotwory krwi, dla których jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.
            Wielki Finał - akcja rejestracji potencjalnych Dawców odbędzie się 27 listopada 2023 r. 🎈🎈🎈
            Lidia Mucha

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo/?fbid=840853041168384&set=pcb.840853321168356

          • Patriotyzm, czyli…

            W dniu 14 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Miała ona na celu uświadomić uczniom takie wartości jak niepodległość, wolność i patriotyzm. Uczniowie oglądając prezentacje, słuchając utworów muzycznych i oglądając scenki grane przez uczniów, mogli zapoznać się z historią Polski od odzyskania niepodległości po powstanie III RP.
            Wydarzenie to zakończyło się przemówieniem Pani dyrektor Urszuli Ambroziak Bereszczyńskiej, która podkreśliła rolę patriotyzmu i wolności w naszym życiu.
            Akademię uświetnił występ szkolnego zespołu Canto, pod kierunkiem Pana Michała Bartosiaka (serdeczne podziękowania).
            Całość została przygotowana przez Pana Mariusza Bigielmajera i klasę IIb, przy wsparciu Pana Tomasza Jędrzejewskiego i Pani Beaty Leszczyńskiej.

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo?fbid=840739611179727&set=pcb.840745744512447

          • Dzień Czystego Powietrza

            W związku z przypadającym 14 listopada Dniem Czystego Powietrza  uczniowie klasy 2C w ramach realizowanego programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej zrealizowali zajęcia przeprowadzone przez Panią Lidię Mucha poświęcone zanieczyszczeniom powietrza wynikających z działalności człowieka. 

            Pamiętajmy: Jak będziemy dbać o czystość naszej planety, w takich warunkach przyjdzie nam żyć. ESA mierzy się ze smogiem dla powietrza, dla zdrowia,  dla wszystkich pokoleń i my również.💚 

          • Świętujemy 11 listopada

            Od morza aż po góry, w kraju i za granicą, wszędzie gdzie tylko są Polacy - wspólnie świętujemy dziś wyjątkową rocznicę 105 lat od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska - to brzmi dumnie! 🤍❤️
            Społeczność naszego Liceum, której patronem jest także wielki bohater i patriota - Tadeusz Kościuszko, także włączyła się w lokalne obchody Święta Niepodległości.
            Dziękujemy Uczniom ( oraz absolwentom) za udział:
            - w Poczcie Sztandarowym (Oliwia, Alicja, Karol);
            - Mażoretkach (Iza, Weronika W.);
            - Miejskiej Orkiestrze Dętej (Natalia, Zuzia, Mateusz, Filip, Jakub P.);
            oraz wszystkim, którzy byli na wspólnym świętowaniu dla Niepodległej.

            fot. dzięki uprzejmości R. Gościniaka

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo?fbid=838929081360780&set=pcb.838926931360995

          • W trosce o zdrowie!

            Rak piersi jest drugim pod względem częstości (po raku płuca) nowotworem złośliwym występującym na świecie, stanowiąc 25% wszystkich zachorowań, w Polsce rocznie blisko 19 tys. kobiet dowiaduje się że ma nowotwór piersi. 

            W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego, uczennice wszystkich klas pierwszych uczestniczyły w lekcjach o tematyce profilaktycznej, na których pracownik Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Gostyninie Pani Joanna Zając, zwróciła uwagę dziewcząt  na profilaktykę pierwotną i wtórną, styl życia i konieczność regularnych badań, aby zapobiegać zachorowaniom.

          • DZIEŃ MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W LO

            W ramach obchodów 156 rocznicy urodzin wielkiej polskiej uczonej - Marii Skłodowskiej-Curie, uczniowie klasy III C pod kierunkiem pani Anny Wolskiej - uczącej chemii w naszym LO zorganizowali oryginalny projekt upamiętniający polską Noblistkę. 

            We wtorek, 7 listopada 2023 roku młodzież zaprezentowała wystawę obrazującą życiorys i osiągnięcia  wybitnej Polki. Dzięki licznym fotografiom uczonej z różnych okresów jej życia oraz bogatemu kalendarium uczniowie mogli poznać ciekawe szczegóły biograficzne, uświadomić sobie skalę dokonań naukowych uczonej i utrwalić najważniejsze fakty przy pomocy wyświetlanej na szkolnym telewizorze prezentacji. Na wystawie zaprezentowano również przygotowane przez uczniów modele polonu i radu, pierwiastków, których odkrycie zapewniło Marii Skłodowskiej-Curie światową sławę i uznanie.                              
            Finałem obchodów był konkurs wiedzy o osiągnięciach i życiu Noblistki, w którym wzięło udział 120 uczniów. Imponujący wynik 100% osiągnęła Daria Chrzanowska, uczennica klasy II C, kolejne miejsca zajęli: Filip Pomierny IC1, Dawid Fafiński z IIC i Zuzanna Dąbkowska z IID.
            Nagrody laureatom szkolnego konkursu ufundowała Rada Rodziców.

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo/?fbid=838245811429107&set=pcb.838245828095772

          • Wycieczka do Torunia

            W dniu 08.11.2023 r.  uczniowie klas 2B i 2D pod opieką panów Bigielmajera, Jędrzejewskiego i Krawczyńskiego udali się na jednodniową wycieczkę do Torunia.
            W budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2) zwiedziliśmy jedyną w Polsce wystawę poświęconą procesowi dojrzewania człowieka "Ścieżki dorastania".
            W budynku MW1 powitało nas Wahadło Foucalta, które pokazuje doświadczenie dowodzące ruchu Ziemi wokół własnej osi. Toruńskie Wahadło Foucaulta ma 33 metry długości, a jego serce waży 35 kg.
            Po spacerze ulicami Starego Miasta udaliśmy się do Żywego Muzeum Piernika. Przenieśliśmy się do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie „wyrychtowaliśmy” ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały.

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo/?fbid=837391424847879&set=pcb.837392611514427

          • Mistrzostwa Powiatu w Koszykówce

            7 listopada odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Koszykówce dziewcząt i chłopców.
            Obydwie nasze reprezentacje prowadzone przez Pana Kamila Jaworskiego wygrały wszystkie mecze i wróciły z pucharami za I miejsce
            🥇 Gratulujemy 😃
             Naszą szkołę reprezentowali:
            Natalia Sarzała, Amelia Berlińska,  Antonina Dałkowska, Kinga Tyrajska, Alicja Broda, Sandra Borkowska, Julia Leszczyńska, Zuzanna Żakieta, Julia Luty, Antonina Osmolak, Emilia Broda,
            Jukub Szczepaniak, Błażej Jakubik, Hubert Lewandowski, Jan Niedzielski, Albert Smyczyński, Igor Adamczyk i Jakub Krzywoszonek.
            Dziękujemy za zdjęcia gostynin.info 😊 

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo/?fbid=837277671525921&set=pcb.837278251525863

          • Wycieczka do Wrocławia

            Na trzydniową wycieczkę integracyjno-krajoznawczą w dniach 25-27 października 2023 roku pojechało 54 uczniów klas IB, IC1 i IC2 z wychowawcami – panią Anną Latoszek, panią Magdaleną Kaczmarek i panią Anną Krawczyńską – oraz opiekunem panem Kamilem Jaworskim. 

            W programie wycieczki było: zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem, w tym oglądanie Panoramy Racławickiej (jak przystało na uczniów szkoły noszącej imię Tadeusza Kościuszki); wejście na Śnieżnik (1425 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskich Sudetów Wschodnich, co udało się mimo niesprzyjającej pogody; zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku; pięknego zamku w Mosznej oraz uroczej stolicy najmniejszego polskiego województwa – Opola.

            Było wspaniale! Młodzież Liceum to uczniowie, z którymi podróżuje się z klasą. Brawo Wy!

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo?fbid=832475295339492&set=pcb.832476035339418

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie
      • sekretariat@logostynin.edu.pl ; kosciuszkolo@wp.pl
      • 24 235 22 10
      • ul. 3. Maja 15 09-500 Gostynin Poland
    • Logowanie