• Wycieczka do Trójmiasta

            W zeszłym tygodniu (23-26.10.2023) odbyła się wycieczka 4-dniowa dwóch klas IVA i IIA do Trójmiasta.

            Pod opieką trzech nauczycieli: Pani Gabrieli Warzyckiej, Pana Adriana Kurkowskiego oraz Pana Roberta Lewandowskiego. Wyruszyliśmy w poniedziałek  o godzinie 7:00.

            Naszym pierwszym przystankiem była chłodna, choć słoneczna Gdynia, w której zwiedzaliśmy jej ważne miejsca razem z przewodnikiem. W Trójmieście są  wyeksponowane trzy  najważniejsze oraz największe okręty i statki. Udało się nam zobaczyć z bliska Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica” i Statek Muzeum „Dar Pomorza”.

            Po godzinie 16:00 dojechaliśmy do hotelu i zakwaterowaliśmy się w Ośrodku Wczasowym Rewa. Drugiego dnia  pojechaliśmy na słoneczny Hel. Po wspólnym odpoczynku na plaży udaliśmy się do aquaparku Reda.

            Trzeciego dnia naszej wycieczki wybraliśmy się do Muzeum II  Wojny Światowej, w którym poznaliśmy przeszłość naszego kraju  i nie tylko. Po muzeum zaskoczyła nas deszczowa pogoda, ale to nie przeszkodziło nam w zwiedzaniu  najważniejszych punktów w Gdańsku, razem z przewodnikiem, który opowiadał nam o tym historycznym mieście.

            Ostatniego dnia wykwaterowaliśmy się z hotelu i pojechaliśmy do Sopotu. Wspólnie z panią przewodnik poszliśmy na popularne i warte zobaczenia sopockie molo.

            Po godzinie 18:00 wróciliśmy szczęśliwi do Gostynina.

            Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za tak świetną i udaną wycieczkę.

          • Wystawa prac fotograficznych i rysunkowych „Mój pupil”

            Klasy pierwsze na lekcjach plastyki zaprezentowały własne zwierzaki lub zwierzaki, które chcieliby mieć. Zwierzęta są prawdziwymi przyjaciółmi, o których warto pamiętać i od których warto się uczyć. Piękne zdjęcia animalsów w formacie A4 lub szkice w ołówku, kredce zdobią szkolny korytarz i wywołują uśmiech, podziw na twarzach osób zatrzymujących się podczas przerwy i obserwujących super ujęcia domowych pupili.
            Oto najciekawsze cytaty charakteryzujące więź zwierząt i ludzi.
            1. "Pies będzie twoim najlepszym przyjacielem bez względu na wszystko. Ludzie nie zawsze";
            2. "Ktokolwiek powiedział, że diamenty są najlepszym przyjacielem dziewczyny, nigdy nie miał psa"
            3. "Zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi. Nie zadają pytań, nie krytykują."- George Elliot
            4. "Nikt nie docenia wyjątkowego geniuszu twojej rozmowy, tak jak pies". - Christopher Morley
            5. "Świat byłby lepszym miejscem, gdyby każdy miał możliwość kochania tak bezwarunkowo jak pies." - MK Clinton
            6. "Psy nie są całym naszym życiem, ale sprawiają, że nasze życie jest całe" - Roger Caras
            7. "Dopóki ktoś nie umiłował zwierzęcia, część jego duszy pozostaje nieobudzona" - Anatole France
            8. "Psy uwielbiają swoich przyjaciół i gryzą swoich wrogów, zupełnie niepodobnie do ludzi, którzy nie potrafią docenić czystej miłości i zawsze muszą mieszać miłość i nienawiść."- Sigmund Freud
            9. "Życie jest takie krótkie a nasze zwierzęta większość czasu spędzają czekając, aż wrócimy do domu." - John Grogan
            10. "Zazwyczaj można powiedzieć, że mężczyzna jest dobry, jeśli ma psa, który go kocha." - W. Bruce Cameron
            11. "Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał, i kota, który będzie go ignorował". -D. Bruce
            12. "Ten kraj szczęśliwy ... gdzie - po psie płaczą szczerze i dłużej ..." -Adam Mickiewicz
            13. "Jeśli pies spojrzy na ciebie i nie chce podejść, powinieneś dokładnie przyjrzeć się swojemu sumieniu"- Woodrow Wilson
            14. "Nie ma znaczenia ile masz pieniędzy, ani ile rzeczy, możesz być biedakiem, ale mając psa jesteś bogaty" -Louis Sabin
            15. "Nikt tak nie docenia geniuszu zawartego w twoich słowach jak twój pies" - Christopher Morley


            Te wszystkie mądre sentencje potwierdzają jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają zwierzęta. Dbajmy o nie a one się nam odwdzięczą.


            Aneta Różycka

          • Koncert jazzowy z cyklu "Jazz, blues, rock'and'roll"

            W piątek (27.10) w Gostynińskim Zamku odbył się koncert jazzowy z cyklu "Jazz, blues, rock'and'roll".

            Wystąpił znany w Polsce zespół "Pendofsky", po którym zaprezentował się nasz szkolny zespół Canto. Miał zagrać dwa utwory, ale został bardzo ciepło przyjęty i dwa razy bisował na życzenie widowni. Ponadto Kuba Bartosiak i Filip Szczypawka grali też podczas jam session z profesjonalnymi artystami.

            Sala była pełna ludzi, a cudowny koncert zakończył się ok. 23.00.  Młodym artystom z naszego Liceum gratulujemy, przypominając jednocześnie, że zespół Canto ciągle szuka basisty/ basistki.

            Dziękujemy też p. Michałowi Bartosiakowi za opiekę nad młodymi artystami.

          • Liga Debat Fundacji ORLEN

            Po raz drugi nasza szkoła będzie uczestniczyć w Lidze Debat Fundacji Orlen. Projekt adresowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych powiatu płockiego oraz powiatu sierpeckiego i gostynińskiego.
            Debata oksfordzka stanowi wszechstronny trening kompetencji komunikacyjnych i  kładzie duży nacisk na etykę prowadzenia sporu oraz szacunek do oponenta.  
            W dniach 23-24 października grupa uczniów wzięła udział w warsztatach z debat i wystąpień publicznych, prowadzonych przez szkoleniowców z Fundacji Projekty Edukacyjne. Uczniowie mogli poznać zasady debat od strony praktycznej, rozwijali umiejętności pracy w grupie, radzenia sobie ze stresem oraz tworzenia rozbudowanych wypowiedzi.
            Z tej grupy zostanie wyłoniona czwórka uczniów, która będą reprezentować nasze liceum w lidze debat. Już w listopadzie pierwsza teza i pierwsza runda. Naszym tutorem będzie Pani Kamila Morawiec.

            Grupą debatancką opiekuje się Pan Tomasz Jędrzejewski.

          • Szkoła pamięta

            Od lat nasza szkoła pielęgnuje tradycję porządkowania grobów nauczycieli i pracowników liceum.

            W tym roku również przed Dniem Wszystkich Świętych, klasa 4b wraz z opiekunem Panem Tomaszem Jędrzejewskim udała się  na gostyniński cmentarz. Uczniowie oczyścili groby, zgrabili liście i uprzątnęli alejki między grobami. Na końcu zapalili na nagrobkach znicze.

            Dzięki takiej akcji uczniowie uczą się szacunku dla tradycji i poszanowania miejsc pamięci o zmarłych.

          • Wycieczka do Wrocławia

            Dwa październikowe dni (18-19.10) klasy IA i ID wraz z opiekunami panią Moniką Kujawą, panem Jarosławem Wiwałą i panem Adrianem Kurkowskim spędziły na wycieczce we Wrocławiu. 

            Przy pięknej, słonecznej pogodzie młodzież spacerowała po Starym Mieście i podziwiała panoramę Wrocławia z 49 piętra Sky Tower. Następnie w budynku Rotundy Panoramy Racławickiej uczniowie oglądali obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami, w której wojska polskie pod dowództwem generała Tadeusza Kościuszki, patrona Liceum,  odniosły zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi. Pierwszy dzień wycieczki uczniowie zakończyli uczestnicząc w pokazie Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej. 

            Kolejny dzień wycieczki młodzież spędziła w ogrodzie zoologicznym i Afrykarium oraz zwiedzając Wrocław z przewodnikiem. Wycieczka umożliwiła uczniom zdobywanie wiedzy poza murami Szkoły oraz wspólną integrację. 

            Uczniowie wrócili z nowymi wrażeniami i planami na kolejne szkolne wycieczki.

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo?fbid=829423812311307&set=pcb.829424605644561

          • Święto Edukacji Narodowej

            Tegoroczne Święto Edukacji Narodowej było wyjątkowe, gdyż uczciliśmy 250 rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. KEN powstała z inicjatywy ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego uchwałą sejmu 14 października 1773 r.

            Najogólniej, miała za zadanie zbudowanie systemu oświaty Rzeczpospolitej, zreformowanie modelu szkolnictwa i wprowadzenie zasad wychowania patriotyczno-obywatelskiego.  Do realizacji tego celu zaangażowano najtęższe umysły w kraju, zorientowane w nowoczesnych prądach naukowo-kulturalnych. Koncepcjom teoretycznym towarzyszyły działania praktyczne – członkowie Towarzystwa dla Ksiąg Elementarnych opracowali nowe podręczniki, wydatnie wspierające proces nauczania. Zapisy dawnych dokumentów udowadniają, że mimo upływu lat pożądane modele ucznia i nauczyciela niewiele się zmieniły.
            W naszej szkole obchody Dnia Edukacji Narodowej były świętem całej społeczności: wszyscy uczniowie i nauczyciele byli na spektaklu Aleksandra Fredry „Damy i Huzary” w reżyserii   Andrzeja Szustera, po którym spotkali się z aktorami i dyrektorem Markiem Mokrowieckim, zaś po południu wszyscy pracownicy, włącznie z emerytami i obsługą szkoły, spotkali się w Zamku Gostynińskim z władzami organu prowadzącego oraz władzami miasta na koncercie szkolnego zespołu Canto i uroczystej kolacji.

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo/?fbid=830078728912482&set=pcb.830074892246199

          • Sztuka "Damy i Huzary"

            W ubiegły piątek (20.09) wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wyjechali do Teatru Dramatycznego w Płocku sześcioma autokarami. 

            Udaliśmy się na sztukę "Damy i Huzary" w reż. Krzysztofa Szustera, która zapoczątkowała obchody Roku Aleksandra Fredry w naszym Liceum. Uczniowie po obejrzeniu spektaklu spotkali się z aktorami i realizatorami. Pod patronatem Teatru Dramatycznego  odbędzie się konkurs na recenzję, którego rozstrzygnięcie odbędzie się w poniedziałek 20 listopada o godz. 10.00. Będzie to dzień szczególny, gdyż z wykładem o Fredrze przyjedzie do nas prof. Wiesław Rzońca z Uniwersytetu Warszawskiego.
            Pierwsze wrażenia uczniów są bardzo pozytywne, choć na recenzje musimy poczekać na piśmie. 

            Jak powiedziała Zuzanna Lachowicz z klasy 1c2 - "Gra aktorska była wspaniała. Widownia mogła odczuwać wszystkie emocje na scenie, które były idealnie przekazane przez odgrywających poszczególne role". Natomiast Oliwia Stańczak z 2d zauważyła, iż "Pan reżyser w sposób przystępny, ale także żartobliwy przedstawił nam historię teatru płockiego i jego przebudowy. Całe przedstawienie bardzo mi się podobało".

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo/?fbid=828678949052460&set=pcb.828679799052375

          • Dzień Edukacji Narodowej

            250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, ślubowanie pierwszoklasistów i Dzień Edukacji Narodowej w naszym LO.
            16 października odbyła się w sali gimnastycznej naszego Liceum uroczysta akademia z okazji 250 utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu szkoły uczniowie klas pierwszych przez swoich przedstawicieli złożyli uroczyste ślubowanie.

            Pani Dyrektor Urszula Ambroziak Bereszczyńska przybliżyła zebranym rolę jaką odegrała utworzona przed 250 laty KEN. W części artystycznej mieliśmy okazję poznać bliżej sylwetki założycieli KEN. Dodatkowo przed społecznością szkolną mógł zadebiutować dziś szkolny zespół muzyczny Canto.

            Na zakończenie pracownicy Liceum otrzymali życzenia oraz drobne upominki wręczone przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, z przewodniczącą Igą Krawczyk na czele.
            Szczególne podziękowania dla p. Arletty Komorowskiej, p. Moniki Szczypawki oraz p. M. Bartosiaka oraz Samorządu Uczniowskiego za przygotowanie dzisiejszej uroczystości.

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo/?fbid=824716046115417&set=pcb.824716392782049

          • Noc Bibliotek 2023

            To był uroczy wieczór! Brawa dla opiekuńczych sióstr i braci❤️ 

            W ramach jednego z działań Nocy Bibliotek 2023 nasze Liceum gościło dziś młodsze rodzeństwo licealistów na projekcji filmu animowanego „Moja mama gorylica”. 

            Dzieci poznały również bibliotekę szkolną i zaprojektowały swoje ex librisy. Na pamiątkę otrzymały zakładki z hasłem tegorocznej Nocy Bibliotek - „Absurd nie czytać” oraz kubki.

            Organizatorem filmowego wieczoru dla dzieci była pani Anna Latoszek. 

          • Nagrody Nobla 2023

            W dniu 10.10.2023 r. uczniowie naszego Liceum poznali kolejnych laureatów Nagrody Nobla 2023
            - w dziedzinie literatury nagrodę otrzymał John Fosse, norweski i dramaturg, doceniony za nowayorską prozę i sztuki teatralne, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane.
            - Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała Narges Mohammadi za walkę przeciwko prześladowaniu kobiet w Iranie oraz walkę o prawa człowieka i wolności dla wszystkich.
            - w dziedzinie nauk ekonomicznych nagrodę otrzymała Claudia Goldin za badania, które pozwoliły na lepsze zrozumienie sytuacji kobiet na rynku pracy.


            Zwycięzcom gratulujemy I życzymy kolejnych sukcesów 👏👏👏
                               Koordynator Tygodnia Noblowskiego
                                              Lidia Mucha

          • Drodzy Uczniowie!!!

            Serdecznie zapraszamy uczniów chętnych do wzięcia udziału w wolontariacie zdalnym. Każdy chętny może zostać pomocnikiem Świętego Mikołaja i w prosty sposób wesprzeć działania charytatywne Fundacji Św. Mikołaja na rzecz potrzebujących pomocy dzieci z Polski, Ukrainy i Syrii.
            Zadaniem jest ręczne pisanie listów do Darczyńców Fundacji według przedstawionego przez Fundację wzoru. Bardzo ważne jest, aby listy były przygotowane czytelnie i starannie.  Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z pedagogami  szkolnymi do 13 października. Pisanie jednego listu zajmuje ok. 30 minut, a więc dwa listy do naszych Darczyńców zaliczamy jako godzinę wolontariatu. Po zakończeniu akcji uczniowie otrzymają zaświadczenia.
            Dzięki tej akcji będzie można sfinansować kolejne Stypendia Świętego Mikołaja dla zdolnych uczniów, działania wspierające integrację dzieci z Ukrainy w Przystaniach Świętego Mikołaja czy program pomocy dzieciom w zrujnowanym wojną Aleppo.


            Zapraszamy!
            Monika Szczypawka
            pedagog szkolny
            Zgłoszenia do pisania listów od Fundacji Świętego Mikołaja przyjmujemy do 16 października za pośrednictwem formularza. 

            http://bit.ly/wolontariatlo

          • Powieść Igora Adamczyka niebawem w księgarniach.

            Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż powieść  ucznia klasy maturalnej Igora Adamczyka niebawem ukaże się w księgarniach.
            "Tak, udało się! Kilka dni temu podpisałem umowę wydawniczą i już niebawem nakładem Wydawnictwa Nocą moja powieść trafi na rynek!🔥📖
            Nie jestem w stanie opisać dumy i radości, jaką emanuję. To dla mnie niezwykły czas, ale także światło, które rozjaśniło od dawna ciemny tunel. Nie mogę zdradzać wielu szczegółów, lecz nadejdzie czas, kiedy prace ruszą pełną parą i wtedy o wszystkim będę informował.
            Trzymajcie kciuki!!!🫡" - poinformował Igor na swoim profilu autorskim. Przypomnijmy, że Igor 2 lata temu został Mistrzem XXVI Biesiady Literackiej i zdobywcą Złotego Pióra. Od tego czasu nieustannie pracuje nad powiększaniem swojego dorobku literackiego.
            Jesteśmy z Ciebie niezmiernie dumni!
            Twoi pierwsi fani - społeczność Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie
            Źródło: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=300139876078942&id=100082487958633

          • Debata o Unii Europejskiej

            W dniu 5 października 2023 r.   w Sali  konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Gostyninie  odbyła się Debata o Unii Europejskiej połączona z inscenizacją historyczną „Konstytucja  dla Europy” ,przygotowana przez Mazowiecki Wędrowny Instytut Europejski im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.
            Mazowiecki Wędrowny Instytut Europejski to inicjatywa Samorządu Województwa Mazowieckiego, która zapoczątkowana została podczas podsumowania roku Jastrzębowskiego na Mazowszu. Aktywność Instytutu realizowana jest przez Muzeum Niepodległości we współpracy z Fundacją My Obywatele Unii Europejskiej.

            Jest to cykl wydarzeń na terenie miast i gmin województwa mazowieckiego mający na celu szerzenie świadomości obywatelstwa Unii Europejskiej i znaczenia funduszy europejskich dla lokalnej społeczności a także przekazywania wiedzy wśród młodzieży na temat wybitnego Polaka – Wojciecha B. Jastrzębowskiego.
            Pierwsza część spotkania  obejmowała panel dyskusyjny  na temat zasad jedności  w Unii Europejskiej oraz znaczenia funduszy europejskich dla lokalnej społeczności.  Podczas drugiej części odbyła się inscenizacja historyczna odczytu „Konstytucji dla Europy” autorstwa W. B. Jastrzębowskiego w wykonaniu: Olgierda Łukaszewicza, Stanisława Biczyski i  Moniki Goździk przy współudziale dwojga uczniów: Wiktorii Modliborskiej z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. Tadeusza  Kościuszki  w Gostyninie oraz  Przemysława  Kowalskiego  z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie. 

            Przewodnim hasłem inscenizacji było "Nie ma niepodległości bez europejskiej jedności".

          • Nagrody Nobla

            W dniu 5 października 2023 r. uczniowie naszego Liceum poznali tegorocznych laureatów Nagrody Nobla:  
            - w dziedzinie fizjologii lub medycyny nagrodę otrzymali węgierska biochemiczka Katalin Kariko i amerykański lekarz Drew Weissman za odkrycia dotyczące modyfikacjì nukleozydów, które umożliwiły stworzenie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID - 19 w niespotykanym wcześniej tempie.
            - w dziedzinie fizyki nagrodę otrzymali Pierre Agostini  Ferenz Krausz i Anna L Huillier za "metody eksperymentalne wytwarzania attosekundowych impulsów światła do badania dynamiki elektronów w materii"
            - w dziedzinie chemii uhonorowani zostali Moungi Gabriel Bawendi, Louis Eugene Brus i Aleksjej Iwanowicz Jakimow (USA) za "odkrycie i syntezę kropek kwantowych"
            Laureatom gratulujemy I życzymy dalszych sukcesów 👏👏👏

            https://www.facebook.com/photo?fbid=818238246763197&set=pcb.818238520096503

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie
      • sekretariat@logostynin.edu.pl ; kosciuszkolo@wp.pl
      • 24 235 22 10
      • ul. 3. Maja 15 09-500 Gostynin Poland
    • Logowanie