• Wycieczka do Wrocławia, Karpacza, Pragi i Skalnego Miasta.

            Od 5 do 7 czerwca uczniowie klas: 1B, 1C, 1D, 2B, 3C i 3D pod opieką Pani Katarzyny Ambroziak oraz Panów Tomasza Krawczyńskiego i Mariusza Bigielmajera uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia, Karpacza, Pragi i Skalnego Miasta.

            Pierwszego dnia odwiedziliśmy stolicę Dolnego Śląska, zachwycając się nie tylko wspaniałą pogodą, cudownymi zabytkami, ale także niesamowitym klimatem tego, wg wielu, najpiękniejszego miasta w Polsce. Po przybyciu do Karpacza i zasłużonym wypoczynku, wyruszyliśmy do Pragi. I choć dzień przywitał nas deszczem, który towarzyszył nam przez prawie całą podróż, to stolica Czech zrekompensowała nam to w zupełności.

            Wspaniałe miasto, pełne zabytków, cudownych zaułków, ciekawych, czasami kontrowersyjnych rzeźb i niepowtarzalnego klimatu. Na pewno wielu z nas pomyślało: "Jeszcze tu wrócę"...

            W ostatnim dniu odwiedziliśmy Skalne Miasto, tym razem podziwiając niesamowite dzieła natury. A to wszystko zorganizowane przez gostynińskie Biuro Podróży Ban-tur i okraszone wyjątkowym komentarzem naszego pilota i przewodnika Pana Damiana! 

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo/?fbid=753804689873220&set=pcb.753805896539766

          • IV Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej

            W dniu 7 czerwca odbył się IV Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu gostynińskiego i ościennych.
            Pierwsza edycja była poświęcona 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Druga, z roku 2019 - 30 rocznicy wyborów czerwcowych. Rok temu konkurs poświęciliśmy wielkim bohaterom naszych czasów. Tym, którzy walczą o wolną Ukrainę i tym, którzy wspierają uciekających przed okrucieństwem konfliktu.
            W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Za wolność naszą i waszą” w 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
            Występy młodych artystów oceniało jury w składzie: Pani Dyrektor Anna Latoszek, Pani Beata Leszczyńska, nasza absolwentka Weronika Szulecka oraz Paweł Borczyński przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego.
            Wyniki:


            W kategorii "Zespół wokalny"
            I miejsce zespół z LO Gostynin w składzie Amelia Modrzejewska, Nadia Kowalska, Julia Dembowska, Filip Szczypawka i Jakub Bartosiak


            W kategorii indywidualnej
            I  miejsce - Maria Romanowska LO Gostynin
            II miejsce - Zofia Ciszewska SP 5 Gostynin
            III miejsce - Daniel Niedźwiecki  SP Solec


            Wyróżnienie dla Amelii Modrzejewskiej LO Gostynin i Aleksandry Brudnowskiej SP Białotarsk
            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy wspaniałych umiejętności. Dziękujemy również opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu. Zapraszamy za rok. Do zobaczenia. 😊
            Autorką zdjęć jest Julia Złotowska 😊 

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo/?fbid=752222526698103&set=pcb.752223443364678

          • Dzień Obrony Praw Zwierząt

            Koniec maja był w naszym Liceum czasem poświęconym prawom zwierząt🐕🐈

            Z okazji Dnia Obrony Praw Zwierząt uczniowie klasy 3C przygotowali w dniach 20 i 29 maja 2023 r. wiele atrakcyjnych form poinformowania społeczności szkolnej o potrzebie pomocy i wsparcia dla naszych zwierzaków. Były plakaty, wystawa, prezentacja i wreszcie zbiórka pieniędzy na potrzeby Fundacji Animal Ghost w Gostyninie.

            Udało się zebrać 555 zł oraz zakupić karmę, która będzie wsparciem dla zwierzaków przebywających  pod opieką Fundacji. Serdecznie dziękujemy organizatorom akcji oraz całej społeczności szkolnej za aktywny w niej udział🙂

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo?fbid=751045876815768&set=pcb.751046846815671
              

          • Konkurs "Mój las"

            Dnia 5 czerwca 2023 r. W Gostynińskim Zamku odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród etapu regionalnego XXXVI edycji ogólnopolskiego konkursu "Mój las"organizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody. Temat pracy konkursowej to: "Czynna i bierna ochrona przyrody w Polsce". 

            Uczniowie naszego Liceum zajęli następujące miejsca:                             

            - I miejsce zajęły Wiktoria Wypych z klasy 2D i Oliwia Zgierska z klasy 3D. Praca Wiktorii została rownież nagrodzona na szczeblu ogólnopolskim wyróżnieniem.

            Na wręczenie nagrody Wiktoria została zaproszona do Warszawy w dniu 24.05.2024 r.

            - II miejsce zaĵęli Oliwia Trzcińska z klasy 1C i Oskar Latoszek z klasy 2D 

             - III miejsce zajęła Agata Krzewicka z klasy 1C            

            GRATULUJEMY👏👏👏                                                

            Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu🙂

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo/?fbid=750484480205241&set=pcb.750484720205217

          • Kopiowanie sztuki XX wieku

             

            Nasza Szkoła postanowiła spróbować odpowiedzieć na intrygujące pytanie. Co w dziedzinie sztuki jest obecnie uważane za oryginał? Czy kopia ma tę samą wartość?
            Albrecht Dürer malował kopie. Lukas Cranach również. Pieter Brueghel, Degas, van Gogh i Matisse także kopiowali obrazy innych mistrzów. Skandal? Czy należy przepisać historię sztuki od początku? Otóż, wcale nie. Ciekawa i piękna wystawa klas pierwszych kopiujących nurty malarskie XX wieku  ma zupełnie inny cel, niż zdemaskowanie pozornie niecnych poczynań słynnych artystów.
            Z jednej strony chcemy zaznaczyć wartość oryginalnego obrazu, która stale wzrasta wraz z nastaniem cyfrowych czasów „kopiuj-wklej”. Z drugiej natomiast analizujemy historię sztuki i naświetlamy kontekst, jaki przez cały ten czas tworzył się pomiędzy oryginałem a kopią. Nie jest to więc publiczny lincz fałszerzy i oszustów, ale przegląd bardziej, lub mniej znanych artystów, którzy zajmowali się pracami innych.
            Główna organizatorka wystawy pani Aneta Różycka widzi wyraźną granicę pomiędzy pojęciami „fałszerstwo” i „kopia”. Najistotniejszą różnicą między nimi jest fakt, że sfałszowany obraz ma „stać się” oryginałem, zaś kopia ma być po prostu odwzorowaniem dzieła, bądź pracą stworzoną na jego podstawie.
            Kopiowanie bywało niejednokrotnie trudniejsze niż sam proces tworzenia. Okazuje się, że podczas gdy Jackson Pollock namalował swój obraz w jeden dzień, Mosetting kopiował dzieło aż 9 miesięcy. Czas, jaki artysta spędził nad kopiowaniem obrazu, świadczy o jego wysokiej wartości. Poza tym dokładne odwzorowanie tego, co ktoś stworzył podczas weny, wymaga niezwykłej precyzji, pewnej ręki i wieloletniego doświadczenia.
            Kopiowanie przez wieki było uznawane za element szkoleń artystycznych. Nie istniała wówczas fotografia, więc kopiowanie było jedynym znanym sposobem na powielanie obrazów. Ponad to był to pewien rodzaju hołd, składany mistrzom malarstwa. Z czasem jego charakter oczywiście się zmienił.
            Kopiowanie jest zatem nieodzownym elementem historii sztuki. Kopiowali wielcy, kopiowali maluczcy, kopiowało się w sztukę dawną, to samo czyni się obecnie ze sztuką współczesną.
            Póki nie jest to pełna premedytacji  kradzież własności intelektualnej, wszystko jest w porządku. Poza tym przecież wspaniale jest być dla kogoś wzorem, natchnieniem i inspiracją.

            Nauczyciel plastyki- Aneta Różycka

          • Wycieczka do Karpacza

            W dniach 22-26 maja 2023 r. odbyła się 5-dniowa krajoznawczo-integracyjna wycieczka szkolna do Karpacza, Skalnego Miasta i Świeradowa Zdrój.   🚍  

            W pierwszym dniu wyjazdu zwiedziliśmy  Skalne Miasto w skałach Adrszpasko-Teplickich - fantastyczny kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami  natury. Drugiego dnia udaliśmy się na szczyt XV wiecznej zamkowej wieży Chojnik z której podziwialiśmy m.in. panoramę Karkonoszy oraz Kotliny Jeleniogórskiej.

            Następnie wybraliśmy się na krótką wędrówkę by podziwiać wodospad Szklarki, drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć przy wodospadzie pojechaliśmy do Huty Szkła "Julia" w Piechowicach, gdzie zobaczyliśmy jak pracownicy ręcznie nadają kształt i zdobią szkło. Trzeba niezwykłej cierpliwości, siły i precyzji w tworzeniu wyrobów szklanych. Zwiedziliśmy też wystawę interaktywną Krystalium, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o szkle dawniej i dziś.

            W trzecim dniu wycieczki zaplanowane było wejście na Śnieżkę położoną 1602 m n.p.m. Szlak, którym kroczyliśmy na górę liczył 11 km. Wszyscy dotarliśmy na szczyt. Niestety była mgła i nie mogliśmy podziwiać pięknych widoków, mimo to cieszyliśmy się, że zdobyliśmy najwyższy szczyt Karkonoszy. 

            Czwartego dnia od samego rana wyruszyliśmy z przewodnikiem do Pragi. Naszą przygodę z Pragą zaczęliśmy na Hradczanach, gdzie oglądaliśmy Zamek Praski. Dalej podziwialiśmy Katedrę z urokliwymi witrażami. Z winnic Svatovaclavskich oglądaliśmy panoramę Pragi. Mostem Karola przeszliśmy na Stare Miasto, gdzie zatrzymaliśmy się m.in. przy zegarze Orloj. Dalej przeszliśmy do bardziej nowoczesnej części Pragi - Nowego Miasta. Zwiedzanie stolicy Czech zakończyliśmy na placu Wacława.

            Ostatniego dnia w drodze powrotnej do domu pojechaliśmy do Świeradowa Zdroju, by przespacerować się "ścieżką w chmurach" wchodząc na mierzącą 60 m wysokości wieżę Sky Walk. Podziwialiśmy z niej piękne widoki, a chętni zjechali na dół 105-metrową zjeżdżalnią😉

            Możemy otwarcie powiedzieć, że wycieczka bardzo się udała🙂 Wszyscy pełni przeżyć i emocji wróciliśmy do domu by świętować dzień Naszych Najkochańszych Mam.                                          

            Organizatorem wycieczki była pani Lidia Mucha, zaś opiekunami pani Arletta Komorowska, pani Anna Wolska, pan Kamil Jaworski, pan Adrian Kurkowski i pan Robert Lewandowski

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo/?fbid=749483273638695&set=pcb.749483780305311

          • Wycieczka do Płocka klasy IIB


            26 maja klasa IIB zdecydowała się na wycieczkę do Płocka. Jest to obecnie najmniej liczna klasa w
            szkole, która ma największe problemy z organizacją wycieczki. 16 osobowa ekipa z wychowawczynią panią Anetą Różycką, udała się minibusem na wycieczkę do wszystkim znanego Płocka.
            Pierwszą niespodzianką były urodziny przewodniczącego klasy Krystiana Kurkowskiego, dla którego
            dziewczęta przygotowały Braunie ze świeczkami dla jubilata .
            Potem krótka podróż i w Galerii Mosty klasa poszła całą grupą na paintball laserowy, następnie
            wspólny posiłek w McDonald’s, na koniec spacer po Starym Mieście i powrót do domu w godzinach
            popołudniowych.


            Morał klasa wyciągnęła taki, że nie jest ważna odległość , ważny jest wspólnie spędzony czas w
            doborowym towarzystwie. Na pewno w przyszłości spróbują organizować więcej tego typu wypadów
            poza miasto.


            Zadowolona wychowawczyni-Aneta Różycka

          • Wycieczka do Gdańska

            W dniach 15-17 maja uczniowie klas 1c i 3b pod opieką Pani Iwony Szymańskiej, Pana Adriana Kurkowskiego i Pana Tomasza Jędrzejewskiego udali się na wycieczkę do Gdańska.

            Pierwszego dnia zwiedzili Westerplatte oraz udali się do Europejskiego Centrum Solidarności. Drugiego dnia obejrzeli wystawy historyczne w Muzeum II Wojny Światowej. Następnie udali się do Parku Oliwskiego, gdzie weszli na wzgórze Pachołek oraz zwiedzili Katedrę Oliwską.

            Zwieńczeniem dnia był spacer plażą z Gdańska na sopockie molo. Trzeciego dnia udali się do Hevelianum, gdzie odbyli warsztaty (Nie) Poważna Nauka. Zwiedzanie ogromnie ważnego dla historii Polski Gdańska zapadnie na pewno na długo w pamięci uczestników.

            więcej zdjęć:

            https://www.facebook.com/photo/?fbid=739429227977433&set=pcb.739431131310576

          • Speedway Toruń

            W dniu 5 maja br. 32 uczniów z klas IIA, IIC, II D oraz III D obejrzało wyścigi na żużlu na Motoarenie w Toruniu. Drużyna KS Apator Toruń wysoko pokonała GKM Grudziądz. Na speedway zabrał uczniów Pan Arkadiusz Szulczewski, nauczyciel geografii i WF. Mecz był pełen emocji i wrażeń, a my wróciliśmy do domów przekonani, że kiedyś jeszcze wrócimy na Motoarenę, aby kibicować żużlowcom.

          • Oferta edukacyjna

            W dniu 17 kwietnia w naszym Liceum odbyło się spotkanie  z przedstawicielami Medycznej Szkoły Policealnej z Płocka.

            Młodzież zapoznała się z ofertą edukacyjną Szkoły, dowiedziała się między innymi czym zajmuje się ortoptysta, czy podolog, czym różni się zawód higienistki stomatologicznej od asystentki stomatologicznej.

            Osoba promująca Szkołę, przybliżyła zasady rekrutacji, opowiedziała o praktykach w renomowanych placówkach. Ponadto zachęciła potencjalnych kandydatów do korzystania z atrakcyjnej oferty bezpłatnych kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

            Spotkanie informacyjne było bardzo merytoryczne 

          • Światowy Dzień Ziemi

            Dnia 24 kwietnia 2023 r.  z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie klasy 1C przeprowadzili grę terenową "Globotropiciele", w której wzięły udział sześcioosobowe grupy z klas drugich.

            Śledząc codzienne życie Ani Globalnej - typowej nastolatki mieszkającej w średniej wielkości mieście w Polsce - uczniowie musieli odwiedzić 6 stacji, z których każda odpowiadała innej wykonywanej na co dzień czynności. Pierwsze 3 zadania dotyczyły codziennego zużycia wody i sposobów jej ograniczenia.

            Na stacji 4 uczniowie rozwiązywali test dotyczący odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii. Piąte zadanie polegało na rozszyfrowaniu haseł, na podstawie których uczniowie dowiedzieli się, że nie wszystkie  dzień na świecie chodzą do szkoly, a 1 na 6 dorosłych na świecie nie potrafi czytać i pisać.

            Przy ostatniej stacji licealiści poznali środki transportu, które emitują różnego rodzaju gazy, odpowiedzialne za wzmaganie się zmian klimatu. 

            Gra przebiegała bardzo sprawnie, jej koordynatorem była Pani Lidia Mucha. Warto było poświęcić czas, by zastanowić się i zrozumieć trudne zagadnienia globalne, z którymi być może  niebawem  będziemy musieli się zmierzyć.🌍

            Pamiętajmy, mamy tylko jedna Ziemię,  a jej przyszłość zależy od, na pozór niewielkiego ludzkiego działania,  zależy od każdego z nas🙂🌏

          • Wyniki XX Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego

            Podczas Dnia Otwartego naszej szkoły wręczyliśmy nagrody laureatom XX Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych, który odbył się 31 marca br.

            W konkursie wzięło udział 31 uczniów z 6 szkół. Wyniki konkursu:

            • 1 miejsce Szymon Rossa ze SP nr 3 w Gostyninie
            • 2 miejsce Mirella Bielińska ze SP w Zwoleniu
            • 3 miejsce Miłosz Zaremba ze SP nr 3 w Gostyninie
            • 3 miejsce Damian Sobolewski ze SP w Gąbinie
            • 4 miejsce Antonina Łuczak ze SP nr 3 w Gostyninie
            • 5 miejsce Maja Głowacki ze SP w Gąbinie
            • 6 miejsce Gabriel Stępniak ze SP w Gąbinie
            • 7 miejsce Kajetan Walczak ze SP nr 3 w Gostyninie

            Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział w konkursie oraz nauczycielom-anglistom, którzy przygotowali ww. uczniów do konkursu:

            Pani Edycie Lewandowskiej, Pani Aleksandrze Szczepaniak, Pani Agnieszce Koper, pani Annie Pietracho, Pani Joannie Wawrzyniak, Pani Annie Charłusz.

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie
      • sekretariat@logostynin.edu.pl ; kosciuszkolo@wp.pl
      • 24 235 22 10
      • ul. 3. Maja 15 09-500 Gostynin Poland
    • Logowanie