Międzynarodowa Organizacja Frankofonii, Frankofonia - termin utworzony w 1880 roku przez francuskiego geografa Onésime Reclus, określający wspólnotę ludzi i państw posługujących się językiem francuskim. Obecnie jest to międzynarodowa organizacja skupiająca rządy krajów francuskojęzycznych.Głównymi celami są podtrzymywanie demokracji oraz promowanie praw człowieka wśród swoich członków. Frankofonia skupia swoją działalność na promocji języka i kultury francuskiej. Organizacja dysponuje własną flagą.W naszej szkole obchodziliśmy bardzo uroczyście Dni Frankofonii. Co roku odbywają się one 20 marca.
Ze względu na bogate kalendarium szkolnych wydarzeń u nas czciliśmy to wydarzenie 3 kwietnia.
Uczniowie klas pierwszych przygotowali dekoracje o Francji. Wiktoria Wypych namalowała portrety Marii Antoniny i Ludwika XIV, Zuzia Szczygielska namalowała koguta i Mariannę -główne symbole Francji. Panowie konserwatorzy zajęli się oprawą techniczną całej scenografii przygotowanej na ten dzień. Uczniowie z grup uczących się języka francuskiego przygotowali Paradę Disneyowską pokazującą różnorodność kontynentów i państw należących do Organizacji Frankofońskiej.Występ ten uświetnił zespół Mażoretek.
Bardzo dziękujemy Dyrekcji Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie za udostępnienie nam składu zespołu włącznie ze strojami i buławami. Dzięki nim cała oprawa prezentacji przeniosła się w uroczysty wymiar. Dziewczęta są uczennicami naszego LO, dzięki czemu mogły wystąpić i wypromować zespół.Klasa 2b w całości, 2a i 1d grupowo odpowiadały za przygotowanie ceremonii pod opieką pani Anety Różyckiej.Można było wysłuchać prezentacji dotyczącej państw frankofońskich, promocji kultury, tradycji i języka francuskiego.
Slajdy przeplatały się z piosenkami francuskimi w wykonaniu naszych szkolnych muzycznych perełek : Weroniki Szuleckiej, Marii Romanowskiej, Amelii Modrzejewskiej, Julii Dembowskiej, Alicji Ciećwierz, Artura Szkudlarka. Artur jako nadworny Chopin zagrał fragment jego etiudy a Filip Szczypawka akompaniował Marysi Romanowskiej przy utworze Indylli Derniere Danse. Oliwia Kopeć i Mikołaj Osmolak zatańczyli rumbę,cha-chę, jiva.Ich występ spotkał się z gromkimi owacjami. Na koniec odśpiewano piosenkę Belle z musicalu Notre Dame de Paris w adaptacji polskiej.
Oprawą muzyczną zajęli się oprócz Artura Jeremiasz Syska i Filip Toruniewski.W szkolnego fotografa wcieliła się Julia Złotowska, to dzięki niej można oglądać relacje na facebooku Liceum -https://www.facebook.com/kosciuszkolo
Dziękujemy uczniom, za tak liczny udział w tym przedsięwzięciu a publiczności za uwagę.Mamy nadzieję, że język francuski dzięki takiej promocji zyska na wartości i wielu nowych uczniów zechce się go uczyć.Zapraszamy za rok.
Aneta Różycka