Dnia 28.11.2024r. w Gostynińskim Centrum Edukacyjnym odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego Szkół Licealnych.
W kategorii indywidualnej dziewcząt zwyciężczynią zawodów została Antonina Osmolak, IV miejsce zajęła Martyna Wdzięczna, VI miejsce Maria Maślankowska. W klasyfikacji drużynowej dziewczęta z naszego Liceum zajęły 🥇miejsce, natomiast chłopcy 🥉miejsce.
Opiekunem był Pan Tomasz Kowalczyk.
Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego
Kolejne poetyckie podium🏆
W deszczowy listopadowy wieczór kolejny raz wspaniale zaprezentowały swoją twórczość nasze zdolne poetki - Zuzanna Duda, Amelia Rogala, Lena Szczygielska, Zuzanna Szczygielska, Olga Wronka i Martyna Żabka, tym razem lokalnie - na Turnieju Jednego wiersza o Laur Gostyniński. W Turnieju swoje wiersze zaprezentowało około 30 uczestników - dorosłych i młodzież. W kategorii młodzieżowej do wzięcia była tylko jedna statuetka i przypadła… naszej uczennicy Lenie Szczygielskiej! Wyróżnienia otrzymały także Zuzanna Duda, Zuzanna Szczygielska i Olga Wronka, a nagrodę specjalną od członkini Jury dostała Amelia Rogala.
Dziewczynom gratulujemy talentu i odwagi dzielenia się z innymi swoją wrażliwością na otaczający świat i kunsztem pisarskim.
Za wspaniałą organizację Turnieju, w tym piękny koncert, dziękujemy Bibliotece Miejskiej w Gostyninie.3
Mamy literackie podium! 📖🖋️
Za nami XXIX Biesiada Literacka organizowana corocznie przez Bibliotekę Pedagogiczną i III LO w Płocku.
W Biesiadzie wzięło udział 5 naszych utalentowanych poetek: Zuzanna Duda 3C, Lena Szczygielska 2C1, Zuzanna Szczygielska 4A, Olga Wronka 1B i Martyna Żabka 3C.
Wszystkie dziewczęta zaprezentowały się znakomicie, a na podium, na II miejscu, stanęła Martyna Żabka za wiersz „Imaginacja”.
Opiekunem poetek była pani Anna Latoszek, zaś nauczycielem języka polskiego laureatki - pani Aldona Kopcińska.
Serdecznie gratulujemy!4
Wojewódzki Turniej Nauczycieli i Pracowników Oświaty w Tenisie Stołowym
Dnia 23.11.2024r w hali sportowej SP nr3 w Gostyninie został rozegrany XVIII Wojewódzki Turniej Nauczycieli i Pracowników Oświaty w Tenisie Stołowym. Pani Magdalena Rybacka i Pan Tomasz Kowalczyk w swoich kategoriach zajęli pierwsze miejsce 🥇😉🏓
TO JUZ DZISIAJ! Przez cały dzień trwa kiermasz w ramach "Adopcji Serca na odległość".
Z inicjatywy S. Dolorosy Rachockiej oraz Pani Dyrektor Urszuli Ambroziak Bereszczyńskiej, aby zobowiązać się do pomocy zagrożonym losem uchodźczym na miejscu w kraju pochodzenia nasze Liceum podjęło się adopcji 6-letniej dziewczynki z Kamerunu, która jest wychowywana jedynie przez mamę. Ma dwójkę rodzeństwa. P. Barbara Wiktorska oraz P. Beata Leszczyńska z Samorządem Uczniowskim przygotowały kiermasz ciast i słodkości. Wszystko po to, aby móc uzbierać na roczne czesne, by Michelle mogła ukończyć pierwszą klasę Szkoły Podstawowej św. Klary w Jaunde.
Zachęcamy do wsparcia naszego kiermaszu całą społeczność szkolną. Dziękujemy pracownikom Urząd Miasta Gostynina oraz Powiat Gostyniński za hojne wsparcie akcji. Również podczas dyżuru nauczycielskiego rodzice będą mieli możliwość wsparcia naszej inicjatywy.
Finał ogólnopolskiego konkursu piosenki obcojęzycznej JoséSong
15 listopada w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu piosenki obcojęzycznej JoséSong. Mimo, że nasza reprezentantka Maria Romanowska nie zakwalifikowała się do ścisłego, dziesięcioosobowego finału, była jedną z czterdziestu najlepiej śpiewających osób w kraju i jedną z sześciu w języku francuskim. 🙂
Gratulujemy!
Chcemy też podziękować w przygotowaniu nagrania Panu Tomaszowi Sarniakowi oraz Pani Renacie Mosiołek za przygotowanie wokalne.
Praca czy studia?
Powiatowy Urząd Pracy pomaga w podjęciu decyzji naszym maturzystom.
15 listopada w piątek dwie panie z Powiatowego Urzędu Pracy odwiedziły naszą szkołę w celu poprowadzenia warsztatów dla maturzystów z dziedziny doradztwa zawodowego.
Pani Ilona Świątkowska zajęła się klasą 4a i 4b, a pani Natalia Dąbrowska 4c i 4d.
Krótko i zwięźle przedstawiły drogę do sukcesu, od liceum po studia i pracę. Pokazały barometr zawodów za rok ubiegły, przedstawiły oferty pracy najczęściej polecane przez biuro pracy , pokazały wykaz dokumentów jaki każdy uczeń powinien dostarczyć aby się zarejestrować jako bezrobotny po ukończeniu szkoły.
Obydwie panie zajmujące się poradnictwem tłumaczyły, że najważniejsze jest rozpowszechnianie wiadomości o tym , że szukamy pracy, korzystamy z pomocy organizacji otoczenia rynku pracy i z ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, z giełd i targów pracy.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali tych wykładów i zadawali pytania, bo zdali sobie sprawę , że są odpowiedzialni sami za własną przyszłość i wybór jaki dokonają.
Biblioteka szkolna zaprasza
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów - poetów do współpracy w dwóch kolejnych konkursach:
1. Turniej Jednego Wiersza w Gostyninie, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną - wiersz należy wysłać do organizatorów do 22 listopada. Turniej odbędzie się 28 listopada o godz. 18:00. Jeśli ktoś chce wziąć udział z ramienia szkoły, zapraszam z wierszem o dowolnej tematyce - nie może być to jednak wiersz wcześniej nagradzany lub publikowany.
2. Rozmyślania Pana Cogito o XXI wieku - konkurs na wiersz współczesny (max. A4), organizowany przez Gostynińskie Centrum Edukacyjne. Warto zapoznać się przed jego napisaniem z twórczością Zbigniewa Herberta. Wiersz należy dostarczyć do biblioteki szkolnej wraz z podpisanym oświadczeniem rodzica lub pełnoletniego ucznia do 28 listopada. Na konkurs wytypujemy wiersze max. 5 uczniów.
Zachęcamy i zapraszamy:-)
Gratulacje dla Olgi, Zuzanny i Leny👏
Wyniki konkursu poetyckiego "Głosy Ziemi Gostynińskiej"😍
Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i przesłanie pięknych wierszy 😍
Komisja przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
🥇I miejsce - Olga Wronka "Serce Gostynina"
🥈II miejsce - Maja Grochowska "Jesienny Gostynin"
🥉III miejsce - Zuzanna Szczygielska "Gostynin naturalnie"
🏅 Wyróżnienie - Joanna Zielińska "Głosy Ziemi Gostynińskiej"
🏅 Wyróżnienie - Lena Szczygielska "Na Zamku"
🏅 Wyróżnienie - Agnieszka Lewandowska "Miasto pełne blasku"
Serdecznie gratulujemy laureatkom, a Państwu życzymy miłej lektury ❤️
Zadanie publiczne pn. "Gostyńskie Spotkania - Dziedzictwo i Twórczość " dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Narodowe święto Niepodległości w Gostyninie
Tegoroczne świętowanie 11 listopada przebiegało w Gostyninie bardzo uroczyście. Obchody rozpoczęły się oddaniem hołdu ofiarom niepodległości poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Parafialnym św. Jakuba. Następnie w Kościele NMP Matki Kościoła ksiądz proboszcz Krzysztof Jończyk w asyście pocztów sztandarowych odprawił uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę, w której uczestniczyły delegacje z miast partnerskich, władze samorządowe, reprezentanci gostynińskich szkół, instytucji i organizacji pozarządowych. Celebrację uświetniła pięknym śpiewem utalentowana uczennica klasy IIIC Marysia Romanowska.
U stóp Pomnika Św. Jana Pawła II uformował się barwny Korowód Niepodległościowy, który przemaszerował ulicami miasta, zatrzymując się w miejscach pamięci narodowej - przed tablicą pamiątkową przy ul. Floriańskiej oraz przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty, zapaliły znicze i wysłuchały okolicznościowego przemówienia Burmistrz Miasta Gostynina.
W uroczystych obchodach uczestniczyli reprezentanci naszego liceum. Uczniowie na czele z dyrekcją reprezentowali szkołę wystawiając poczet sztandarowy w składzie: Eliza Baranowska i Roksana Rękawiecka z klasy IVC oraz Krystian Kurkowski z IVD.
Uroczystość uświetnili też uczniowie grający w Miejskiej Orkiestrze Dętej pod batutą kapelmistrza Józefa Pakulskiego: Filip Szczypawka z kl. IIIA, Zuzanna Szymańska z IVD oraz Mateusz Zabłotny z IIID.
Po części oficjalnej Korowód Niepodległości przemaszerował pod Ratusz Miejski, gdzie w radosnym nastroju kontynuowano obchody. W Tańcu Mażoretkowym w wykonaniu Mażoretek "Libra" Gostynin zaprezentowały się uczennice: Oliwia Myszkowska z IID, Alicja Ciećwierz z IIIB oraz Marysia Romanowska z IIIC. Po degustacji potraw regionalnych można było skorzystać z przejażdżki Niepodległościową Ciuchcią i posłuchać koncertów muzycznych zespołu Shalom i Kapeli Podwórkowej "Chłopaki do wzięcia".więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo?fbid=1066646635255689&set=pcb.1066648078588878
Narodowe Święto Niepodległości
W dniu 8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Dzień ten przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, trzeba wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.
Dlatego też wydarzenie to, miało na celu przybliżenie uczniom znaczenia takich wartości jak niepodległość, wolność i patriotyzm. Uczniowie poprzez przygotowanie prezentacji multimedialnej, recytację utworów związanych z historią naszego kraju, odegranie scenek i wykonanie utworów muzycznych wprowadzili nas w atmosferę historycznych wydarzeń. Akademia była okazją do refleksji nad znaczeniem niepodległości w naszym życiu oraz lekcją jak można w dzisiejszych czasach okazywać swój patriotyzm. Wydarzenie zakończyło się przemówieniem Pani dyrektor Urszuli Ambroziak Bereszczyńskiej, a także Starosty Gostynińskiego Pana Andrzeja Krzewickiego.
Akademia została przygotowana przez uczniów głównie klas humanistycznych, pod kierunkiem Panów Mariusza Bigielmajera i Tomasza Jędrzejewskiego. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i ciężką pracę włożoną w przygotowanie tej uroczystości.więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo?fbid=1065734482013571&set=pcb.1065737665346586
7
"Od Małej Ojczyzny do Wielkiej Historii".
7 listopada w ramach lekcji religii p. Barbara Wiktorska zaprosiła znaną i cenioną w regionie p. Barbarę Ewę Gierulę, mgr filologii polskiej, absolwentkę Uniwersytetu Łódzkiego, wieloletnią dyplomowaną nauczycielkę i wychowawcę, ekspertkę Ministra Edukacji Narodowej, działaczkę oświatową, społeczną i związkową. Okazją do zaproszenia tak wybitnej postaci była 40 rocznica zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności".
Barbara Gierula, jako działaczka tegoż związku zawodowego miała okazję poznać osobiście ks. Popiełuszkę (poprzez ks. Mariana Lipskiego z Głogowca k/Kutna) oraz brać udział w tzw. "mszach za Ojczyznę". Dodatkowo uczniowie mogli zobaczyć film dokumentalny o stanie wojennym w Gostyninie, autorstwa p. Gieruli, na podstawie dokumentów archiwów państwowych. Była to szansa lepszego zrozumienia historii swoich dziadków czy dzieciństwa rodziców w trudnych warunkach czasu terroru.Pani Barbara Gierula przekazała również na ręce Pani Dyrektor Urszuli Ambroziak Bereszczyńskiej książkę pt. "Naprzeciw wyzwaniom. NSZZ Solidarność w społeczności lokalnej Gostynina, region Płock (1980-1990). Spotkanie ze świadkiem przekazującym nam wspomnienia z tamtych wydarzeń tuż przed Dniem Niepodległości wpisuje się w politykę oświatową państwa na obecny rok szkolny. Nasze ponad stuletnie Liceum z tradycjami jest "miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę". Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Barbarze Gieruli za świadectwo niezwykłej i niezmiennej postawy patriotycznej.
Spotkanie z przedstawicielkami Wojewódzkiego Urzędu Pracy
6 listopada 2024 roku ponownie dwie przedstawicielki Wojewódzkiego Urzędu Pracy, pani Anna Sulkowska i pani Ewa Muchametczyn szkoliły uczniów klas drugich i trzecich w zakresie planowania kariery zawodowo-edukacyjnej, która polega na wsparciu uczniów w rozpoznaniu własnych zainteresowań, mocnych stron, wartości i aspiracji oraz na udzielaniu informacji i wskazówek, które pomogą im w podejmowaniu świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych.
W kontekście liceum, gdzie uczniowie przygotowują się do matury i dalszej edukacji, proces ten ma na celu wyposażenie ich w umiejętności planowania przyszłości i podejmowania decyzji w oparciu o realne cele oraz indywidualne możliwości.
Kluczowe aspekty planowania kariery zawodowo-edukacyjnej uczniów w liceum:
1. Rozpoznawanie potencjału i zainteresowań: Poprzez warsztaty, testy zainteresowań i rozmowy indywidualne, uczniowie mogą lepiej zrozumieć swoje predyspozycje oraz preferencje zawodowe.
2. Edukacja na temat rynku pracy: Informowanie o wymaganiach rynku pracy, trendach zawodowych oraz umiejętnościach poszukiwanych przez pracodawców. Ważne jest również omawianie, jakie kwalifikacje i ścieżki edukacyjne mogą pomóc w osiągnięciu zawodowych celów.
3. Doradztwo dotyczące dalszej edukacji: Pomoc w wyborze kierunku studiów, uczelni lub kursów zawodowych, które będą najlepszym wyborem, biorąc pod uwagę zainteresowania, zdolności i możliwości uczniów. Istotne jest także zaznajomienie uczniów z wymaganiami rekrutacyjnymi.
4. Rozwijanie umiejętności miękkich i planowania: Nauka umiejętności takich jak zarządzanie czasem, rozwiązywanie problemów i komunikacja, które są cenne na każdym etapie kariery.
5. Tworzenie planu kariery: Uczniowie są zachęcani do tworzenia realistycznych planów krótko- i długoterminowych, z uwzględnieniem ich możliwości edukacyjnych i zawodowych.
6. Wsparcie w podejmowaniu decyzji: Praca z doradcą kariery lub nauczycielem, który pomoże uczniom przeanalizować możliwości i podjąć decyzje związane z przyszłością edukacyjno-zawodową.
Dzięki tym działaniom uczniowie kończący liceum mają solidne podstawy, by świadomie wybrać dalszą ścieżkę edukacyjną lub zawodową i lepiej rozumieją, jak osiągać swoje cele zawodowe w dynamicznie zmieniającym się świecie.
Aneta Różycka
Wyjazd do Portugalii w ramach projektu Erasmus+
W dniach 21-27.10.2024r. grupa 12 uczniów naszego liceum uczestniczyła w projekcie Erasmus+.
W ramach programu uczniowie mieli okazję poznać system edukacji w Portugalii 🇵🇹. Przez trzy dni uczęszczali do szkoły średniej w mieście Faro. Uczniowie mogli sprawdzić się w nowych przedmiotach szkolnych, np. taniec, teatr czy ceramika💃🏻🎭🏺.
Oprócz intensywnej nauki zawarli także wiele nowych znajomości z portugalskimi rówieśnikami. Dodatkowo liczne wycieczki urozmaiciły uczniom czas pozaszkolny. Program Erasmus+ umożliwił im zwiedzenie nie tylko samego Faro, ale rownież miejscowej plaży, zamku w miejscowości Silves oraz malowniczego Lagos 🏝️🗺️. Uczniowie naszej szkoły mieli szansę poznać lokalne tradycje, obyczaje i portugalską kuchnię.
Wyjazd dostarczył uczniom wielu nowych wrażeń oraz niezapomnianych wspomnień 😊3
Wystawa prac plastycznych klas pierwszych
Kreatywność nie jest talentem, który z niebios nadprzyrodzone siły zsyłają wybranym, ale umiejętnością, którą każdy z nas może na co dzień rozwijać.
Talent – spędza nam sen z powiek. Bo co z tego, że chcę coś robić kiedy nie mam talentu. Po co trwonić czas i pieniądze jak nic z tego nie będzie. Talent definiowany jest przez słownik Języka Polskiego PWN jako „wybitne uzdolnienie do czegoś” lub człowiek, który takie zdolności rozwija. Kreatywność traktujemy jako oryginalność , wartość dodaną. Kreatywność to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei i koncepcji. Talenty posiada każdy z nas, a naturalną cechą człowieka jest kreatywność i twórczość.
Dlatego uczniowie klas pierwszych rozwijają swoje ukryte talenty na zajęciach plastycznych.
Wykonali rodzinne herby, po zgłębieniu nazwy nauki zajmującej się badaniem tej dziedziny. Heraldyka zainspirowała uczniów do poszukania informacji na temat genezy ich nazwisk i pochodzenia rodziny. Wykorzystując te informacje, korytarz szkolny został ozdobiony herbami rodów naszych uczniów zaprojektowanych przez nich samych.
Drugą część wystawy stanowią asamblaże. Jest to forma artystyczna, będąca odmianą kolażu, według której tworzy się trójwymiarowe kompozycje z przedmiotów gotowych. Przedmioty codziennego użytku nagromadzone w domu zostały wykorzystane do małych arcydzieł. Zapałki, pinezki, spinacze, cekiny, ścinki materiałów, nakrętki, makarony, suszone kwiaty, figurki ceramiczne to tylko niektóre elementy tej ciekawej a niedocenianej części sztuki. Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy , bo nas nie ogranicza.
Podziwiajmy i doceniajmy prace naszych uczniów.
Aneta Różycka
Liceum pamięta!
Przed nadejściem listopada każdy z nas odwiedza cmentarze, by zrobić porządki na rodzinnych grobach. Jest to czas, aby w skupieniu pomodlić się za zmarłych.
Nasze Liceum także pamięta o zmarłych nauczycielach i pracownikach szkoły. Wypełniając szkolną tradycję, która od lat pielęgnowana jest przez naszych uczniów, wybraliśmy się w dniu 28 października na gostyniński cmentarz. Grupa dziewcząt z klasy 2b, wraz z opiekunem Panem Tomaszem Jędrzejewskim, wyposażona w worki, grabie i szczotki, przystąpiła do prac porządkowych. Zbieraliśmy liście i czyściliśmy groby. Po uprzątnięciu grobów zapaliliśmy też symboliczne znicze.
Jako uczniowie Liceum jesteśmy dumni z tego, że możemy pielęgnować tak ważną dla wszystkich tradycję.
Wycieczka do Torunia
W dniach 24-25 października odbyła się wycieczka do Torunia, w której uczestniczyli uczniowie z klas: 3C, 4C, 3D, 3B i 1A pod opieką pani Iwony Szymańskiej i Anny Wolskiej.
Młodzież wzięła udział w zajęciach laboratoryjnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i poznała chemię od praktycznej strony, współpracując ze sobą i wykonując doświadczenia pod okiem pracowników naukowych. Po lekcjach chemii nadszedł czas na zapoznanie się z Toruniem i najbardziej kojarzoną z nim postacią historyczną - Mikołajem Kopernikiem.
Uczniowie zwiedzili Dom Mikołaja Kopernika,czyli muzeum poświęcone życiu astronoma i jego odkryciom. Wieczorem wszystkim zostało jeszcze sił na spacer po urokliwych uliczkach toruńskiej starówki. Następnego i zarazem ostatniego dnia wycieczki uczniowie wybrali się do Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, gdzie oprócz oglądania rzadkich zwierząt i roślin, uczestniczyli w lekcji o gadach.
Po dwóch dniach atrakcji młodzież z opiekunami szczęśliwie powróciła do Gostynina.
2
Doradztwo zawodowe
W środowy poranek odwiedziły Liceum dwie panie z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Płocku zajmujące się poradnictwem zawodowym. Pani Anna Sulkowska i Pani Magdalena Kaczmarek przeprowadziły warsztaty szkoleniowe, które pomagały odkryć uczniom ich talenty. Warsztaty zostały zorganizowane dla klas pierwszych i drugich. W tym tygodniu część klas już je odbyła.
Kreatywna praca w grupach przyniosła oczekiwane efekty. Czasami nawet uczniowie dziwili się wnioskami, do których sami dochodzili. Najważniejsze jest też to, że nasza młodzież zainteresowana jest wykorzystaniem swoich talentów w przyszłej pracy. Uczniów interesują jeszcze różne zawody przyszłości i kierunki na których będą mogli przygotować się do wyboru przyszłej profesji.
Z pewnością będziemy zapraszali jeszcze Panie z WUP na tak ciekawe warsztaty.
Aneta Różycka
Matura i co dalej?
Ostatni piątek w szkole obfitował w wydarzenia. Rozdanie stypendiów Fundacji Św. Mikołaja, warsztaty psychologiczne dla klas pierwszych, Noc Bibliotek i uczestnictwo klas maturalnych w spotkaniu z przedstawicielami Akademii Inicjatyw.
To właśnie oni mieli za zadanie pomóc naszym uczniom w podjęciu najtrudniejszej życiowej decyzji. To oni podpowiedzieli, co zrobić ze swoją przyszłością po maturze. Jak odpowiedzieć sobie na pytanie co chcemy studiować, gdzie, stacjonarnie czy zaocznie, czy chcemy mieszkać w akademiku czy wynająć mieszkanie, czy warto zasięgać i słuchać opinii starszych kolegów, którzy już znają uczelnie naszych marzeń.
Pytań było wiele, dylematów jeszcze więcej. Maturzyści pewni są jednego, że nie będą się poddawać. Zapamiętali cenne wskazówki, zanotowali uczelnie, które im zostały przedstawione i warunki rozwoju oraz możliwości zdobycia pracy w danym mieście po studiach.
Kolejna lekcja z doradztwa zawodowego za nimi. Miejmy nadzieję, że tego typu spotkania ułatwią wybór naszym maturzystom.
Aneta Różycka
Archiwum Aktualności