• Dzień bez plecaka

Środa (22.02) była jednym z dni tematycznych przygotowywanych przez zespoły klasowe. Uczniowie klasy III A wraz z wychowawcą p. Adrianem Kurkowskim ogłosili ten dzień Dniem bez Plecaka. Kreatywność w zastąpieniu podstawowego wyposażenia uczniów była naprawę imponująca. Jury pod kierownictwem Pana Wicedyrektora Mariusza Bigielmajera ogłosiło zwycięzcę – ucznia klasy I A – Piotra Biegańskiego, który w nagrodę otrzymał  los na szczęśliwy numerek z wybranego przedmiotu. Gratulujemy!

• Pełen emocji Inauguracyjny Turniej Szachowy za nami…

22 marca w naszym Liceum odbył się Inauguracyjny Turniej Szachowy. Inicjatorem zorganizowania rywalizacji pasjonatów szachów był Paweł Borczyński, uczeń klasy III A, jednocześnie wiceprzewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Pawłowi należą się wielkie podziękowania za podjęcie się organizacji tych rozgrywek. Od godziny 9.00 aż 32 uczestników mierzyło się z królewską grą. Rywalizacja była bardzo zacięta, po czterech godzinach udało się wyłonić zwycięzców:

I miejsce Alan Czupryniak (II A)

II miejsce Konrad Szubski (IV A)

III miejsce Jeremiasz Syska (IV A)

IV miejsce walczący do końca Bartosz Mrzewa (II D).

Nad przebiegiem czuwał sędzia Kacper Zaremba.  W następnym roku szkolnym planujemy już kolejny Turniej Szachowy jesienią.

Foto: Julia Złotowska/tekst Barbara Wiktorska

• Koszykarze na zawodach

Dnia 17.03.2023 r. w hali Zespołu Szkół w Gostyninie zostały rozegrane zawody w koszykówkę chłopców 3 x 3. Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym w czasie 10 min lub do 21 punktów. Nasza szkoła zgłosiła dwa zespoły.

Klasyfikacja końcowa:

1. GCE

2. Liceum Ogólnokształcące I

3. Zespół Szkół II

4. Liceum Ogólnokształcące II

5. Zespół Szkół I

• Nasi Licealiści mają wiele talentów.

Tradycyjnie Pierwszego Dnia Wiosny w Liceum im. Tadeusza Kościuszki odbył się Dzień Talentów. Samorząd Uczniowski pod opieką Barbary Wiktorskiej starał się przywrócić dawny blask tego radosnego i twórczego wydarzenia, które przez lata pandemicznych ograniczeń nie pozwalały na pełną prezentację uzdolnień uczniów naszej placówki.

Priorytetem była mobilizacja do otwarcia na pracę w grupie, zespole klasowym. Tutaj pierwsze miejsce jednogłośnie przypadło klasie 1 C wraz z  wychowawcą Iwoną Szymańską. Klasa zaprezentowała się w każdej kategorii bardzo dobrze podnosząc innym wysoką poprzeczkę.

Dzięki współpracy nauczycielskich zespołów przedmiotowych powstał Wielki Test Wiedzy Wiosennej, w którym mógł wziąć udział każdy obecny na sali. Rozwijając kompetencje cyfrowe uczestnicy korzystali z platformy Kahoot, przy pomocy smartfonów. Pytania o tematyce związanej z właśnie rozpoczętą porą roku obejmowały zagadnienia językowe, kulturowe, historyczne, przyrodnicze oraz matematyczne. Pierwsze miejsce  z wynikiem 92% zajęła Zuzanna Żakieta z klasy IIID, drugie miejsce zajęła Patrycja Kołodziejczak z klasy IIIB (niewielką różnicą od podium bo jedynie o 0.8% w punktacji generalnej). Brązowy medal przypadł Julii Leszczyńskiej z klasy IIA.  Wszyscy chętni do sprawdzenia swojej wiedzy mogą do piątku do 22.00 sprawdzić się w tym samym teście - dostępnym pod linkiem bit.ly/wiosnatest2023

Było też ekologicznie. Od godziny 9.00 uczniowie pod opieką wychowawców tworzyli prace o tematyce “WIOSNA” z materiałów recyklingowych.

1 miejsce - klasa 3C

2 miejsce - ex aequo klasa 1C oraz 2B

3 miejsce - klasa 1B.

Na korytarzu szkolnym można było oglądać wernisaż prac Licealistów.

Jury najbardziej zachwyciły obrazy Mai Skibińskiej z 4C, która zajęła I miejsce. Maturzystka Stefaniia Popłavskaia otrzymała II miejsce. Na podium znalazła się także Julia Złotowska z 1D, która zachwyciła nas swoimi fotografiami.

Grand Prix  za wokal zdobyła Weronika Szulecka z klasy 4D.

Za taniec I miejsce przyznano duetowi - Kingi Augustyniak z 3B oraz Urszuli Garwackiej z 4C. Podium w kategorii występ artystyczny wygląda następująco:

I miejsce Małgorzata Majchrzak

II miejsce Maria Romanowska

II miejsce Oliwia Michalska.

Przez cały dzień uczniowie mogli wykonywać sobie selfie w wiosennej scenerii dzięki fotobudce przygotowanej przez Samorząd Uczniowski.

Fotorelacja dzięki @Julia Złotowska Fotografia

• Pozowanie do obrazu

Po kilku latach nieobecności w programie szkolnym wiedzy o kulturze, mamy w Naszym Liceum plastykę. Powraca nowa edycja zabawy w pozowanie do wybranego przez siebie obrazu. Z tym nie lada wyzwaniem poradzili sobie doskonale uczniowie klas pierwszych.

Najcenniejsze są obrazy przedstawiające grupę ludzi. Zmuszało to młodzież do dużego zaangażowania, próby integracji czasami międzywydziałowej, kreatywności, pomysłowości oraz dobrej organizacji, obsadzenia kolegów w odpowiedniej roli i przygotowania się do niej pod względem wyglądu i charakteryzacji.

Kariera modela pozującego na zajęciach rysunku to spory wysiłek i rzeczywiście wymaga kilku podstawowych umiejętności, które nie każdy posiada.

Wszystko sprowadza się do tego, jak postrzegamy piękno czy męskość w XXI wieku, ale gdybyśmy tylko mogli patrzeć na siebie tak, jak robią to artyści - jak na dzieło sztuki - wtedy szybko zrozumielibyśmy, że każda ludzka forma jest niesamowita dzięki swojej różnorodności i niesamowitym rzeczom, które robi tylko po to, by utrzymać nas przy życiu.

Trzeba być pewnym siebie we własnej skórze lub zdać sobie sprawę z tego, że nasze ciało jest po prostu obiektem dla tych, którzy nas rysują lub malują albo fotografują- reprezentacja samego „życia”.

Szkolna wystawa prac uczniów klas pierwszych jest dowodem na to, że sztuka może bawić i uczyć. Przez indywidualną ingerencję w sztukę, bardziej ją zapamiętujemy i się z nią zaprzyjaźniamy.

Brawo dla naszych Licealistów.