film promocyjny:
https://www.facebook.com/kosciuszkolo/videos/2174798519617431
więcej informacji w dziale Rekrutacja
film promocyjny:
https://www.facebook.com/kosciuszkolo/videos/2174798519617431
więcej informacji w dziale Rekrutacja
Słowami Jana Pawła II społeczność naszego Liceum zakończyła rok szkolny 2024/2025, aby rozpocząć czas wakacyjnego odpoczynku. Akcentując w swoim przemówieniu wagę rozwoju i wzajemnej współpracy, Pani Dyrektor Urszula Ambroziak-Bereszczyńska rozpoczęła oficjalną część uroczystości. Następnie wraz z wychowawcami klas wręczyła świadectwa z wyróżnieniem uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. Nagrodzonych było wielu, jednakże najwyższą średnią w szkole (5, 69) może poszczycić się Gabriela Nowacka, uczennica klasy II D.
Szczególne podziękowania zostały skierowane do uczniów, którzy reprezentowali nasze Liceum w olimpiadach ogólnopolskich oraz konkursach wojewódzkich i rejonowych. Niewątpliwie ten rok szkolny był pełen ciężkiej pracy i zasłużonych sukcesów. Warto podkreślić, iż tegoroczni maturzyści – Jakub Nowacki i Maciej Nosalski, laureaci olimpiad z zakresu fizyki, matematyki i informatyki, otrzymali indeksy na prestiżowe uczelnie.
Wyjątkowym punktem wydarzenia były występy utalentowanych licealistów, wśród których znalazła się Zuzanna Duda z klasy IIIC. Nasza szkolna poetka zaprezentowała swój autorski wiersz napisany specjalnie na tę okoliczność. Refleksyjny nastrój, w który nas wprowadziła, przerwały występy dwóch szkolnych zespołów muzycznych. Wysłuchaliśmy dynamicznych interpretacji znanych przebojów Macieja Maleńczuka i grupy Enej. Jak zwykle nie zabrakło też piosenki harcerskiej w wykonaniu Pana Dariusza Dulskiego.
Uświetnienie okoliczności zakończenia roku szkolnego nie byłoby możliwe bez zaangażowania i wsparcia naszych kreatywnych Licealistów.
Drodzy Uczniowie, dziękujemy! Nie tylko za wkład włożony w dzisiejszą uroczystość, ale za cały rok współpracy! Gratulujemy licznych sukcesów i życzymy udanego wypoczynku!!
wiecej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1232148768705474&set=pcb.1232152292038455
Ja jestem wdzięczna i wzruszona.
Uczennica liceum oddała swoje przepiękne, długie, zdrowe włosy dla pacjentek onkologicznych.
Kilka miesięcy temu zapytała mnie jak to zrobić. Konsekwentnie zrealizowała swój plan.
Dla kobiet ( również dla mężczyzn) utrata włosów po chemioterapii często jest traumą. Boją się utraty kobiecości, zmiany wizerunku, braku atrakcyjności. Peruki z włosów naturalnych są bardzo drogie. Można starać się o taką chociażby w fundacji Rak'n'Roll, ale kolejka jest długa. Dzięki ludziom o tak wielkim serduchu jak Oliwki, ktoś poczuje się choć trochę lepiej .
DZIĘKUJĘ 💜💜💜
Agnieszka Piotrowska
W dniach 6 -13 czerwca grupa 12 uczniów pod opieką dwóch nauczycielek wybrała się do Girony w Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+. W trakcie pobytu uczniowie przebywali u rodzin hiszpańskich poznając ich zwyczaje i kulturę. Pierwszego dnia uczniowie udali się do hiszpańskiej szkoły i wzięli udział w zajęciach dotyczących ptaków żyjących w dużych miastach. Zajęcia odbywały się w języku angielskim, więc było to świetne sprawdzenie ich umiejętności. Po zajęciach uczniowie zwiedzali przepiękną zabytkową część Girony z anglojęzycznym przewodnikiem.
Wtorek to dzień spędzony w Figueres w miejscu związanym z Salvadorem Dali. Polscy uczniowie zwiedzali teatr i muzeum Dalego zanurzając się w surrealistycznym klimacie jego twórczości.
W środę wraz z uczniami hiszpańskimi powędrowali w ponad 30 ° upale do miejsca gdzie mieli zajęcia z wiedzy ekologicznej połączone z nauką wiosłowania i krótkim spływem kajakarskim. Było dużo świetnej zabawy i kąpiel w pobliskiej rzece.
Czwartek to wyprawa do Barcelony. Nasi uczniowie zobaczyli tam domy zaprojektowane przez wybitnego artystę Gaudiego, a uwieńczeniem wizyty było zwiedzanie słynnej bazyliki Sagrada Familia, która zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Dzień zakończono zwiedzaniem starej części Barcelony wraz z jej rzymskimi pozostałościami. W międzyczasie uczestnicy wymiany spróbowali hiszpańskich speciałów i zakupili pamiątki, które będą przypominać o tej niesamowitej podróży. Ostatniego dnia pobytu uczniowie wzięli udział w zajęciach w hiszpańskiej szkole i zostali pożegnani przez ich hiszpańskich kolegów. Koordynatorem wyjazdu była pani Katarzyna Ambroziak - wicedyrektor liceum, zaś opieką nad uczestnikami i formalnościami związanymi z podróżą zajęły się pani Anna Kowalów i Gabriela Warzycka.
więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1231918722061812&set=pcb.1231919328728418
W dniu 7 maja odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Patriotycznej w Braniewie, do którego zakwalifikowała się uczennica naszej szkoły-Maria Romanowska.
Marysi udało się wyśpiewać 1 miejsce. Jako laureatka konkursu zaśpiewała 8 maja podczas obchodów 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Uczennice klas pierwszych realizowały program profilaktyczny : "wybierz życie pierwszy krok". Celem działań jest zwrócenie uwagi na konieczność wykonywania badań profilaktycznych przez młode dziewczęta i dojrzałe kobiety aby we wczesnym stadium reagować na zagrozenia głównie nowotworowe. Zwrócono uwagę na niebezpieczeństwo zakażenia HPV bez względu na wiek i płeć.
Dziewczęta badajcie się, bo profilaktyczne badania pozwalają wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe!!!
W dniach 9 -12 czerwca uczniowie klas 1a, 3d, 3c, 3b, 3a wybrali się w niezapomnianą podróż pod opieką nauczycieli: Tomasza Krawczyńskiego, Arletty Komorowskiej oraz Anny Wolskiej.
W ciągu 4 dni odwiedziliśmy Brno oraz trzy naddunajskie stolice: Budapeszt, Bratysławę i Wiedeń .Wyjątkowe miasta, każde z własnym klimatem i historią. To miasta, które przyciągają corocznie tysiące turystów z całego świata, zachwycając ich zabytkami, kulturą, kuchnią i niepowtarzalną atmosferą.
W przeciwieństwie do naszego kwietniowego wyjazdu do Drezna pogoda dopisała - było ciepło i słonecznie. Wycieczka "Trzy stolice" to dla nas niezapomniane przeżycie - mieszanka kultury, sztuki, wybitnej architektury oraz cudownych widoków, które pozostaną z nami na zawsze.
Dziękujemy niezastąpionemu Panu Damianowi, naszemu przewodnikowi, który w bardzo ciekawy sposób wprowadził uczniów oraz opiekunów w atmosferę odwiedzanych miejsc oraz Panu kierowcy-Tomaszowi, dzięki któremu bezpiecznie i komfortowo dojechaliśmy na miejsce i wróciliśmy do domu.
więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1222173649702986&set=pcb.1222181536368864
Ekscentryczne inspiracje i bollywoodzkie kolory – wystawa plastyczna uczniów LO im. T. Kościuszki w Gostyninie
W ostatnich dniach na szkolnym korytarzu pojawiła się wyjątkowa wystawa prac plastycznych uczniów naszego liceum. Pod opieką nauczycielki historii sztuki, Anety Różyckiej, młodzież zmierzyła się z ambitnym i odważnym zadaniem: kopiowaniem dzieł trzech wyjątkowych artystów XX wieku – Marca Chagalla, Fridy Kahlo i Salvadora Dalego.
Każdy z tych twórców to osobna, ekscentryczna osobowość i zupełnie inny styl artystyczny. Ich sztuka balansuje na granicy realizmu, snu, symbolu i osobistego doświadczenia. Prace uczniów wzbudziły niemałe emocje – zarówno wśród odbiorców, jak i samych twórców. Ekspresyjne kolory, surrealistyczne formy, osobliwe symbole i odważne rozwiązania kompozycyjne przyciągały wzrok i skłaniały do refleksji.
– To było nie lada wyzwanie dla moich uczniów. – Kopiowanie tak nietuzinkowych dzieł wymagało nie tylko cierpliwości, ale i ogromnej uważności. Moi uczniowie poradzili sobie znakomicie – z jednej strony z szacunkiem oddali ducha oryginałów, z drugiej włożyli w prace coś od siebie.
Wystawie towarzyszył również nietypowy blok arteterapii. Tym razem uczniowie otrzymali do pokolorowania obrazy inspirowane estetyką Bollywood – pełne detali, symetrii, orientalnych wzorów i intensywnych barw. Dla jednych była to chwila odprężenia i relaksu, dla innych – prawdziwe wyzwanie. Kolorowanie wymagało bowiem nie tylko skupienia i precyzji, ale również cierpliwości, która – jak wiadomo – nie jest mocną stroną wszystkich nastolatków.
Wystawa pokazała, że sztuka może być przestrzenią dialogu, zabawy, terapii i odkrywania siebie. Zderzenie zachodniego surrealizmu z barwnym światem Dalekiego Wschodu pozwoliło uczniom spojrzeć na sztukę szerzej i odważniej. A odwiedzającym – zastanowić się, jak różnorodnie można opowiadać o świecie.
Gratulujemy wszystkim twórcom i z niecierpliwością czekamy na kolejne artystyczne działania!
Aneta Różycka
13 czerwca w Radziejowie odbył się XXXI finał Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Francuskiej z udziałem naszej uczennicy Marii Romanowskiej.
Mimo, że nie udało Jej się stanąć na podium to jestesmy bardzo dumni z naszej reprezentantki. Bycie w gronie 16 najlepiej śpiewających osób z całej Polski też jest sukcesem.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów 😊
relacja filmowa:
W maju uczniowie klas językowych 2d i 3 d ( i nie tylko) podeszli do egzaminu państwowego z języka francuskiego pierwszego i drugiego stopnia. Egzamin ten odbył się przed zewnętrzną komisją w Alliance Française w Łodzi. Dziś otrzymaliśmy wyniki. Miło nam poinformować, że średnia wszystkich zdających to 91.88% 😊
Gratulujemy wszystkim naszym uczniom.
Ich sukces jest o tyle duży, że rozpoczęli oni naukę języka dopiero w liceum i osiągnęli to pracą i zaangażowaniem. ❤️
Jesteśmy z Was dumne.
Beata Leszczyńska i Aneta Różycka
Z okazji wyjątkowego jubileuszu – 1000-lecia Królestwa Polskiego – 6 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie odbył się VI Regionalny Konkurs Pieśni Patriotycznej, który zgromadził młodych artystów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Płocka, Gostynina, Gąbina, Łącka, Zwolenia, Teodorowa, Solca i Pacyny. Wydarzenie to stało się prawdziwym świętem ducha narodowego, muzyki i historii.
Z ogromnym wzruszeniem wsłuchiwaliśmy się w piękne interpretacje utworów, które towarzyszyły Polakom w najważniejszych momentach dziejowych. Każdy występ był dowodem nie tylko talentu, ale także głębokiego zaangażowania emocjonalnego i zrozumienia wartości, jakie niesie ze sobą patriotyzm.
Artyści zachwycili zarówno jury, jak i publiczność – precyzją wykonania, siłą wyrazu i ogromną wrażliwością. To właśnie dzięki takim młodym ludziom tradycje nie tylko są pielęgnowane, ale zyskują nowe życie i świeże brzmienie.
Występy oceniało jury w składzie: Pan Paweł Pilichowicz- artysta - muzyk od lat związany z chórem Vox Singers, Pani Weronika Szulecka - wokalistka i studentka amerykanistyki, wielokrotna laureatka naszego konkursu oraz niezliczonych konkursów wokalnych oraz Pan Artur Szkudlarek – student Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie kształci się na kierunku Edukacja Artystyczna.
Wyniki:
Kategoria soliści:
1. Alicja Sowa ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Aleksandra Macieszy w Płocku - „Tango na głos i orkiestrę”
2. Maja Rudzka, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie - „Modlitwa katyńska ”
3. Natasza Trusińska, Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Solcu - „Rozkwitały pąki białych róż”
Wyróżnienia:
Natalia Brzozowska, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Aleksandra Macieszy w Płocku -„Uwierz Polsko”
Lena Szewczyk, Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie - „Dziewczyna z granatem”
Aleksandra Florczak, Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie - „Obudź się Polsko ma”
Zofia Ciszewska, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie - „Mamo tyś płakała ”
Kategoria zespół:
1. Zespół wokalny „Oktawa”, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Aleksandra Macieszy w Płocku – „Dla Niepodległej”
1. Małe Canto Cantare, Szkoła Podstawowa im. Ppor. Emilii Gierczak w Łącku – „Pałacyk Michla”
2. „Varios Voices”, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu – „Honor i gniew”
3. Duet wokalny ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie – „ Co to jest niepodległość?”
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i i jeszcze raz gratulujemy wspaniałych umiejętności. Dziękujemy również opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu.
Serdecznie dziękujemy także Państwu Małgorzacie i Marcinowi Majchrzakom za ufundowanie głównych nagród w postaci kart podarunkowych.
Zapraszamy za rok. Do zobaczenia.
więcej zdjęć: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1217192796867738&set=pcb.1217195663534118
Grupa 12 uczniów naszego LO udała się do Girony w Hiszpanii.
Dzisiaj pierwszy dzień zajęć w hiszpańskiej szkole. Zajęcia odbywają się w języku angielskim, uczniowie przebywają u rodzin swoich katalońskich kolegów i koleżanek.
W dniach 26-30 maja uczniowie z klas 3A, 3C, 3D, 2A, 2C1 i 2C2 pod opieką nauczycieli: Tomasza Kowalczyka, Adriana Kurkowskiego, Lidii Muchy i Moniki Balcerzak udali się na wycieczkę w Tatry.
Podczas wycieczki wędrowali szlakami z przewodnikiem wysokogórskim m. in. na Zielony Staw Kieżmarski po słowackiej stronie i Czarny Staw Gąsienicowy po polskiej stronie. Po trudach wędrówek uczestnicy wycieczki mieli także okazję odwiedzić Termy Chochołowskie.
Oprócz wędrówek i relaksu na termach uczniowie zwiedzili Zakopane ze słynnymi Krupówkami i Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie.
więcej zdjęć: https://www.facebook.com/photo?fbid=1215665153687169&set=pcb.1215665837020434
Lekcja biologii inna niż zwykle. Klasy 2c1 i 2c2 w płockim zoo.
więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo?fbid=1214396660480685&set=pcb.1214397137147304
4 czerwca 2025 roku w naszej odbyła się debata oksfordzka zorganizowana w ramach prac nad przygotowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Miasta Gostynina. Wydarzenie odbyło się we współpracy z firmą Projekty Miejskie, a jego głównym celem było zaangażowanie młodych mieszkańców do dyskusji na temat jego przyszłości.
Temat debaty brzmiał: „Dla młodych lepiej jest wyjechać z Gostynina czy w nim zostać?”. W debacie wzięli udział uczniowie naszego liceum podzieleni na ośmioosobowe zespoły propozycji i opozycji. Wspólnie pracowali nad przygotowaniem wystąpień dotyczących założonej tezy. Następnie z dużym zaangażowaniem prezentowali argumenty poruszając wiele aspektów dotyczących problemów życia mieszkańców miasta.
Debatę poprowadzili przedstawiciele firmy Projekty Miejskie, a w jury zasiedli:
-Pani Anna Wilińska – Zastępca Burmistrza Miasta Gostynina
-Pani Urszula Ambroziak-Bereszczyńska – Dyrektor LO im. T. Kościuszki,
-Pan Tomasz Jędrzejewski – nauczyciel i opiekun merytoryczny wydarzenia.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, organizatorom i jurorom za możliwość wspólnego tworzenia przestrzeni do debaty o przyszłości naszej małej ojczyzny.
2 czerwca w naszym liceum obchodziliśmy Dzień Dziecka.
Tego dnia nie brakowało emocji, a wszystko rozpoczęło się od zawodów o Puchar Dyrektora Szkoły w piłce siatkowej, zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego, na czele z panem Tomaszem Kowalczykiem. Rozgrywki odbywały się na boisku szkolnym i od samego początku było wiadomo, że żadna z klas nie zamierza odpuścić. Mecze były zacięte, pełne sportowych emocji i walki o każdy punkt. Ostatecznie to klasa 3C stanęła na najwyższym stopniu podium i zgarnęła puchar, pokazując świetne zgranie i zaangażowanie.
Po zakończeniu sportowej części dnia przenieśliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie odbył się pokaz talentów, zorganizowany z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Występy były różnorodne – śpiewy, muzyka na żywo, a nawet pokaz wiedzy. Atmosfera była swobodna i zabawna, a publiczność nie szczędziła braw.
Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Pani Dyrektor Urszula Ambroziak-Bereszczyńska, pani Beata Leszczyńska, pan Mariusz Bigielmajer oraz Iga Krawczyk, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.
Po naradzie ogłoszono wyniki:
I miejsce ex aequo zdobyli:
Marysia Romanowska 3C
Zespół Struguri Verzi, tworzony przez uczniów klas 1 i 2
II miejsce ex aequo:
Alicja Ciećwierz 3B
Małgosia Majchrzak 3C
III miejsce:
Zosia Ciszewska 2C2 i Mateusz Zabłotny 3D
Pan Dariusz Dulski odebrał zasłużoną nagrodę w kategorii „Talent Wiecznie Młody” za swój kolejny udany występ. Nagroda Publiczności powędrowała do Marcela Rowińskiego 1A, Filipa Pomiernego 2C1 i Ignacego Kowalczyka 2B, których występ zrobił zdecydowanie największe wrażenie na widzach.
Dodatkowe wyróżnienie otrzymała Zuzanna Krysiak z klasy 1B, która zaimponowała wszystkim swoją ogromną wiedzą geograficzną. To był dzień pełen pozytywnej energii – trochę sportu, trochę śmiechu, sporo talentu i dobra okazja do wspólnego spędzenia czasu w mniej codziennej, szkolnej atmosferze.
więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1213558957231122&set=pcb.1213565603897124
Po raz kolejny młodzież licealna gościła w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku realizując cykliczny projekt „Zbliżenia”. Jego istotą jest oswajanie uczniów z przestrzenią instytucji kultury, zapoznanie z twórczością artystów i naukowe spojrzenie na sztukę, dzięki rozmowom po spektaklu z zaproszonymi gośćmi.
Tym razem nasi uczniowie obejrzeli sztukę Williama Shakespeare’a „Romeo i Julia” w reżyserii Krzysztofa Szustera, z konceptualną scenografią Krzysztofa Małachowskiego, z muzyką Krzysztofa Misiaka, przygotowaną z podwójnej okazji: 50-lecia Teatru Dramatycznego w Płocku i 461 rocznicy urodzin wielkiego angielskiego dramatopisarza, twórcy teatru elżbietańskiego, wybitnego poety.
„Romeo i Julia” to opowieść o młodzieńczej spontaniczności, która w zderzeniu z brutalnym światem dorosłych, z ich uprzedzeniami i walką o dominację, znajduje tragiczny finał. Stanowiący symbol szczerego, młodzieńczego uczucia dramat ukazuje, jak zła komunikacja i niechęć do kompromisu prowadzą do nieszczęść. Miłość - spontaniczna, niewinna i piękna, może być źródłem nie tylko wielkiego szczęścia, ale i cierpienia, zaś tragedia, spowodowana utratą najbliższych - jedyną próbą pojednania zwaśnionych stron. Sztuka skłania do refleksji nad głupotą, zawiścią, mową nienawiści oraz brakiem porozumienia pomiędzy ludźmi - tak aktualnymi w dzisiejszych czasach i w tym sensie ma charakter uniwersalny.
Gośćmi „Zbliżeń” byli: Krzysztof Szuster – polski aktor, a młodości też kaskader, reżyser teatralny, także przedsiębiorca i hodowca koni, w latach 2020-2025 (do lutego br.) prezes Związku Artystów Scen Polskich ZASP. Już wcześniej uczniowie zetknęli się z jego sztuką, wyreżyserowaną z okazji obchodów Roku Aleksandra Fredry „Damy i Huzary” oraz prowadząca spotkanie Lena Szatkowska – filolog, dziennikarka, wieloletnia sekretarz redakcji Tygodnika Płockiego, autorka recenzji teatralnych, publikowanych m.in. w „Dialogu”, Wiceprezes Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru.
Wydarzeniem tym gostynińscy licealiści włączyli się w obchody 50-lecia Teatru Dramatycznego w Płocku.
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie otrzymało z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 dotację na uzupełnienie księgozbioru biblioteki szkolnej o najnowsze publikacje i zorganizowanie akcji promujących czytelnictwo.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
29 kwietnia 2025 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gostyninie odbył się „Konkurs Historyczny 1000. rocznica powstania Królestwa Polskiego” związany z rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego na króla. W kwietniu 1025 roku syn Mieszka I doprowadził w końcu do tego, że papież wyraził zgodę na jego koronację. Co prawda, 2 miesiące później już nie żył, ale Polska stała się królestwem!
Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: zespołowej i indywidualnej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Oliwier Jakubowski z klasy 2B, Ignacy Kowalczyk z klasy 2B i Florian Jabłoński z klasy 3B, którym pomagali w przygotowaniach Panowie Tomasz Jędrzejewski i Mariusz Bigielmajer. Nie jest dla nikogo zaskoczeniem fakt, że zarówno zespołowo, jak i indywidualnie (tutaj reprezentował naszą szkołę Florian) Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki zajęło I miejsce! Ale, czy mogło być inaczej?! Ich wiedza, znajomość faktografii i źródeł jest wyjątkowo duża. Ogromne gratulacje dla trzech Panów, którym życzymy powodzenia w następnych konkursach i olimpiadach.
Powered by aSc EduPage