Aktualności
Program "Zasady prawidłowego żywienia"
Zajęcia strzeleckie na terenie Strzelnicy LOK w Płocku
W dniu 18 marca 2024 r. uczniowie klasy 3 A pod opieką wychowawczyni Pani Lidii Muchy uczestniczyli w zajęciach strzeleckich na terenie Strzelnicy LOK w Płocku.
Pod czujnym okiem prowadzącego zajęcia pana Honoriusza Siarkowskiego zapoznali się z regulaminem obowiązującym na otwartej strzelnicy oraz podstawową wiedzą z zakresu budowy i zasad działania broni palnej. Strzelanie odbywało się z karabinka sportowego kalibru 5,6 mm do tarcz umieszczonych w odległości 50 m. Wszyscy uczestnicy oddali po 10 strzałów z pozytywnym wynikiem. Uczniowie spełnili swoje marzenia o strzelaniu z prawdziwej broni pod kontrolą wyszkolonego instruktora.
Lidia Mucha
9
Bezpieczeństwo w bankowości elektronicznej.
W dniu 4 marca w LO im. T. Kościuszki uczniowie klas 1C2, 1A, 1D, 3A, 3C i 4A wzięli udział w prelekcji na temat bezpieczeństwa w przestrzeni bankowości elektronicznej. Prelekcję przeprowadziły Pani Magdalena Cichosz – Dyrektor oddziału Banku Pekao BP oddziału I w Gostyninie oraz Pani Magdalena Fligiel-Koper – Kierownik zespołu klienta podstawowego.
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak zabezpieczyć się przed potencjalnymi oszustwami w bankowości elektronicznej poprzez, na przykład, korzystanie z bezpiecznego połączenia internetowego, nie udostępnianie swoich danych logowania ani informacji osobistych poprzez e-maile, wiadomości tekstowe lub telefony.Podczas spotkania zostały przytoczone różne sytuacje obrazujące konsekwencje wchodzenia w linki i pobierania załączników z podejrzanych wiadomości e-mailowych czy sms-ów. Jednocześnie uczniowie zostali poinformowani, żeby zawsze sprawdzać wiarygodność witryn bankowych, upewniając się, że adres URL zaczyna się od https:// i że posiada ważny certyfikat SSL, oraz zachęcani do korzystania z wielopoziomowych metod uwierzytelniania.
Przeprowadzona prelekcja z pewnością zwiększyła świadomość uczniów na temat zagrożeń jakie czyhają na nich podczas korzystania z bankowości elektronicznej. Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za przeprowadzenie wartościowej lekcji dla naszych uczniów.
Finał konkursu „Żołnierze wyklęci”
W piątek, 15 marca 2024 roku, w Urzędzie Miasta Gostynina odbył się finał konkursu „Żołnierze wyklęci”.
Nasze Liceum reprezentowało czworo uczniów z klasy 1B i 2B. Musieli oni uporać się najpierw z częścią pisemną, a następnie z częścią ustną. W jury zasiadali: poseł na Sejm pan Maciej Małecki, burmistrz Gostynina pan Paweł Kalinowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin pan Jacek Liziniewicz oraz przedstawiciel IPN-u pan Paweł Wąs.
Miło nam donieść, że nasi uczniowie zajęli wszystkie trzy pierwsze miejsca: Florian Jabłoński z kl. 2B – 1 miejsce (po raz drugi z rzędu), Oliwier Jakubowski z kl. 1B – 2 miejsce i Agata Janicka z kl. 1B – 3 miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
Wycieczka do Płocka
Dnia 15 marca 2024 r. klasa 2A wraz z wychowawcą - panem Adrianem Kurkowskim udała się w ramach wspólnego świętowania Dnia Kobiet i Mężczyzn na wycieczkę do Płocka.
Dzień rozpoczęliśmy od podróży koleją i spaceru z dworca PKP w Płocku na ulicę Tumską. W Muzeum Mazowieckim oglądaliśmy ekspozycję „Secesja”. Następnie udaliśmy się na seans filmowy, po którym udaliśmy się na stację PKP, skąd pociągiem wróciliśmy do Gostynina.
Zdobądź Pracę Marzeń
Tajniki Skutecznego CV i Perfekcyjnych Rozmów Kwalifikacyjnych - ebook.pdf
Konkurs wiedzy o Francji i Frankofonii 2024
Etap szkolny
Ogólnopolski Konkurs wiedzy o Francji i Frankofonii organizowany jest przez Kolegium Romanistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Konkurs skierowany został do uczniów szkół ponadpodstawowych, które znajdują się na terenie Polski.
Konkursowy Quiz składał się z 50 pytań zamkniętych w języku francuskim. Obejmował wiedzę na temat Francji i Frankofonii ujętą we wskazanych w bibliografii i netografii źródłach. Koordynatorem konkursu był wykładowca - Laurent Muller.
Etap pierwszy odbył się w Naszej Szkole 6 marca. Wzięli w nim udział uczniowie z 2d- przedstawiciele klasy językowej. Pieczę nad szkolnym etapem sprawowała pani Aneta Różycka.
Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni podczas obchodów szkolnych Frankofonii 27 marca w trakcie uroczystości inaugurującej Dni Kultury Francuskiej. Uczniom biorącym udział dziękujemy i zapraszamy kolejnych w przyszłym roku.
Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Angielskiej
W dniu 29 lutego w LO im. T. Kościuszki odbył się Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Angielskiej dla uczniów szkół podstawowych.
Zgłosiło się 19 uczestników ze szkół podstawowych z naszego powiatu. Najmłodsza uczestniczka to uczennica kl 1 SP w Białotarsku. Uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom językowy oraz zaskakujące umiejętności aktorskie. Było to pierwsza edycja konkursu, który cieszył się dużym zainteresowaniem.
Bardzo dziękujemy uczestnikom oraz nauczycielkom, które pomogły im przygotować się do występu.
Wyniki konkursu:
1. Michał Stępniak SP 5 Gostynin,
2. Miłosz Petera SP Łąck
3. Szymon Michalak SP BiałotarskWyróżnienie otrzymali
Lena Pilichowska SP Bialotarsk Mateusz Kamoda SP 5 Gostyninwięcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=903482374905450&set=pcb.903483394905348
Sukces w konkursie EXPERT z języka angielskiego
Dwóch uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Gostyninie - Jakub Nowacki oraz Igor Skrzeczkowski z kl 3A (nauczyciel A. Kowalów) zakwalifikowało się do 3 etapu konkursu języka angielskiego EXPERT organizowanego przez Centrum Edukacji im. I Łukasiewicza w Płocku.
Jest to duży sukces, ponieważ zostali oni wyłonieni do ścisłej grupy 10 uczniów spośród 35 uczestników konkursu z liceów z Płocka i okolic. Naszym uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia w finale konkursu, który odbędzie się 14 marca.
Anna Kowalów
Sukces w konkursie EXPERT z języka niemieckiego
Dwoje uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Gostyninie - Agata Krzywoszonek z klasy 4A oraz Mateusz Sakowski z klasy 2D (przygotowywani przez G Warzycką i T. Krawczyńskiego) zakwalifikowało się do 3 etapu konkursu języka niemieckiego EXPERT organizowanego przez Centrum Edukacji im. I Łukasiewicza we współpracy z Akademią Mazowiecką w Płocku.
Naszym uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia w finale konkursu, który odbędzie się 14 marca.
Klasa IB w roli studentów Uniwersytetu Łódzkiego
Czwartek, 29 lutego, uczniowie klasy IB wraz z wychowawczynią - panią Anną Latoszek i nauczycielką języka polskiego - panią Moniką Balcerzak, spędzili na wykładach i warsztatach na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.
To doskonale zorganizowane, całodniowe wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach na temat polskich pisarzy, frazeologizmów, języka komunikacji w literaturze i wielu innych. Uwieńczeniem dnia było arcyciekawe, dwugodzinne spotkanie z Mistrzynią Mowy Polskiej, wspaniałą aktorką, panią Magdaleną Zawadzką.
Warto podkreślić, że uczniowie klasy IB byli chwaleni przez wykładowców UŁ za wiedzę i zaangażowanie w zajęcia. Klaso IB, jesteśmy z Was bardzo dumni. Z pewnością niektórzy w przyszłości zostaną prawdziwymi studentami tej pięknej, przyjaznej i bardzo nowoczesnej uczelni.
Konkurs Plastyczny „Kartka świąteczna dla Seniora”
Lista uczniów, którzy zdobyli dyplom za udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym
„Kartka świąteczna dla Seniora”
1.Anna Wichrowska 1d
2.Adam Gutkowski 3a
3.Malwina Kuźnicka 1c
4.Gabriela Obszyńska 1c1
5.Julia Komar 1c1
6.Antonina Dalkowska 1c1
7.Maria Kelman 1a
8.Adam Janowski 3b
9.Oliwier Jakubowski 1b
10.Igor Gawiński 1c1
11.Wiktoria Kaczorowska 1c1
12.Wiktoria Smyczyńska 3b
13.Jakub Ledzion 1a
14.Kornelia Głogulska 3b
15.Kinga Tyrajska 1c1
16.Michalina Rewerska 1c1
17.Mateusz Magiera 1c2
18.Łucja Zaręba 3b
19.Maja Obszyńska 1a
20.Wiktoria Król 1d
21.Julia Zimecka 1b
22.Michalina Majchrzak 1a
23.Gabriela Balcerzak 1c
24.Weronika Lewandowska 1c
25.Michał Kalinowski 3b
26.Maria Niedzielska 2d
27.Jakub Gutkowski 1c1
28.Wiktoria Szulczewska 2c
Liga Debat Fundacji Orlen
W dniu 23 lutego odbyła się debata sparingowa dla uczniów klas młodszych (juniorów). Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Klamborowska, Agata Janicka, Michał Majchrzak oraz Błażej Kicka. Teza debaty brzmiała: „Zjawisko idoli młodzieżowych niesie ze sobą więcej szkód niż korzyści”. Naszym przeciwnikiem byli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku. Miło nam poinformować, że debata zakończyła się naszym zwycięstwem. Dziękujemy naszej tutorce, Pani Kamili Morawiec za przygotowanie do debaty. Opiekunem grupy debatanckiej jest Pan Tomasz Jędrzejewski.
Liga Debat Fundacji ORLEN to projekt edukacyjny, który został zainaugurowany w 2022 r. Przygotowany z myślą o uczniach szkół średnich z Płocka oraz okolicznych powiatów. W ramach Ligi Debat Fundacji ORLEN młodzież uczy się sztuki wypowiedzi publicznej, argumentacji i prowadzenia sporu w duchu szacunku dla rozmówcy.
W projekcie wykorzystywana jest metoda debaty oksfordzkiej. Partnerem merytorycznym projektu jest Fundacja Projekty Edukacyjne.
2
Spektakl "Głosy" Bohdana Urbankowskiego
Uczniowie klas maturalnych obejrzeli w Teatrze Dramatycznym w Płocku spektakl "Głosy" Bohdana Urbankowskiego w inscenizacji Marka Mokrowieckiego.
Sztuka powstała na podstawie wierszy, świadectw i osobistych refleksji na temat niemieckich obozów koncentracyjnych . Jest to spektakl bardzo osobisty, będący swoistych hołdem dyrektora Mokrowieckiego oddanym Bohdanowi Urbankowskiemu, zmarłemu 15 czerwca 2023 roku wybitnemu intelektualiście, poecie, eseiście, filozofowi i dramaturgowi, wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu płockiego teatru, autorowi ponad 50 książek niezmiernie ważnych we współczesnej humanistyce.
Akcja Głosów rozgrywa się w czasach II wojny światowej, w rzeczywistości przypominającej senny koszmar, gdzie oprawcy mają głos na równi z ofiarami, a zmarli - z żywymi. Co istotne sztuka ma ton bardzo osobisty, ponieważ ojciec Urbankowskiego zginął w finale wojny w położonym obok Weimaru jednym z największych obozów koncentracyjnych założonych przez nazistów w Buchenwaldzie i tam właśnie toczy się opowieść o kryzysie człowieczeństwa, kruchości ludzkiego istnienia.
Inscenizacja jest hołdem oddanym ludziom, którzy odeszli przedwcześnie absurdalnie wkręceni w wir tragicznej historii. Ma niebanalną formę - łączy grozę i tragizm ludzkich losów z bezwzględnością i okrucieństwem historii, stając się współczesnym uniwersum ludzkiej natury. Spektakl Głosy warto zobaczyć, usłyszeć, odczuć i przeżyć. Dla uczniów stanowi on doskonałą lekcję historii, refleksji nad sensem życia i upadkiem moralności.Licealiści mogą go z powodzeniem użyć jako kontekstu do interpretacji tekstów na egzaminie maturalnym.
Wielkie Dyktando Kościuszkowskie już za nami.
W piątek, 16 lutego, w sali gimnastycznej Liceum, 25 osób w 3 kategoriach: licealiści, uczniowie szkół podstawowych i dorośli, wzięło udział w zmaganiach z ortografią w ramach obchodów Miesiąca Patrona Szkoły. Śmiałkowie napisali najeżony językowymi pułapkami tekst o chwalebnych czynach odważnego i honorowego bohatera i męża stanu z wielkim hartem ducha, czyli o życiu Tadeusza Kościuszki.
Piszący mogli również obejrzeć wystawę o Patronie, zaprezentowaną w sali gimnastycznej dzięki uprzejmości Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
Każdy uczestnik otrzymał dyplom, pamiątkowy długopis i zakładkę z Nocy Bibliotek. W najbliższym czasie, po dokładnym sprawdzeniu prac pisemnych, zostaną wyłonieni zwycięzcy we wszystkich kategoriach. Otrzymają oni statuetki Mistrzów Ortografii.
Dyktando przygotowała i przeprowadziła pani Anna Latoszek.
Spotkanie związane z poradnictwem zawodowym
9 lutego w piątek odwiedziły Naszą Szkołę panie zajmujące się poradnictwem zawodowym w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Płocku. Pani Anna Sulkowska i Pani Magdalena Kaczmarek gościły w klasach drugich. Tematem przewodnim były predyspozycje zawodowe uczniów. Klasy wykazały się aktywnością, elokwencją i bystrością. Zachwyciły prowadzące, które już wcześniej w grudniu odwiedziły gostynińskie liceum.
Zajęcia odbyły się wtedy w klasach trzecich i czwartych. Każda klasa miała je prowadzone oddzielnie. Warsztaty te trwały godzinę lekcyjną, a dotyczyły planowania kariery zawodowej i zainteresowań uczniów.
W klasach trzecich miały one charakter informacyjno-poznawczy - mówiono o trendach i zawodach przyszłości.
Klasy czwarte miały natomiast przeprowadzone testy sprawdzające ich kompetencje, predyspozycje i możliwości. Testy te zostały opracowane przez Ministerstwo Pracy i stanowią klucz do sukcesu. Wyniki zostały przesłane uczniom na ich indywidualne maile.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z atmosfery stworzonej podczas zajęć, z przebiegu warsztatów szkoleniowych i wykazują inicjatywę uczestnictwa w większej ilości tego typu zajęć.
Aneta Różycka
💑😍Poczta walentynkowa doręczona📬💌
14 lutego w naszym Liceum był dniem pełnym wrażeń. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pełnili funkcję doręczycieli poczty walentynkowej 💌, każda walentynka trafiła do adresata!💖
Dodatkowo od kilku dni można było robić sobie zdjęcia w walentynkowej scenerii na korytarzach.
więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=893662215887466&set=pcb.893663232554031
Sztuczna Inteligencja w teorii i praktyce
W dniu 12 lutego na godzinie wychowawczej odbyło się w naszej szkole kolejne seminarium „Sztuczna inteligencja w teorii i praktyce”, realizowane w cyklu ,,Zbliżenia", integrujące społeczność szkoły z instytucjami kulturalnymi i środowiskiem naukowym.
Zorganizował je Samorząd Uczniowski pracujący pod kierunkiem pani Barbary Wiktorskiej. Prelegentami byli: Michał Tyrolski - badacz sztucznej inteligencji na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent naszego Liceum oraz Agata Jezierska i Tomasz Topczewski - pracownicy działu upowszechniania i promocji Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Swoją obecnością zaszczycili nas również: Magdalena Krupińska – z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Gostyninie oraz Małgorzata Smyczyńska - przewodnicząca Rady Rodziców naszego Liceum, jak również zaproszeni wraz z opiekunami uczniowie klas ósmych ze Szkoły Podstawowej w Solcu i Emilianowie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyninie.
Spotkanie miało na celu przybliżenie zjawiska sztucznej inteligencji Al i praktycznego jej wpływu na mechanizmy życia społecznego, zawodowego, na działania ludzi oraz podejmowanie decyzji. Inicjację w proces oswajania się ze sztuczną inteligencji mamy już za sobą!
Bogatsi o nową wiedzę możemy teraz skuteczniej się uczyć i realizować swoje pomysły.
Iga Krawczyk, przewodnicząca Samorządu Szkolnego
8
II etap konkursu z języka angielskiego
08 lutego 3 uczniów z LO w Gostyninie wzięło udział w II etapie konkursu z j. angielskiego organizowanego przez zespół szkół Centrum Edukacji im. I. Łukasiewicza w Płocku.
Konkurs sprawdza wiedzę językową, kulturową i społeczno-polityczną dotyczącą krajów obszaru anglojęzycznego. Czekamy na wyniki i życzymy naszym uczniom powodzenia.
Uczniowie to.: Liwia Woźnicka z kl 2D, Kuba Nowacki oraz Igor Skrzeczkowski z kl. 3 A.Opiekun - Anna Kowalów.
Dobre serce powodem do dumy
Grupa licealistów otrzymała dyplomy za udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Kartka świąteczna dla Seniora”.
Z naszego Liceum nagrodzono trzy uczennice: Dominikę Ladę z kl. IVA – I miejsce, Wiktorię Wypych z kl. IIID – III miejsce oraz Klarę Marciniakz kl. IC1 – wyróżnienie.
W sumie dyplomy i nagrody za udział otrzymało 28 naszych licealistów. Zwycięzcy wraz z panem Arkadiuszem Boruszewskim, Starostą Powiatu odwiedzili Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Czarnowie, osobiście wręczając kartki podopiecznym.
Dziękujemy za tak liczny udział i zaangażowanie w konkursie . Oby w przyszłości takich jak ten gestów było jak najwięcej.
Archiwum Aktualności